Urządzanie kuchni oznacza nie tylko zadbanie o jej estetykę, ale i praktyczność. Ta przejawia się głównie w odpowiednim rozmieszczeniu sprzętów. Nie może ono być przypadkowe. Gdzie więc umieścić zlew, a gdzie postawić kuchenkę? O tym powiedzą reguły ergonomicznej kuchni. Stosując je, ze sprzętów takich jak zlewozmywak, lodówka czy kuchenka będzie można wygodnie korzystać.  

Gdzie umieścić zlew w kuchni?

Najlepsze miejsce dla zlewozmywaka w kuchni to pobliże lodówki i kuchenki. W tym miejscu można zamontować zarówno zlew jednokomorowy (świetnie sprawdzi się on w kuchniach ze zmywarką), jak i model dwukomorowy, który polecamy do kuchni bez zmywarki.

Montując zlew w trójkącie roboczym, trzeba jednak pamiętać o odległościach. Ze względów bezpieczeństwo jego dystans od przyłączy kuchenki gazowej powinien być tak duży, aby w czasie pracy nie zalewać palników. Koniecznie trzeba go też umiejscowić w odległości nie większej niż 300 cm od pionu kanalizacyjnego. Kolejna zasada poradnika, gdzie umieścić zlew w kuchni mówi, aby wokół niego pozostawić trochę wolnej przestrzeni. Ułatwi to wykonywanie poszczególnych prac.

Umiejscowienie zlewu a wygoda użytkowania

Podstawowa zasada ustawiania sprzętów kuchennych jest prosta. Należy stawiać je według kolejności, w której korzysta się z nich podczas gotowania. Kuchenny zlewozmywak ma więc jasne i ściśle określone miejsce. Powinien stanąć pomiędzy lodówką a kuchenką. Te trzy sprzęty tworzą tzw. trójkąt roboczy. O zasadach ergonometrii należy pamiętać bez względu na to, jaki zlewozmywak się posiada. Nawet ten o najmniejszych rozmiarach zmontowany w nieodpowiednim miejscu będzie zakłócał kuchenną przestrzeń i utrudniał zmywanie i gotowanie.

Gdzie zlew w kuchni – nasze rekomendacje

Jeszcze do niedawna na pytanie, gdzie ustawić zlew w kuchni była tylko odpowiedź – na głównej ścianie zabudowy. Jest to zdecydowanie najczęściej stosowane rozwiązanie. Decydując się na nie, należy pamiętać, że zlew musi znajdować się na samym środku zabudowy, czyli pomiędzy lodówką a kuchenką. Od tych sprzętów powinien oddzielać go ciąg blatów roboczych. Na zlewozmywak na głównej ścianie zabudowy najlepiej zdecydować się, jeśli dysponuje się kuchnia bez okien i wyspy roboczej.

Warto pamiętać, że dziś nowoczesne projekty kuchni dają o wiele więcej możliwości montażu zlewu. Coraz modniejszym rozwiązaniem jest zlewozmywak pod oknem. Na zlew w tym miejscu decydują się zwłaszcza osoby posiadające domy jednorodzinne. Zlew pod oknem pozwala na wykonywanie prac przy naturalnym świetle, przez co nie męczy się oczu, a także oszczędza na energii elektrycznej. Dodatkowo w czasie kuchennych prac można podziwiać widoki na zewnątrz lub spojrzeć na dzieci bawiące się w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że tam, gdzie zlew w kuchni znajduje się pod oknem, konieczna będzie specjalna bateria. Najlepiej sprawdzi się ta podokienna – ze składaną wylewką, która nie będzie kolidować z otwieraniem i zamykaniem okna, a także jego myciem.

Gdzie ustawić zlew w kuchni o niewielkich rozmiarach? Jedno z najczęściej zadawanych pytań projektantom wnętrz. Rozwiązanie okazuje się prostsze, niż się wydaje. W małej kuchni zlew można ustawić zarówno na głównej ścianie, jak i pod oknem. Ważne jednak, aby wybierać modele jednokomorowe o niewielkich rozmiarach np. zlew Oslo, Genewa, Ryga. Drugim rozwiązaniem, które pozwoli na montaż większego sprzętu, są zlewozmywaki narożne. Mimo, że nie znajdują się one w ciągu roboczym, to pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej. Na zlew w rogu warto postawić, jeśli posiada się małą kuchnię lub niewielki aneks. Plusy tego rozwiązania zauważą też osoby dysponujące kuchnią trudno ustawną.

Gdzie ustawić zlew w kuchni o niewielkich rozmiarach? Tu możliwości jest bardzo dużo i praktycznie każdy układ kuchni się sprawdza. Najczęściej osoby dysponujące kuchnią o znacznym metrażu decydują się na montaż zlewozmywaka na wyspie. Ta doskonale komponuje się z otwartymi przestrzeniami, wymaga jednak dobrej organizacji i zamiłowania do porządku. Tam, gdzie zlew w kuchni jest na wyspie, naczynia powinny być od razu zmywane, a butelki z płynami, gąbeczki, ściereczki i inne akcesoria pochowane. W utrzymaniu idealnego porządku na wyspie pomoże dozownik na płyny do mycia naczyń, który wyeliminuje problem plastikowych butelek na detergenty. Umieszczenie zlewu na wyspie wymaga dbałości nie tylko o jego okolice, ale i o sam zlewozmywak. Powinien być on zawsze czysty, odkamieniony, błyszczący.

Kuchenna wyspa sprawia, że tzw. trójkąt roboczy ulega przeorganizowaniu. Jeśli zlewozmywak umieści się na wyspie lub półwyspie, to obok niego najlepiej zamontować płytę grzewczą, natomiast naprzeciwko (w zabudowie) – lodówkę. Taki układ pozwoli na zachowanie ergonomii w kuchni.

To, gdzie umieści się zlew w kuchni, należy uzależnić od kształtu i metrażu wnętrza oraz układu samej kuchni. Najważniejszym kryterium zawsze jednak powinna być wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze też zwrócić uwagę czy zlew w danej lokalizacji nie zwiększy czasu poświęcanego na porządki w kuchennym wnętrzu lub nie przyczyni się do częstszych remontów ze względu np. na zachlapania okolicznej ściany.