Trendy w aranżacji kuchni zmieniają się co roku. Nie inaczej będzie w 2021 roku. Projektanci wnętrz już teraz odkryli karty i pokazują, co będzie modne w kuchniach w przyszłym roku. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że czekają nas duże zmiany. Trendy aranżacji w 2021 roku promować bowiem będą kuchnie w stylu boho, gdzie elementy bohemy łączyć będą się z minimalizmem. Na topie będzie też połączenie intensywnego różu, miedzi i naturalnego drewna, które towarzyszyć będą akcentom roślinnym. Jakie jeszcze trendy w kuchni na 2021 rok wypatrzyliśmy na paryskim Maison & Objet, IMM organizowanym w Kolonii oraz odbywającym się w Danii Formland?

Trendy w kuchni na 2021 rok: modne style aranżacji

Projektanci wnętrz przewidują, że w 2021 roku kuchnie najczęściej będziemy urządzać w stylu loftowym, który łączyć będziemy z drewnem – w celu ocieplenia wnętrza. Na topie będzie też styl boho, minimalistyczny i wzorowany na angielskiej wsi.

Trendy w kuchni na 2021 rok: wnętrza minimalistyczne

2021 rok w kuchni upłynie pod znakiem eleganckiego minimalizmu. Będzie on przejawiał się w nowoczesnej i spójnej zabudowie zajmującej całą przestrzeń od podłogi do sufitu. Zabudowa będzie nie tylko spójna, ale i minimalistyczna. Niemile widziane będą wszelkiego rodzaju rzeźbienia, zdobienia, fikuśne uchwyty i tego typu dekoracje. W zamian za to w kuchniach zagoszczą meble z wysokiej jakości materiałów, o wyrazistej fakturze. 

Modne meble to również te, które ukryją większość sprzętów kuchennych. Na widoku powinny znajdować się tylko te pojedyncze, których nie da się ukryć za frontami. Te również muszą przyjmować minimalistyczny design. Stąd też prawdziwym hitem 2021 roku będą czarne zlewozmywaki połączone z czarną baterią kuchenną. Duet nie będzie rzucał się w oczy, a dyskretnie uzupełniał kuchenną przestrzeń. 

Wybierając sprzęty do modnej kuchni, nie można też zapominać o kolejnym trendzie, jakim jest proekologiczność i nowoczesność. Czarna bateria kuchenna powinna być wyposażona w rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę np. wyciąganą wylewkę, perlator czy ergonomiczny uchwyt regulujący temperaturę wody.

Trendy w kuchni na 2021 rok: szlachetne materiały

Moda na zwartą zabudowę w 2021 roku połączy się z modą na bezdotykowe systemy otwierania, frezowane uchwyty oraz specjalne wgłębienia na krawędziach drzwiczek. Dzięki temu fronty będą mogły pozostać całkowicie gładkie, a uchwyty nie będą odwracać wzroku od tego co najważniejsze - czyli matowych lub satynowych powierzchni. Należy również podkreślić, że alternatywą dla matowej zabudowy od podłogi do sufitu będzie kuchnia bez górnych szafek. W tym wariancie aranżacyjnym nad zlewozmywakiem i kuchenką zawisną jedynie otwarte półki lub zostanie pozostawiona niezagospodarowana ściana. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w małych kuchniach, którym chce się dodać lekkości.

Warto też zaznaczyć, że w 2021 roku wzrośnie zainteresowanie szlachetnymi materiałami wykończeniowymi. Będzie to przejawiać się tym, że w sklepach pojawi się coraz więcej mebli z drewna orzechowego, dębowego i jesionu. Alternatywę dla drewnianej zabudowy będą stanowić meble ze sklejki (przyjazne środowisku naturalnemu) oraz matowe meble z lakierowanej płyty MDF. Wysokiej jakości materiały będą również pożądane przy sprzętach AGD. Nic więc dziwnego, że prym w aranżacjach wieść będą granitowe zlewozmywaki czy baterie kuchenne z ceramicznymi głowicami, z których w kuchni korzystać można przez lata.

