Kuchnia jest tym domowym pomieszczeniem, które brudzi się najszybciej. Tłuszcz, kurz, resztki jedzenia oraz namnażające się zarazki sprawiają, że tej przykrej czynności nie da się odkładać na dłużej. Kuchnię sprzątać trzeba codziennie - nie tylko dlatego, aby wyglądała perfekcyjnie, ale również, aby przedłużyć żywotność sprzętów takich jak kuchenka, lodówka czy zlewozmywak i ułatwić sobie gotowanie oraz zmywanie. Jeśli do prac porządkowych ma się szczególną awersję, warto postawić na proste triki, które pomogą w opanowaniu kuchennego chaosu. Poznaj przepis na szybkie i łatwe sprzątanie w kuchni.

Kuchenna przestrzeń zasługuje na szczególną uwagę podczas sprzątania. Pełno w niej bowiem zakamarków i szczelin ukrywających okruszki i kurz, a także powierzchni, na których pojawić mogą się zacieki. Warto tu zaznaczyć, że o tym, jak będzie wyglądać sprzątanie w kuchni, decydujemy już na etapie jej projektowania. Jeśli chcesz sobie ułatwić porządkowanie od razu postaw na minimalizm w kuchni. Pamiętaj o zasadzie im mniej rzeczy, tym mniej bałaganu! Niezbędne przedmioty powinno się natomiast przechowywać w organizatorach, pudełkach, szafkach i szufladach specjalnie do tego przeznaczonych. Dzięki temu każda rzecz będzie miała swoje miejsce i uniknie się totalnego misz-maszu. Jednak nawet to nie uchroni przed sprzątaniem w kuchni - od czasu do czasu trzeba przeznaczyć na to kilka chwil – z naszymi trikami będzie to naprawdę zaledwie kilka minut.

Mycie szafek kuchennych

Na szafkach kuchennych osadza się tłuszcz, powstają zacieki, a także widoczne są nieestetyczne odciski palców – jak sobie z nimi poradzić? Wystarczy sięgnąć po zrobiony domowym sposobem płyn do czyszczenia. Wykonuje się go ze szklanki wody wymieszanej z ½ szklanki octu i ½ szklanki wódki. Do roztworu można dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego/zapachowego. Całość mieszanki należy przelać do butelki z dozownikiem i rozpylać na brudne przestrzenie, przecierając je szmatką. Ten zabieg pozwala usunąć zacieki, zaschnięty tłuszcz i inne zabrudzenia, sprawiając, że szafki będą lśniły czystością.

Czyszczenie zlewu

Zacieki na zlewie to problem, który napotyka wiele pań domu. Powstać mogą one z czerwonego wina, kawy, herbaty, coli, buraków, truskawek, cytrusów, ciemnych owoców, soków warzywnych, niektórych przypraw. Usunąć je można za pomocą specjalnego mleczka lub własnoręcznie zrobionej pasty z sody oczyszczonej i wody. Detergenty te pomogą zmyć trudne plamy. Zlew myje się nimi punktowo, czyli nakłada na miejsca, gdzie zaciek jest widoczny. Alternatywną metodą jest nalewanie do komór wody, w której rozpuszcza się kilka łyżek proszku do prania (tabletkę do zmywarki) i zostawia mieszankę na kilka godzin (najlepiej na całą noc).

W uniknięciu zacieków pomoże codzienne czyszczenie zlewu granitowego. Czynność ta nie jest czasochłonna. Aby zachować piękny wygląd granitowego zlewozmywaka, wystarczy opłukać komory zlewu wodą i przetrzeć je miękką gąbką nasączoną płynem do naczyń. Mycie zlewu powinno następować po każdym jego użyciu.

Odkamienianie czajnika

Kamień osadza się nawet w najlepszych i najdroższych czajnikach. To, dlatego raz na miesiąc powinno się dokonywać odkamieniania. W tym celu należy napełnić sprzęt wodą zmieszaną z kwaskiem cytrynowym. Wodę gotuje się w czajniku przez 3-5 minut, a następnie potrząsa imbrykiem, co oddziela osad od jego ścianek. Kamień należy wypłukać, a czajnik dokładnie umyć. Przed kolejnym użyciem warto kilka razy zagotować wodę, a następnie ją wylać.

