Remont kuchni większości osób kojarzy się z dużymi kosztami i jeszcze większą ilością czasu, który trzeba poświęcić na odnowienie wnętrza. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, metamorfoza kuchni tanim kosztem jest możliwa. Tani remont kuchni można przeprowadzić samodzielnie, odnawiając stare meble, przemalowując płytki czy stosując dekoracje odświeżające pomieszczenie. Aby kuchnia zyskała nowy wygląd, wcale nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu i wydawać kroci. Zobacz, jak odnowić kuchnię i nie zapłacić za to majątku.

Przepis na tani remont kuchni to przede wszystkim wykonanie części prac samodzielnie. Renowacja mebli kuchennych z płyty, malowanie płytek ceramicznych czy oklejanie sprzętów AGD to zajęcia, które wiele osób zniechęca do remontu, tymczasem ich wykonanie wcale nie jest trudne. Malowanie mebli kuchennych na biało lub na inny kolor jest dziecinnie proste. Tani remont kuchni, przy którym zastosuje się kilka prostych trików, nie tylko nie będzie kosztowny, ale i szybki w przeprowadzaniu.

Jak tanio wyremontować kuchnię?

Zmiana kolorów i dodatków pozwala na przeprowadzenie szybkiej i taniej metamorfozy każdej kuchni. Kilka prostych zmian sprawia, że we wnętrzu zapanuje zupełnie inny klimat. Tego typu metamorfoza kuchni jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wymieniać sprzętu i mebli kuchennych, malować ani zmieniać płytek. Dekoracje do kuchni można kupić w licznych sklepach oferujących akcesoria do domu lub wykonać samodzielnie. O DIY na ściany kuchenne możecie przeczytać na naszym blogu.

Glazura w nowym wydaniu!

Odnowienie kuchni tanim kosztem nie oznacza, że całkowicie trzeba zrezygnować z większych zmian. Tani remont kuchni może objąć całkowitą zmianę kolorystyki dominującej we wnętrzu. Osoby, które nie dysponują dużym budżetem, zamiast zrywać i kłaść nową glazurę, mogą zdecydować się na pomalowanie płytek ceramicznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej wodoodpornej farby do płatek ceramicznych, którą można nabyć w sklepach budowlanych.

Glazurę, której chce się nadać nowy kolor, na początek trzeba dokładnie wyczyścić i odtłuścić, a następnie przystąpić do malowania. Zmianę koloru warto zacząć od fug, a w dalszej kolejności przejść do malowania płytek. Zmiana koloru płytek ceramicznych w kuchni jest czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania, jest to jednak jednej z najlepszych sposobów na remont kuchni tanim kosztem.

Renowacja mebli kuchennych z płyty

Jednym z największych kosztów remontu kuchni jest zakup nowych mebli. Trzeba jednak pamiętać, że odnowienie kuchni nie zawsze oznacza wyrzucenie starej zabudowy i zakup nowej. Na renowacje mebli kuchennych i nadanie im nowego wyglądu jest kilka sposobów. Pierwszym i najprostszym jest wymiana drzwiczek do szafek. W kuchennej zabudowie można zamontować nowe lub prościej – przemalować już zamontowane na inny kolor. W małych kuchniach warto pomyśleć nad montażem w szafkach drzwiczek szklanych, które optycznie powiększą wnętrze i dodadzą mu lekkości. Podobny efekt otrzyma się, jeśli część półek pozostawi się otwartych.

Malowanie mebli kuchennych na biało

Chcąc odnowić kuchnię tanim kosztem, najczęściej decydujemy się na malowanie mebli kuchennych na biało lub nadanie im innej wybranej przez siebie barwy. Zmiana koloru zabudowy jest możliwa w przypadku mebli drewnianych. Front maluje się wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna lub emalią rozpuszczalnikowa alkidową, dzięki czemu zyskuje się bardziej trwałą powłokę. Przed renowacją mebli kuchennych z płyty należy je odtłuścić, wyczyścić i usnąć starą farbę np. papierem ściernym. Decydując się na malowanie mebli kuchennych, można wykonać efekt postarzenia szafek, który pasować będzie m.in. do kuchni w stylu shabby chic. Aby uzyskać efekt postarzenia, warto sięgnąć po farbę kredową.

 

Jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny?

Tania metamorfoza w kuchni jest możliwa również wtedy, gdy posiada się meble kuchenne z okleiny. Jak odnowić meble kuchenne z okleiną? Najprościej przemalować je na inny kolor. Współczesne farby bez problemu można nakładać na laminat, trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest zastosowanie warstwy podkładowej. Będzie ona chronić przed odpryskiwaniem farby i zwiększać jej przyczepność.

Warto również pamiętać, że renowacja mebli kuchennych z płyty to nie tylko malowanie. Nowy wygląd można nadać im, stosując okleiny czy naklejki na meble. W ten sposób można całkowicie lub częściowo zmienić ich wygląd. Na frontach mogą pojawić się dekoracyjne bordiury czy kolorowe kompozycje. Co warte zapamiętania w ten sposób można również przeprowadzić  tanią metamorfozę kuchennych sprzętów AGD.

Jak odnowić kuchnię?

Tani remont kuchni zawsze jest wyzwaniem, zanim jednak weźmie się za malowanie mebli czy glazury, we wnętrzu należy dokładnie posprzątać i pozbyć się tego, co niepotrzebne. Dobrze jest też dokładnie wyczyścić kuchenną zabudowę oraz sprzęty takie jak zlewozmywak, kuchenka czy lodówka. W utrzymaniu zlewozmywaka w dobrej kondycji przez długie lata, pomoże skuteczny preparat Nanogran, który impregnuje i zabezpiecza powierzchnie zlewu. Posprzątana kuchnia od razu wygląda lepiej i pozwala ocenić, które jej elementy wymagają odnowienia.

Kuchnia tanim kosztem: liczą się dodatki

Odnowienie kuchni tanim kosztem to również zadbanie o dodatki. Niekiedy niewielki nakład pracy potrafi odświeżyć wnętrze. Przy remoncie warto wymienić kuchenne tekstylia, postawić we wnętrzu świeże kwiaty czy zioła, czy zamontować nowe, ozdobne uchwyty do szafek. Dobrym pomysłem na tani remont kuchni jest też zmiana oświetlenia oraz zagospodarowanie pustych ścian, na których mogą pojawić się estetyczne dekoracje.

Metamorfozy kuchni przed i po robią wrażenie. Mało osób wie jednak, że tak spektakularne efekty da się osiągnąć niewielkim kosztem finansowym. Tani remont kuchni nie oznacza, że wszystkie sprzęty i urządzenia trzeba wyrzucać, a podłogi zrywać. Bardzo często kuchnię odnowić można za grosze, stosując proste triki, a od zupełnie nowego wyglądu wnętrza dzieli nas tylko puszka farby i kilka godzin czasu.