Zlewozmywak plus bateria kuchenna to dla wielu zestaw idealny. Naszym zdaniem do doskonałości brakuje jeszcze jednego elementu – dozownika na płyn do kuchni. Jest to mały, acz praktyczny gadżet, który znacznie ułatwia codzienną pracę. W czym pomoc może dozownik na płyn i jakie są rodzaje tego akcesorium?
Rodzaje dozowników na płyn
Dozownik na płyn do naczyń można znaleźć w ofercie producentów zlewozmywaków oraz akcesoriów kuchennych. Proponują oni kilka rodzajów tego gadżetu. Podstawowy podział obejmuje dozowniki manualne i automatyczne. Modele te różnią się przede wszystkim sposobem dozowania płynu.
Rodzaje dozowników – modele manualne
Dozowniki manualne dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Detergent, który się w nich znajduje, dozuje się po naciśnięciu prostej pompki. Dzięki temu zawsze można pobrać odpowiednią ilość środka myjącego i ograniczyć niepotrzebne jego marnowanie. Jest to największą przewagą wbudowanego dozownika na płyn nad tym automatycznym.
Rodzaj dozowników, jakie można wyróżnić w tej grupie to modele mobilne oraz wbudowany dozownik na płyn. Te pierwsze to tanie, mobilne pojemniki, do których można wlać płyn i ustawić koło zlewu. Zazwyczaj mają one też miejsce na gąbeczkę czy ściereczkę. Ten rodzaj dozownika można kupić już od 10 złotych. Bardziej zaawansowany jest wbudowany dozownik na płyn. Montowany jest on w zlewie. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie, a także wygląda niezwykle stylowo. Dozowniki wbudowane idealnie sprawdzają się w każdej kuchni. W Primagran można go kupić w kolorze odpowiadającemu zlewozmywakowi, dzięki czemu obydwa sprzęty tworzą harmonijną całość. Widoczną częścią dozownika wbudowanego jest jedynie pompka, którą dozuje się płyn, pozostałe elementy (czyli buteleczka z detergentem) jest ukryta w szafce pod zlewozmywakiem.
Rodzaje dozowników – modele automatyczne
Drugim rodzajem dozowników są modele automatyczne. W domach i mieszkaniach montuje się je rzadziej niż dozowniki manualne. Częściej spotkać można je w publicznych toaletach, hotelach, restauracjach. Ich działanie opiera się na zainstalowanym w akcesorium czujniku ruchu, który aktywuje się po zbliżeniu do urządzenia rąk. Wtedy to automatycznie uwalniana jest odpowiednia ilość środka myjącego. Zaletą tego rozwiązania jest jego bezdotykowość, co gwarantuje wysoką higienę, niestety dozowniki automatyczne wiążą się z większym wydatkiem, a także zabierają dość sporo miejsca. Minusem są też koszty eksploatacyjne. Większość automatycznych dozowników działa na baterie, co oznacza, że po ich wyczerpaniu trzeba kupić nowe.
Dozownik na płyn do naczyń - jaki będzie najlepszy?
Szeroki wybór w zakresie rodzajów dozowników na płyn sprawia, że wiele osób zastanawia się, jaki model najlepiej spisze się w kuchni. Do mieszkań i domów jednorodzinnych polecany jest przede wszystkim wbudowany dozownik na płyn działający w oparciu o technologie manualne. Idealnie łączą one praktyczność, estetykę i atrakcyjną cenę. Oprócz rodzaju dozownika oraz sposoby jego działania warto też zwrócić uwagę na takie parametry jak:
Materiał wykonania – najlepiej, aby korespondował on z materiałem zlewozmywaka; dobrze jest też wybrać dozownik wykonany z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, szoki temperaturowe czy wysokie temperatury; dzięki temu nabędzie się akcesorium, które posłuży przez lata; wyżej opisane właściwości posiadają granitowe dozowniki na płyn do naczyń;
Pojemność- ciągłe dolewanie środka czyszczącego będzie uciążliwym zadaniem, dlatego warto wybrać taki model dozownika, który pozwoli tego uniknąć; pojemność należy dobrać do ilości zmywanych naczyń; standardowym wyborem są dozowniki 350 i 500 ml;
Montaż dozownika – akcesorium to ma ułatwić pracę w kuchni, a nie odwrotnie - utrudnić ją; wybierając dozownik, warto zadbać o łatwe jego zainstalowanie; najlepiej, kiedy montaż dozownika można wykonać samodzielnie w kilku ruchach;
Uzupełnienie środka myjącego – równie łatwe co montaż powinno być uzupełnienie płynu; dobrze, kiedy nie trzeba się gimnastykować pod szafką ze zlewozmywakiem i siłować z urządzeniem.
Dozownik na płyn do kuchni – czy jest potrzebny?
Płyn do mycia naczyń to detergent, który znajdujemy w każdej kuchni. To on pozwala umyć talerze, sztućce czy garnki z brudu, czy tłuszczu. Wybór płynów do naczyń na rynku jest całkiem spory. Poszczególne różnią się składem, zapachem, pojemnością. To, co jednak je łączy to mało estetyczne plastikowe butelki, w których są sprzedawane. Najczęściej trafiają one na blat roboczy lub ustawiane są na krawędzi zlewozmywaka. Sprawia to, że harmonia i estetyka strefy zmywania zostaje zaburzona. Co więcej, plastikowe butelki są też rozwiązaniem mało praktycznym. Cieknący z nich płyn brudzi blat roboczy, co oznacza dla nas więcej sprzątania. Wylewający się detergent jest również niehigieniczny, a także niebezpieczny np. dla domowego kota, który może go polizać, przechadzając się po kuchennym blacie. Nic więc dziwnego, że wiele pań domu zadaje sobie pytanie, jak poradzić sobie z plastikowymi butelkami z płynem do naczyń. Rozwiązanie okazuje się prostsze i tańsze niż się tego można spodziewać. Wszystkie wyżej opisane problemy rozwiąże dozownik do płynu. Ten mały gadżet ma w kuchni wiele zalet. Nie tylko pozwala zachować estetykę strefy zmywania i całego pomieszczenia, ale także i gwarantuje wygodę i praktyczność użytkowania. Dzięki dozownikowi raz na zawsze można pożegnać przewracające się plastikowe butelki, które wszystko brudzą i psują efekty wizualne. Zaletą tego rozwiązania w kuchni jest również oszczędność. Dzięki temu, że dozownik podaje taką ilość produktu, jaka jest potrzebna do mycia, to preparatu nie pobieramy w za dużych ilościach. Ogranicza to koszty związane z kupowanie płynu do naczyń, a także pozwala kupować środek w większych butelkach, które zazwyczaj są tańsze i przyjaźniejsze środowisku naturalnemu.