Osady z kamienia niszczą estetykę nawet najładniej wykonanych baterii łazienkowych. Przy większym zaniedbaniu mogą doprowadzić do obniżenia funkcjonalności kranu! Niestety ich zupełne uniknięcie jest niemożliwe. Szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia pojawiają się w przypadku twardej wody, która pozostawia osad praktycznie przy każdym kontakcie z armaturą. W takiej sytuacji zwykłe czyszczenie może być niewystarczające. Jak i czym czyścić zatem baterie łazienkowe, żeby skutecznie usuwać z nich kamień?

Czym usuwać kamień z baterii?

Do czyszczenia baterii łazienkowej należy stosować odpowiednie substancje i akcesoria. Przede wszystkim dostosuj je do materiału, z jakiego armatura została wykonana. Najczęściej sprawdzają się uniwersalne preparaty chemiczne, takie jak np. łagodne mleczka odkamieniające. Zwróć uwagę, by nie zawierały chloru, silnych detergentów, kwasów ani rozpuszczalników. Sprawdzą się substancje lekko zasadowe lub produkowane na bazie kwasów owocowych. Przy niewielkim osadzie i systematycznym czyszczeniu wystarczający jest zwykły płyn do naczyń. Dla lepszego efektu ściereczkę nasączoną preparatem myjącym zostaw na kilkanaście minut na baterii, a potem dokładnie spłucz i wysusz całość. Baterię zawsze myj miękką ściereczką albo miękką stroną gąbki, by nie zarysować ani nie zetrzeć jej powierzchni!

bateria chromowana łazienkowa

Bateria umywalkowa Primagran 400 wysoka

Domowe sposoby na osad z kamienia

W sklepach bez problemu znajdziesz delikatne i skuteczne preparaty do czyszczenia armatury łazienkowej z kamienia, jednak istnieje też szereg tanich, domowych sposobów na usunięcie nieestetycznego osadu. Sprawdzi się do tego kilka podstawowych produktów spożywczych, takich jak ocet, sok z cytryny, soda. W zależności od stopnia zabrudzenia armatury przetrzyj ją sokiem z cytryny lub octem bądź też namocz, np. zostawiając na niej nasączoną ściereczkę. W przypadku baterii chromowanych zaleca się mycie roztworem octu lub soku z wodą w stosunku 1:1. Możesz też stworzyć zasadowy roztwór wody z sodą w jednakowych proporcjach. Będziesz mieć pewność, że kwas nie zniszczy zewnętrznej powłoki armatury ani nie zostawi na niej ciemnych plam.

Usuwanie kamienia od wewnątrz

Choć większość prac pielęgnacyjnych skupia się na zewnętrznej, widocznej części baterii łazienkowych, to pamiętaj, że istotna dla sprawności armatury jest również troska o jej części wewnętrzne. Żeby mieć pewność, że z kranu swobodnie przepływa czysta woda, musisz dbać o odkamienianie elementów takich jak perlator, mocowanie wylewki, głowica, regulator przepływu. Żeby się do nich dostać, musisz zdemontować zewnętrzną część baterii. Poszczególne elementy możesz dokładnie obłożyć ściereczkami nasączonymi mleczkiem czyszczącym lub roztworem wody z octem. Jeśli udało Ci się je zdjąć, możesz też namoczyć je w takim roztworze nie dłużej niż przez pół godziny. Pamiętaj, że po zabiegu odkamieniania koniecznie należy umyć wszystkie części baterii i dokładnie je wytrzeć!

Zapobieganie powstawaniu kamienia

Nie możesz zupełnie zapobiec odkładaniu się osadu z kamienia, jednak możesz wyraźnie spowolnić ten proces. W efekcie bateria dłużej zachowa atrakcyjny wygląd, a Ty będziesz mieć mniej pracy z jej czyszczeniem. Jak tego dokonać? Wystarczy dokładnie wycierać baterię łazienkową po każdym, nawet krótkim użyciu! Dzięki temu jej styczność z wodą będzie nieznaczna, więc osad wapienny nie zdąży osadzić się na jej powierzchni. Wypracowując taki nawyk, skrócisz cotygodniowe sprzątanie łazienki, a do tego zawsze będziesz cieszyć się piękną, zadbaną armaturą!