Aby cieszyć się estetycznym wyglądem kuchennego zlewu należy o niego dbać i go pielęgnować. Wynika to z tego, że zlewozmywak jest jednym z najczęściej eksploatowanych elementów kuchennego wyposażenia. Używamy go co najmniej kilka razy dziennie, wylewając również resztki napojów, kawy czy herbaty,  co z czasem może doprowadzić do powstania plam i przebarwień. 

 

Regularna pielęgnacja – to ważne

Lekko porowata struktura zlewu granitowego, może sprzyjać osadzaniu się zanieczyszczeń w mikroskopijnych szczelinach, dlatego warto regularnie myć jego powierzchnię. Nie chodzi tutaj o żmudne szorowanie zlewu po każdym użyciu, ale o profilaktyczne umycie go miękką gąbką i płynem do naczyń, raz dziennie np. wieczorem. Dodatkowo po wylaniu barwiących napojów, wina czy kawy, spłukanie resztek wodą, aby nie pozostawały na dnie. Należy unikać drucianych myjek i mleczek czyszczących z drobinkami ściernymi – mogą zarysować powierzchnię zlewu.  

 

Usuwanie plam i osadu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osad i plamy próbować usunąć  specjalistycznymi środkami przeznaczonymi do tego rodzaju zabrudzeń. Nie mamy jednak stuprocentowej pewności czy zadziałają, a  dodatkowo nie należą one do najtańszych. Na szczęście istnieją domowe i co ważne, skuteczne sposoby na pozbycie się plam, zacieków lub uporczywego osadu z powierzchni zlewozmywaków granitowych. Jeden z nich przedstawiamy poniżej. 

 

Domowe sposoby na czyszczenie

Sposób nr 1

• Napełnij komorę zlewu ciepłą wodą.
• Wsyp 1 miarkę proszku do prania (do białych tkanin) i wymieszaj.
• Przygotowany roztwór pozostaw na całą noc.
• Dokładnie wypłucz zlew wodą i przetrzyj gąbką.


Sposób nr 2

Zamiast proszku do prania możesz także zastosować tabletkę do zmywarki i również pozostawić ją w zlewie wypełnionym wodą na całą noc.


Sposób nr 3

Napełnij komorę zmywaka wodę wymieszaną z octem i pozostaw na kilka godzin. Zetrzyj pozostały osad z dna zlewozmywaka gąbką i dokładnie wypłucz wodą.


Wybrany zabieg powtarzaj co jakiś czas, aby uniknąć gromadzenia się osadu z wody czy substancji barwiących. Dzięki temu zachowasz „blask” zlewozmywaka granitowego na wiele lat.