Sufity podwieszane to popularne rozwiązanie aranżacyjne. Jeszcze do niedawna stosowano je głównie w pomieszczeniach reprezentacyjnych jak pokój dzienny. Dziś sufit podwieszany często gości też w kuchni. Pozwala on stworzyć piękne wnętrza z charakterem. Sufit podwieszany w kuchni można wykonać na kilkanaście sposobów, a bez względu na wzór pozwoli on urozmaicić wnętrze.

Sufity podwieszane w kuchni mają wiele zalet. Pozytywnie wpływają one nie tylko na wygląd wnętrza, ale także pozwalają ukryć kable i instalacje, nierówności, rozplanować oświetlenie, uzyskać lepsze ocieplenie stropu i wyższą akustykę, jeśli jest on wyłożony wełną mineralną. Po to rozwiązanie aranżacyjne warto sięgnąć przede wszystkim we wnętrzach o małych rozmiarach. Sufit podwieszony w małej kuchni pomoże podzielić przestrzeń na tę roboczą i wypoczynkową. Oprócz tego sufit podwieszany sprawia, że ściany będą wydawać się wyższe.

Jak zrobić sufit podwieszany w kuchni?

Konstrukcja podwieszanego sufitu jest skomplikowana. Składają się na nią poziome ruszty, które przytwierdza się do stropu za pomocą specjalnych wieszaków. Konstrukcje przymocowuje się do płyt kartonowo - gipsowych, gipsowo-włóknowych lub kasetonów. Najczęściej sufit podwieszany w kuchni montowany jest do płyt gipsowo-kartonowych. Z tego typu płyt można wykonać proste sufity, do sufitów łukowatych trzeba kupić te specjalne, które można formować. Gięte płyty wycina się na sucho lub na mokro. Alternatywą dla nich są specjalne płyty elastyczne.

W sufitach podwieszanych w kuchni (w przestrzeni pod stropem) nie można umieszczać przewodów instalacji gazowej, natomiast bez problemu montować można oświetlenie, instalację wentylacyjną czy okap kuchenny. Sufit podwieszany może również ukryć okablowanie klimatyzatora lub systemów audio-video. Ukryte instalacje pozwolą zachować w kuchni porządek i harmonię.

Jaki sufit podwieszany pasuje do kuchni?


Sufit podwieszany w kuchni może występować w wielu wzorach i formach. Można go zastosowywać zarówno w małej kuchni, jak i aneksie kuchennym połączonym z salonem. Wcale nie musi mieć one regularnego kształtu. Ciekawe wzorem podwieszanego sufitu do kuchni jest zamontowanie go na środku pomieszczenia lub wzdłuż linii zabudowy meblowej. Jako rozwiązanie dedykowane kuchennym wnętrzom wymienia się:

  • Proste sufity podwieszane – to te najczęściej stosowane; z racji tego, że jest on uniwersalny, pasuje do kuchni w różnych stylach; prosty sufit podwieszany można łączyć z dyskretnymi, punktowymi halogenami np. o okrągłym kształcie; halogeny w kuchni najlepiej wpuścić w sufit;
  • Sufit podwieszany z wnęką LED – funkcjonalny i praktyczny zapewni w kuchni odpowiednią ilość światła; to rozwiązanie sprawdza się w kuchniach nowoczesnych i modern;
  • Sufit podwieszany z matą lustrzaną – to oryginalne rozwiązanie; pomoże on powiększyć optycznie wnętrze i zapewni ciekawy efekt wizualny; sufit podwieszany z matą lustrzaną sprawdzi się na niewielkiej powierzchni;
  • Sufit podwieszany z drewnianymi kasetonami – to wyjątkowy sufit, który wygląda niezwykle szykownie; świetnie sprawdzi się w kuchni połączonej z salonem; będzie bardzo dobrze wyglądał nad wyspą jadalną. 

Polecanym wzorem sufitu podwieszanego do salonu z aneksem kuchennym jest na ten zamontowany na krótszej linii pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze podzieli się na dwie lub więcej części. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w kuchni otwartej, ale i w salonie połączonym z korytarzem. W salonie połączonym z kuchnią sprawdzi się też sufit zamontowany tylko w części kuchennej.

Oprócz rozmaitych wzorów w kuchni można również zastosować sufity podwieszane kolorowe. Najpopularniejsze i uniwersalne są te białe. Pasują one do każdego typu wnętrza. W kuchni modne są również ciemne sufity podwieszane. Stosuje się je jedynie w bardzo wysokich pomieszczeniach. Sprawdzą się one więc np. w mieszkaniach w kamienicach. W małych wnętrzach ciemny sufit podwieszany zmniejszy optycznie powierzchnię i obniży pomieszczenie o ok. 30 centymetrów.

O czym należy pamiętać?

Decydując się na sufit podwieszany w kuchni, należy pamiętać, że przede wszystkim musi być on dobrze oświetlony. Warto zamontować w nim dodatkowe oświetlenie halogenowe, które podświetli blaty lub zakamarki szafek. Funkcja dekoracyjne stoi w tym przypadku sufitów podwieszanych w kuchni na drugim miejscu, choć jego wygląd trudno całkowicie ignorować. Wzór sufitu do kuchni można wybrać spośród wielu propozycji producentów. Dostępne wzory to dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory, zróżnicowane poziomy.

Projektanci wnętrz radzą, aby sufit podwieszany w aneksie kuchennym to ten z płyt wodoodpornych o grubości 12,5 lub 15 mm. Cieńsze płyty będą zbyt wiotkie i mogą uginać się pod własnym ciężarem, będą więc wymagać zagęszczenia profilu rusztu. Jednocześnie trzeba zadbać o to, aby sufit podwieszany nie zakłócał proporcji wnętrza.

Pomysł na praktyczny sufit w kuchni

Aranżując kuchnię, trzeba zadbać o wszystkie powierzchnie pomieszczenia. Tą ostatnią i najwyższą jest sufit. Stanowi on ważną część pomieszczenia i odpowiada za optyczny odbiór kuchennego wnętrza. Pomysłów na sufit w kuchni jest co niemiara. Sufit w kuchni może być gładki i biały lub posiadać strukturę, formę oraz kolor. W kuchniach stosuje się sufity podwieszane, napinane, wyspy sufitowe czy nakleja na tę najwyższą powierzchnię fototapety.

Sufit podwieszany w kuchni to ciekawe rozwiązanie. Wnosi do wnętrza różnorodność i nowoczesność. Sufity podwieszane sprawdzają się przy urządzaniu kuchni w stylu nowoczesnym, skandynawskim, minimalistycznym czy industrialnym. Te o nietypowych, zaokrąglonych kształtach będą pasować do klasycznych i stylizowanych kuchni w stylu prowansalskim,angielskim czy toskańskim.