Zlew w zabudowie to inaczej ten wpuszczony w blat. Jest on najczęściej wybierany do kuchennych wnętrz. Popularność tego typu zlewozmywaków wynika przede wszystkim z wygody ich użytkowania, a także z estetyki, jaką proponują kuchni. Jakie są jeszcze zalety zlewozmywaka do zabudowy?
Czy zlew w zabudowie to dobry pomysł?
Zlewozmywaki przeznaczone do zabudowy to modele, które mocowane są w blatach kuchennych, a dokładnie mówiąc w specjalnie wyciętych otworach w blacie. Zainstalować można je na dwa sposoby, przy czym najczęściej zlew montuje się tak, aby jego krawędzie delikatnie wystawały ponad poziom blatu. Zlewy do zabudowy to te wykonane z różnych tworzyw: z granitu, ceramiki oraz stali. Dostępne są one w dowolnej konfiguracji, co oznacza, że poszczególne modele różnią się ilością, komór, kształtem, obecnością ociekacza. Najczęściej po ten typ zlewozmywaka sięga się w kuchniach zaaranżowanych na styl; nowoczesny oraz klasyczny. Zlewozmywak do zabudowy będzie pasował zarówno do kuchni z meblami na wymiar, jak i tych kupionych jako gotowe w sklepach meblowych.
Po zlewy w zabudowie sięga wiele osób. Ich podstawową zaletą jest łatwy montaż. Można wykonać go samodzielnie, jeśli będzie się posiadać właściwie wycięty otwór w blacie. Wykonać można go samodzielnie na wzorze z dołączonego do zlewozmywaka szablonu. Łatwa instalacja to jednak niejedyna zaleta tego typu zlewu. Kolejna to schludny i elegancki wygląd. Różnica powierzchni pomiędzy zlewem a blatem roboczym jest praktycznie niewidoczna.
Ta kategoria zlewów kuchennych zyskuje duże uznanie również dlatego, że zapewnia dobrą izolację blatu przed wodą. Dzięki temu zlewy w zabudowie zyskują kolejną przewagę nad modelami o innym typie montażu - mianowicie można je instalować na blatach wykonanych z różnego materiału np. drewna, kamienia, laminatu. In plus zalicza się to, że elementy instalacyjne np. rury i syfon można ukryć przed wzrokiem domowników i gości.
Zabudowa zlewu w kuchni a ewentualne naprawy
Wybierając ten typ kuchennego zlewozmywaka, warto pomyśleć o ewentualnych przyszłych naprawach i awariach, które mogą się pojawić. Pod tym względem zabudowa zlewu w kuchni jest niezwykle praktyczna. Przy montażu nie ma konieczności zmiany połączenia rur odpływowych. Dostęp do nich po montażu jest również bardzo łatwy. Są one ukryte w szafce. Wystarczy ją otworzyć, aby zyskać pełny dostęp do instalacji. Sprawia to, że szybko i łatwo można wykryć źródło awarii, a także wymienić zepsute elementy.
Wygoda użytkowania a zabudowany zlew
Mimo popularności zlewów w zabudowie wiele osób obawia się tego rozwiązania. Najważniejszy zarzut stawiany zlewom tego typu jest to, że pod krawędzie może dostać się woda lub okruszki. Ich usunięcie z krawędzi nie jest zaś łatwe. Tu jednak na pomoc przychodzi odpowiedni sposób montażu. Jeśli krawędzie będą dobrze zasilikonowane, to żadne okruszki nie będą groźne. Zlew w zabudowie (nablatowy) wygodny w użyciu będzie w małej kuchni - zajmuje on o wiele mniej miejsca niż inne modele. Zlewozmywak blatowy o większych rozmiarach to natomiast praktyczny sprzęt do większych kuchni.