Złoto w kuchni to najnowszy trend aranżacyjny. Jak wprowadzić ten kolor do wnętrza? Projektanci wnętrz są co do tego zgodni – jest to prostsze, niż się wydaje. Złoto pasuje do większości stylów aranżacyjnych. W kuchni idealnie sprawdzają się przede wszystkim dodatki w tym kolorze np. złote baterie. Z czym i jak je łączyć?

Złota kuchnia – najnowszy trend w aranżacji

Złote dodatki we wnętrzu to te kojarzące się z przepychem, luksusem, ale też elegancją i stylem dawnego Hollywood. W najnowszych trendach aranżacji kuchennych występują one bardzo często – a co ciekawe łączone są nie tylko ze stylem glamour. Złote baterie pojawiają się również w kuchniach zaaranżowanych na styl minimalistyczny, industrialny, hampton czy skandynawski.

Współczesne złoto niejedno ma imię. Występuje ono w odcieniach różowego złota, starego miedzianego. Dzięki temu pasować będzie do kuchni o różnym charakterze. Co więcej, złoto doskonale będzie się też komponować z innymi klasycznymi (i nie tylko) kolorami m.in. czernią, kremem, beżem, bielą, odcieniami pasteli, szarościami, błękitami. Złote dodatki dobrze wyglądają też w towarzystwie drewna, betonu i cegły. W kuchni najczęściej występują w postaci niewielkich elementów wykończeniowych np. uchwytów do mebli, relingów, nóżek czy złotej armatury.

Złoto w kuchni – z czym i jak łączyć i zestawiać?

Chcąc uzyskać efekt glamour w kuchni, wystarczy połączyć złoty kran z czarnym zlewozmywakiem. Takie połączenie jest odważne, bezkompromisowe i niezwykle efektywne. Wykorzystane z umiarem nada kuchennemu wnętrzu nowoczesnego sznytu lub stylu glamour. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ w zbyt dużym natężeniu czerń i złoto tworzy mroczny klimat i zaciemnia pomieszczenie – jest to szczególnie groźne dla kuchni bez okna lub o małych rozmiarach.

W niedużych kuchniach sprawdzi się natomiast połączenie biały zlewozmywak i złota bateria najlepiej w stylu retro. Właśnie na takie połączenie postawiła jedna z naszych klientek @myhamptoninterior. Zdecydowała się ona na zlewozmywak Ryga z baterią w kolorze starego złota. Osiągnięty efekt to kwintesencja stylu vintage w kuchni.

Złota kuchnia może mieć też wymiar minimalistyczny. Jest to dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie jest zwolennikiem podejścia „na bogato”. Złote dodatki do kuchni odpowiednie użyte świetnie uzupełnią proste kuchenne przestrzenie. Chcąc zastosować złoty kolor w kuchni minimalistycznej, trzeba pamiętać, że idzie on w parze z najprostszą formą. Nie warto więc szaleć z fakturami i kształtami. Przedmioty nie powinny być zbyt krzykliwe, aby nie przytłoczyć harmonii we wnętrzu. W minimalistycznej kuchni najlepiej postawić na jeden, wyrazisty element np. złoty kran lub też zdecydować się na kilka subtelnych drobiazgów np. łyżki do zupy, pojemniki na przyprawy itp.

Złoty kran pasuje też do kuchni w stylu rustykalnym, industrialnym, modern, angielskim, skandynawskim.

Jak stosować złote dodatki do kuchni?

Złoto w kuchni to absolutne must have w kilku ostatnich sezonach. Aby jednak wyglądało elegancko i stylowo nie można z nim przesadzić. Wprowadzając złote dodatki do kuchni, warto trzymać się kilku zasad. Jakie one są?

  • Po pierwsze: wprowadzając złoto do kuchni, należy zachować umiar. Najlepiej postawić na jeden, ale wyraźny element np. złoty kran lub złote uchwyty przy szafkach. W kuchennym wnętrzu nie warto ozłocić każdej powierzchni, ponieważ zamiast eleganckiej przestrzeni osiągnie się efekt kiczu i tandety.
  • Po drugie: złote dodatki powinny mieć klasyczną, prostą formę. Dzięki temu uniknie się przerostu formy nad treścią. Należy pamiętać, że złoty odcień jest na tyle wyrazisty, że nie potrzeba mu dodatkowych upiększaczy. Po klasyczne formy akcesoriów i dodatków warto sięgać przede wszystkim, kiedy nie ma się doświadczenia w aranżacji wnętrz. Łączenie bogatych form i wyrazistych kolorów nie jest bowiem łatwym zadaniem.
  • Po trzecie: warto zadbać o to, aby złota armatura i inne dodatki w tym kolorze wykonane były z dobrej jakości materiałów. Nie musi to być od razu 100% złoto, ale mosiądz już jak najbardziej. W kuchni nie ma miejsca na pozłotka. Okleina z nich bardzo szybko schodzi, szczególnie przy kontakcie z wilgocią, co sprawia, że wyglądają one mało estetycznie.

Złoto w kuchni to kolor niezwykle elegancki i efektowny. Podany w dużych ilościach może przemienić kuchenne wnętrze w pałacową komnatę, użyty w mniejszych proporcjach doda pomieszczeniu elegancji i stylu. Złota kuchnia to propozycja dla osób niebojących się odważnych aranżacji i szukających ponad standardowych konceptów.