Strefa zmywania to jedna z tych podstawowych w kuchni. Tworzą ją zlewozmywak wraz z baterią kuchenną oraz dodatkowymi akcesoriami. Na wygodę pracy w strefie zmywania wpływa głównie wybrany zlewozmywak. Wybierając go, sprawdzamy takie parametry jak materiał wykonania, wielkość, ilość komór. W opisach zlewozmywaków często można też spotkać informacje czy są one przeznaczone dla osób lewo- czy praworęcznych. Czy ten parametr ma znaczenie? Czym się różnią zlewy dla praworęcznych i leworęcznych?

Zlew dla praworęcznych i leworęcznych

Zasad mówiących, gdzie umieścić zlew w kuchni jest całe mnóstwo. Podpowiadają one, którym miejscu najlepiej zainstalować zlewozmywak czy jakie odległości zachować pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Wiele mówi się również o dopasowaniu designu, koloru i kształtu zlewozmywaka do stylu aranżacyjnego kuchni. Zastosowanie się do tych reguł pozwoli na zaaranżowanie ergonomicznej i wygodnej kuchni, a przy tym estetycznej. Szukając informacji o aranżowaniu kuchni, niewiele jednak można znaleźć porad dotyczących montażu zlewozmywaka tak, aby był on dostosowany do indywidualnych cech użytkownika. Do takich można zaliczyć lewo- i praworęczność. Znacząco determinuje to wykonywanie zadań w kuchni. Jednak czy istnieje zlew dla praworęcznych i leworęcznych? Gdzie taki kupić?

Czy należy zwrócić uwagę na rękę dominującą przy wyborze zlewu?

Statystyki wskazują, że co najmniej 15% ludzi na świecie jest leworęcznych. To, czy lewa, czy prawa ręka jest dominująca, wpływa na to, w jaki sposób wykonuje się poszczególne czynności. Stąd też projektując kuchnię, a także dobierając do niej sprzęty, koniecznie powinno się uwzględnić to, czy jest się prawo- czy leworęcznym. Podstawową zasadą planowania zabudowy w przestrzeni kuchennej jest ta mówiąca, że w czasie pracy zawsze powinno się mieć widok na centrum pracy. Nieprawidłowe położenie zlewozmywaka, krajalnicy, innego sprzętu będzie natomiast zasłaniać to centrum, a także minimalizować dostęp do światła naturalnego czy padającego z lamp. W efekcie kuchenne prace będą nie tylko niewygodne, ale i bardziej niebezpieczne.

Na szczęście łatwo można temu zapobiec. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, gadżetów i produktów dla osób leworęcznych. Kuchnie bez problemu można wyposażyć w noże czy obieraczki dla mańkutów. Dużym zainteresowaniem cieszą się też baterie kuchenne, które posiadają dźwignie po lewej stronie wylewki oraz obracalne zlewozmywaki. W kuchni dla leworęcznych dobrze spiszą się też odwracalne zlewozmywaki.

Zlew dla leworęcznych

Typowe zlewozmywaki dla leworęcznych są bardzo trudno dostępne. Najlepszym rozwiązaniem jest więc postawienie na zlew odwracalny. Pozwala on na elastyczność w projektowaniu montażu. Oznacza to, że ociekacz można zamontować po prawej lub lewej stronie do wyboru. Umożliwi to osobom leworęcznym wygodny montaż zlewozmywaka w ten sposób, aby ociekacz był zlokalizowany po prawej stronie. Po prawej stronie powinna być też zlokalizowana ewentualna dodatkowa komora, jeśli zdecyduje się na zakup zlewu półtorakomorowego. Osobom leworęcznym wygodnie będzie też myć naczynia w zlewie narożnym o kształcie trapezowym.

W kuchni dla leworęcznych zlewozmywak powinien być zamontowany tak, aby stojąc naprzeciwko ciągu roboczego zlew- kuchenka, mieć go po prawej stronie, płytę grzewczą zaś po swojej lewej.  

Zlew dla praworęcznych

Zlew dla praworęcznych to niemal każdy dostępny na rynku, a także w ofercie Primagran. Zamontować można go tradycyjnie. Co to oznacza? W przypadku, gdy zlewozmywak znajduje się w jednej linii z płytą grzewczą (sąsiadują ze sobą lub oddziela je tylko niewielka przestrzeń blatu) to osoba praworęczna stojąc na wprost tej przestrzeni, po swojej lewej stronie powinna mieć zlewozmywak, a po prawej kuchenkę. Zlewozmywak dla praworęcznych powinien posiadać również ociekacz po lewej stronie.

To, która ręka jest dominująca, determinuje to, jak wykonuje się większość czynności np. kroi, zmywa, miesza. Chcąc urządzić wygodną kuchnię, nie można więc zapominać o dostosowaniu jej do indywidualnych predyspozycji. Aranżując, nie tylko trzeba pamiętać o ogólnej zasadzie, że kuchnia dla praworęcznych to ta, gdzie sprzęty ustawione są zgodnie ze wskazówkami zegara, dla leworęcznych – odwrotnie. Równie ważne co ustawienie sprzętów jest też ich odpowiedni dobór. Zlewozmywak dla praworęcznych, choć nie różni się kształtem od tego dla mańkutów, to posiada inne położenie ociekacza i komór. Choć wydaje się to mały i nieistotny szczegół, to w praktyce znacząco wpływa na użytkowanie zlewu i pracę w kuchni.