Urządzenie strefy zmywania w kuchni obejmuje nie tylko zakup odpowiedniego zlewozmywaka, ale i baterii. Dobrze dobrany jest dużym udogodnieniem podczas zmywania. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając armaturę do zlewu kuchennego. 

 

Jak kupić baterię kuchenną?

Źle dopasowana bateria kuchenna może być przyczyną wielu problemów w kuchni oraz znacząco wpłynąć na komfort użytkowania strefy zmywania. Sklepy z wyposażeniem kuchennym oferują szeroki wybór tego akcesorium. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego właściwego, warto przeanalizować najważniejsze parametry baterii kuchennych, jakimi są: sposoby ich montaż, liczba uchwytów oraz wysokość i zasięg wylewki. Istotną kwestią jest również powłoka baterii. 

 

Rodzaje armatury kuchennej - sposób montażu

Baterie do zlewozmywaków różnią się od siebie sposobem montażu.  W sprzedaży dostępne są dwa typy baterii: naścienne oraz stojące. Te pierwsze mocowane są bezpośrednio na ścianie. Przy ich instalacji konieczny jest precyzyjny montaż, wykonany jeszcze przed wykończeniem wnętrza (dokładnie ściany nad zlewem). Z tego powodu baterie ścienne są coraz rzadziej stosowane. Drugi typ baterii to te stojące. Osadzone są one na zlewozmywaku lub blacie kuchennym. 

 

Rodzaje armatury kuchennej - uchwyty

Baterie kuchenne różnią się także pod względem sposobu dystrybucji wody. Podział obejmuje armaturę jedno oraz dwuuchwytową. Baterie jednouchwytowe uważane są obecnie za najwygodniejsze rozwiązanie w kuchni. Statystki pokazują, że pozwalają one niemal dwukrotnie ograniczyć zużycie wody. Sposób ich działania jest prosty - za pomocą dźwigni ustala się strumień oraz temperaturę wody. Ten rodzaj armatury sprawdza się przede wszystkimi kuchniach, w których nie ma zmywarki i mycie naczyń następuje ręcznie. W przypadku baterii jednouchwytowych warto wybierać te o dłuższym uchwycie, są one wygodniejsze w użyciu.

Baterie dwuuchwytowe składają się z dwóch oddzielnych kurków - jeden dla wody ciepłej, drugi dla zimnej. Sprawia to, że temperatura oraz strumień wody należy ustawiać za pomocą dwóch oddzielnych pokręteł. Przez to ten typ baterii uważany jest za mniej wygodny, wolniejszy oraz precyzyjniejszy. Nie oznacza to jednak, że ma on same wady. Armatura dwuuchwytowa charakteryzuje się oryginalnym wyglądem. Jej design sprawdza się głównie w kuchniach w stylu retro.

Na rynku można spotkać także baterie bezdotykowe. Są one czułe na ruch, uruchamiają się np. gdy w pobliżu znajdują się dłonie.

Rodzaje armatury kuchennej - ilość otworów

Najpopularniejszym rozwiązaniem w kuchni są baterie jednootworowym. Wykorzystują one jeden mechanizm, który odpowiada za przepływ zimnej i ciepłej wody. Ich przeciwieństwem jest armatura wielootworowa oraz trójdrożna. 

 

Wlewki w bateriach kuchennych

Wlewka to jeden z najważniejszych elementów baterii kuchennych. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: typ wylewki oraz jej wysokość.

Typ wlewki ma istotny wpływ na korzystanie z baterii podczas zmywania. Wśród dostępnych na rynku można wyróżnić wlewki:
A. wyciągane - są wyposażone w wyciągany wężyk, który umożliwia m.in. napełnienie naczyń poza zlewozmywakiem;
B. obrotowe - idealnie sprawdzają się w zlewach dwukomorowych, umożliwiają obrót baterii w poziomie;
C. sprężynowe - są one zakończone sprężyna, która pozwala m.in. na łatwe czyszczenie zlewu;
D. nieruchome - to najtańsza opcja, a przy tym najmniej wygodna; sprawdza się w małych jednokomorowych zlewozmywakach;
E. składane - dedykowane są zlewozmywakom montowanym przy oknie, umożliwiają jego szerokie otwarcie;
F. wysokie - mają kształty litery C lub U.

 

Wysokość wlewki - jak ją dobrać?

Wysokość wlewki powinna zostać starannie dobrana do zlewozmywaka, w szczególności do jego głębokości. Należy pamiętać, że baterie kuchenne powinny być wysokie. Dzięki temu są funkcjonalne. Im wyższa, tym łatwiej dzięki niej napełnić garnek, kubek czy wazon. Konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednią wysokość. Jeżeli bateria jest za wysoka, woda będzie rozchlapywać się na boki, poza zlewozmywak. 

 

Rodzaj armatury kuchennej - powłoka

Podobnie jak zlewozmywaki, tak i baterie kuchenne wykonane są z różnych materiałów. Na rynku dostępna jest armatura granitowa, chromowana, ceramiczna, z mosiądzu oraz PVD. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami. Jednym z lepszych są baterie granitowe. Odznaczają się wysoką odpornością na zarysowania oraz doskonale współgrają ze zalewami wykonanymi z tego materiału.