Jednym z kluczowych przedsięwzięć w wykończeniu kuchni jest doprowadzenie wody oraz przyłączy pozwalających odprowadzać odpady ściekowe. Takie przyłącza wykonuje się na etapie budowy lub remontu, wiąże się to bowiem z instalacją rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Te w nowoczesnym budownictwie umieszcza się w ścianach pod tynkiem. Jak poprawnie zaplanować instalację wodno-kanalizacyjną w kuchni?

Instalacja wodociągowa. Instalacja kanalizacyjna – kiedy ją zaplanować?

Rozplanowanie sieci instalacji wodno – kanalizacyjnej powinno nastąpić jak najszybciej. Chociaż jest ona niewidoczna dla oczu, to zapewnia komfort w codziennym użytkowaniu kuchni. Jeśli działa poprawnie to jest cicha, bezawaryjna i bezwonna. Dzięki niej można cieszyć się w kuchni czystą i bieżącą wodą, a także odprowadzeniem ścieków, bez wydzielania nieprzyjemnego zapachu.

Najlepszy moment na zaplanowanie instalacji wodociągowej i instalacji kanalizacyjnej, jest czas opracowywania planu zagospodarowania kuchni. Wtedy to można ustalić, w którym miejscu będzie stał zlew, zmywarka i inne elementy kuchennej zabudowy. W planie bez trudu będzie można więc wskazać miejsce, do którego należy doprowadzić wodę.

Wcześniejsze zaplanowanie instalacji sanitarnej pomoże też unikać problemów. Jakich? Przede wszystkim zaplanowania umiejscowienia zlewu czy zmywarki, w miejscach o ograniczonych możliwościach technicznych. Na etapie tworzenia planu zagospodarowania łatwo będzie te sprzęty przesunąć w inne dogodne miejsce i to bez kucia posadzki czy ścian, aby przeciągnąć instalacje.

Jak zaplanować instalację wodno-kanalizacyjną?

Planowanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej dla kuchni wcale nie musi być wykonane co do centymetra. O to, aby wszystko było szczelne i znajdowało się w odpowiednim miejscu, zadbają przyłącza, nakrętki i zawory. Nie oznacza to jednak, że woda powinna być doprowadzona w dowolne miejsce. Rekomendowanym rozwiązaniem jest takie rozplanowanie instalacji i położenie szafek kuchennych, aby przełącza i odpływ kanalizacji nie znajdowały się między szafkami, a za szafką ze zlewozmywakiem. Dzięki temu zawory, rury i syfony będzie można łatwo ukryć, zachowując wysoką estetykę kuchni. Umieszczenie przyłączy w szafce zlewozmywakowej ułatwi też dostęp do instalacji, np. w przypadku awarii.

Ile przyłączy wykonać?

Jeszcze do niedawna w kuchni wykonywało się jedno przyłącze – to do zlewozmywaka. Dziś, kuchennych wnętrzach równie często jak zlew można spotkać zmywarkę czy pralkę.  Urządzenia te również potrzebują przyłączy. Warto je zapanować, nawet jeśli w pierwszym etapie urządzania kuchni, nie planuje się ich umieszczenia w niej. Dobrze jest też zatroszczyć się o to, aby dopływ wody był również przy lodówce. Nowoczesne modele wyposażone są w kostkarkę do lodu, a jeśli chce się z niej korzystać, dopływ wody jest niezbędny. Późniejsze rozbudowywanie instalacji sanitarnej jest problematyczne i kosztowne.

Jakie przyłącza wykonać?

W przypadku zlewozmywaka konieczne jest wykonanie ujęcia ciepłej i zimnej wody zakończone baterią kuchenną. Przyłącze powinno być wykonane na wysokości ok. 60 cm od podłogi, w centralnej części szafki.

Z czego wykonuje się instalacje wodno-kanalizacyjną?

Instalację wodną tworzą rury miedziane lub tworzywa sztucznego. Są one prowadzone podłogą, szczególnie jeśli zmywarka i zlew znajduje się na wyspie kuchennej. Zawsze należy dbać, aby rury prowadzić jak najkrótszą drogą z pionem lub rozdzielaczem do punktu poboru wody. Jeśli chce się wyeliminować ryzyko wystąpienia przecieku, to przyłącze powinno być wykonane z jednego przewodu.

W przypadku instalacji kanalizacyjnej w kuchni należy natomiast zadbać o to, aby został zachowany minimum 5 stopniowy spadek. Dzięki temu resztki wrzucone do odpływu będą mogły spokojnie spłynąć.