Rola kuchni w ostatnich latach znacznie ewoluowała. Coraz chętniej i częściej otwieramy ją na salon lub jadalnię i czynimy z niej pomieszczenie niemal reprezentacyjne. Nowa funkcja kuchennych wnętrz wymusiła również zmiany w zakresie aranżacji pomieszczenia. Najnowszy trend to stworzenie dodatkowej przestrzeni roboczej w postaci wyspy kuchennej. Na niej instaluje się zlewozmywak i kuchenkę, a także ciąg blatów roboczych. Zlew na wyspie kuchennej ma jednak tyle zalet co wad. Jakie one są? Zobacz, na co uważać instalując zlew na wyspie.

Zalety i wady zlewozmywaka na wyspie kuchennej

Otwarcie kuchni na salon sprawia, że zyskuje się dodatkową przestrzeń na instalację wyspy. Jej pojawienie się w kuchennym wnętrzu daje nowe możliwości aranżacji. Przede wszystkim zyskuje się dodatkowe miejsca, w których można zamontować zlewozmywak. Nie będzie musiał on znajdować się już w ciągu roboczym (pod ścianą) czy pod oknem. W dużych kuchniach warto zdecydować się na wyspę o znacznym rozmiarze, uniknie się wtedy dylematu: zlew czy kuchenka na wyspie. Najlepiej oba te sprzęty zamontować na wyspie, a lodówkę ustawić po przeciwnej stronie w ciągu roboczym. Pozwoli to zachować zasady ergonomii w kuchni. Wygodną pracę zapewni również szafka z koszem na odpadki pod blatem oraz zmywarka, do której szybko i łatwo będzie można wstawić opłukane naczynia.

Duże rozmiary wyspy pozwolą także na montaż funkcjonalnego zlewozmywaka półtora- lub dwukomorowego z ociekaczem. Dwie komory i ociekacz sprawią, że zlew na wyspie posłuży nie tylko do zmywania naczyń, ale także i do mycia produktów spożywczych czy jako dodatkowy blat roboczy.

Decydując się na montaż sprzętów kuchennych na wyspie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza – zlew z wyspy będzie bardzo dobrze widoczny z salonu. Oznacza to, że na wyspę powinno się wybierać modele estetyczne i efektownie się prezentujące np. te wykonane z kompozytu granitowego. Do zlewozmywaka dobrze jest też dobrać baterię o ciekawym designie. Najlepiej dopasować ją do kształtu i stylu zlewu, przy czym najmodniejsza w obecnym sezonie jest armatura kwadratowa i prostokątna.

Zlew na wyspie kuchennej – zalety

Wyspa w kuchni to wiele zalet zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie, rozjaśnić wnętrza, umożliwia wspólne gotowanie. Dzięki niej można też zyskać dodatkową przestrzeń roboczą oraz tą do przechowywania. Wyspa świetnie sprawdzi się też jako miejsce montażu podstawowego kuchennego wyposażenia: zlewozmywaka, kuchenki, zmywarki. Dzięki temu, że będzie do nich swobodny dostęp z każdej strony, ułatwi to pracę i pozwoli na ich wykonywanie (równocześnie) więcej niż jednej osobie, a przy tym dystans pomiędzy urządzeniami AGD znacznie się skróci.

Zlew na wyspie - czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Wiele mówi się o zaletach wysp kuchennych - czy posiadają one jednak wady? Tak, jest ich niewiele, warto je jednak wziąć pod uwagę. Pierwszą są wymagania co do powierzchni kuchni. W małych wnętrzach wyspa się nie zmieści, a montowanie tej o miniaturowych rozmiarach utrudni wykonywanie kuchennych prac.  Kolejną wadą jest też to, że wyspa ze zlewem wymaga utrzymywania ponadprzeciętnego porządku. Wynika to z tego, że wszystkie sprzęty na niej umiejscowione widoczne są z salonu – bałaganu czy stosu nieumytych naczyń nie da się ukryć. Sprzątać więc trzeba na bieżąco, a przy tym warto zainwestować w takie dodatki jak dozownik na mydło/płyn, aby wyeliminować nieestetyczne plastikowe butelki z jej blatu.

Zlew na wyspie kuchennej wielu osobom może także przysporzyć problemów z montażem. Należy pamiętać, że odchodząca od niego rura kanalizacyjna musi mieć odpowiedni spadek. Dodatkowo odległość zlewu od pionu wodno-kanalizacyjnego nie może być zbyt duża. Podłączenia do wody ciepłej i zimnej należy poprowadzić dokładnie do miejsca, w którym stanie wyspa. W przypadku dużych kuchni może być to znaczna odległość. Rury najczęściej prowadzi się w podłodze. Oznacza to, że zlew na wyspie należy zaplanować już na etapie wykonywania pierwszych prac wykończeniowych. W innym przypadku, aby wykonać podłączenia, konieczne będzie rozkuwanie posadzki – czyli generalny remont pomieszczenia.

Zlew zamontowany na wyspie wydaje się rozwiązaniem idealnym. Nie zawsze tak jednak jest. Zanim stworzy się projekt kuchni z wyspą, warto sprawdzić, czy wad nie jest więcej niż zalet. Tak zazwyczaj jest w przypadku małych kuchni, gdzie wyspa zupełnie się nie sprawdza. Kiedy blatu brakuje, a kuchnia nie grzeszy metrażem, lepszym rozwiązaniem jest montaż zlewu narożnego i uzyskanie dzięki temu dodatkowej przestrzeni w ciągu roboczym.