Trendy w kuchni na 2021 rok: otwarta kuchnia

W trendach aranżacyjnych na 2021 rok nie zmienia się natomiast wiele w zakresie otwartości kuchni. Podobnie jak w poprzednich latach najmodniejsze będą przestrzenie otwarte. Kuchnię powinno łączyć się z salonem i jadalnią, dbając jednocześnie o spójny charakter obydwóch stref. Połączone wnętrza powinny pasować do siebie stylem, kolorystyką, a także wyposażeniem.

Trendy w kuchni na 2021 rok: gra w kolory

Trendy aranżacji w 2021 roku do głosu pozwalają dojść stylowi boho. Nieokiełznany i kolorowy zdominuje kuchnie. Do lamusa w nadchodzącym roku odejdzie biel, beże czy brązy. W zamian za to kuchnię będą zachwycać szeroką paletą kolorystyczną. Wśród najmodniejszych barw znajdzie się granat, zieleń bordo oraz prawdziwy hit – róż. Co więcej, kolory te będzie można ze sobą łączyć, ponieważ trendy będą kuchnie dwukolorowe, gdzie dolne szafki będą miały kolor kontrastujący do tych górnych.

Podsumowując, trendy w kuchni na 2021 rok w zakresie kolorów to:

  • naturalne i ciepłe odcienie, najlepiej naturalnego drewna;

  • nowoczesne żółcie,

  • intensywne i odważne róże i czerwienie,

  • kolory natury – od błękitu, przez zielenie, aż do szarości.

Trendy w kuchni na 2021 rok: metal

Głównym materiałem wykończeniowym w kuchni 2021 ma być metal. Mimo swojej wagi i surowości będzie on nadawał wnętrzom lekkości. Zastosowanie znajdzie on zarówno w drobnych elementach dekoracyjnych i wykończeniowych (np. lampy), jak i jako materiał na meble i półki ścienne, organizery kuchenne, regały na naczynia. Propagatorzy tego trendu radzą, aby metal w kuchni łączyć z drewnem i kamieniem. Dzięki temu odda się hołd matce naturze, a także wprowadzą kontrastowe cechy do wnętrza. Drewno i kamień można wykorzystać jako materiał na blaty robocze, podłogi czy fragment ściany nad blatem roboczym. Oprócz tego w modnej kuchni znajdzie się też miejsce na marmur, miedź i złote akcenty.

Trendy w kuchni na 2021 rok: co na ścianę?

Na kuchennych ścianach przez wiele sezonów dominował motyw tropikalny. Modne było wszystko, co przedstawiało duże liście i kwiaty. W nowym sezonie ten motyw odchodzi w zapomnienie. Zastąpią go bardziej subtelne wizerunki liści czy drzew, wpisujące się w trend biofilii w designie. Fototapety to jednak niejedyne, co będzie modne na kuchennych ścianach w 2021 roku. Alternatywę dla nich stanowią płytki w różnych kolorach i kształtach. Trendy wyborem będą płytki zellige, czyli szkliwione marokańskie kafle, które pięknie się mienią. Dobrym wyborem będą też płytki kwadratowe, koniecznie w kolorze kontrastującym z fugą. Wielbiciele klasycznych rozwiązań mogą natomiast sięgnąć po gres prostokątny, ale z połyskiem. Bez względu, które rozwiązanie się wybierze, warto zastosować nowatorską technikę układania kafelek. W 2021 roku nie są one już klejone na zakładkę, tylko w równych rzędach – w pionie lub poziomie.

Modne kuchnie 2021 roku to te bazujące na prostocie, surowości stylu, minimalizmie. Każdy element, który ma się w nich znaleźć, warto dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad tym, czy jest potrzebny. Ograniczenie dekoracji, dodatków, a nawet sprzętów i mebli pozwoli uniknąć efektu przepełnienia. Nie oznacza to jednak, że trendy w kuchni na 2021 rok są nudne i nijakie. Przyszły rok pokazuje, że warto zakochać się w kolorach, które dominować będą w meblach i dekoracjach.