Czyszczenie mikrofalówki

Mikrofalówka nie raz ratuje nasz obiad. Niestety w czasie ogrzewania posiłków może się zabrudzić. Chcąc ją czyścić najlepiej sięgać po domowy płyn przygotowany z 300 ml wody oraz 3 łyżek octu. Składniki podgrzewa się w naczyniu przez 10-15 minut w mikrofali, a następnie pozostawia w niej jeszcze na kilkanaście minut. Zmiękcza on zaschnięty brud i resztki jedzenia, dzięki czemu łatwiej je będzie usunąć.

Mycie okapu kuchennego

Chcąc umyć okap kuchenny, napotykamy przede wszystkim na tłuszcz. Jak się go pozbyć? Brudną siatkę wystarczy spryskać wodą, a następnie pokryć wybielaczem (najlepiej nałożyć go starą szczoteczką do zębów). Mieszankę pozostawia się na siatce przez ok. 10-15 minut, a następnie spłukuje pod bieżącą wodą.

Czyszczenie piekarnika

Piekarnik najłatwiej wyczyścić z pomocą roztworu uzyskanego z 1 szklanki sody osuszonej. 1 łyżki płynu do czyszczenia oraz wody. Ze składników tych powinno się uzyskać pastę, którą aplikuje się na zabrudzenia. Pasta musi na nich pozostać przez 10-15 minut, następnie należy ją zmyć, dokładnie czyszcząc piekarnik.

Mycie lodówki

Wnętrze lodówki najłatwiej jest doczyścić mieszanką sody oczyszczonej i wody. Roztworem zmyje się wszelkie zanieczyszczenia na półkach. Co więcej, pochłonie on też brzydki zapach. Roztworem z wody i sody można również umyć drzwi lodówki. Pozwoli on usunąć tłuszcze osadzające się na sprzęcie, a także ślady palców.

Czyszczenie naczyń i sztućców

Domowe sposoby można również zastosować przy myciu naczyń i sztućców. Pomocnikiem w walce z osadem i tłuszczem na naczyniach będzie musztarda. Wystarczy nanieść jej niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i przez kilka chwil polerować naczynia. Na koniec talerze spłukuje się wodą. Połysk sztućcom nada natomiast soda oczyszczona zmieszana z sokiem z cytryny. Noże, łyżki i widelce należy polerować tym roztworem za pomocą suchej szmatki przez kilka sekund, a następnie spłukać.

Czyszczenie kuchenki

Na blacie kuchenki indukcyjnej powstać mogą zacieki po gotowaniu. Nie zawsze łatwo można zmyć je mokrą szmatką nasączoną płynem do naczyń. Jeśli tak jest, warto wypróbować pastę do zębów. Wsmarowuje się ją w przypalone miejsca nieużywaną szczoteczką. Pasta powinna pozostać na kuchence przez 14 minut, a następnie należy ją zmyć miękką ściereczką.  Jeśli w domu posiada się kuchenkę gazową, to najlepszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest mydło zasadowe. Rozpuszczone w niewielkiej ilości wody tworzy papkę, którą nakłada się na kuchenkę i po 15 minutach spłukuje ciepłą wodą.

Czyszczenie śmietnika

Sprzątanie w kuchni powinno objąć również czyszczenie śmietnika. Wiadro do przechowania śmieci powinno być regularnie i dokładnie myte, w innym przypadku będzie wylęgarnią zarazków, bakterii i much. Do dezynfekcji śmietnika można wykorzystać sklepowe specyfiki lub zastosować domowe sposoby. Przykre zapachy z kosza usuną kostki lodu i mieszanką wody i octu w równych proporcjach.

Dzięki tym trikom mycie zlewu, czyszczenie kuchenki czy lodówki będzie czynnością szybką i łatwą. Pomogą one pozbyć się tłuszczu osadzającego się po gotowaniu, brudu i zacieków. Stosując je regularnie, kuchnia będzie lśniła czystością, a także będzie higienicznym i przyjaznym miejscem dla każdego domownika.