Na dobrą organizację i wygodę strefy zmywania składa się wiele czynników. Nie wystarczy zakup funkcjonalnego zlewozmywaka i niezawodnej baterii, trzeba również pamiętać o miejscu ich montażu. W polskich domach zalewy montuje się w szafkach kuchennych. Te mają różne rozmiary i dostępne są w kilku rodzajach. Zobacz, czy szafka pod zlewozmywak powinna być częścią kuchennej zabudowy, jaka jest jej cena i najpopularniejsze rozmiary. W naszym poradniku podpowiemy też, jak dobrać rozmiar zlewu do posiadanego mebla.  

Jaki rozmiar zlewu wybrać?

Rozmiar zlewu to jedne z najistotniejszych parametrów. Mówi on o tym, jaka będzie całkowita wielkość sprzętu, a także, ile centymetrów liczyć będą jego komory. Producenci zlewozmywaków proponują zlewy od małych po bardzo duże. Małe zlewozmywaki dedykowane są niewielkim kuchniom, aneksom kuchennym, a także pomieszczeniom, w których funkcję zmywania przejmuje zmywarka do naczyń. Dzięki swoim niewielkim wymiarom nie zajmują znacznej przestrzeni blatu roboczego. Mały rozmiar zlewozmywaka zazwyczaj oznacza, że posiada on jedną komorę, ewentualnie ociekacz. Zlewy liczące więcej centymetrów z racji tego, że potrzebują one sporo miejsca w kuchennej przestrzeni roboczej, poleca się do pomieszczeń mogących pochwalić się znacznym metrażem. Duży rozmiar zlewu będzie także idealny dla osób lubiących gotować i piec. Głębokie i szerokie komory ułatwią bowiem mycie wielkogabarytowych garnków, patelni czy form do pieczenia. Ich suszenie będzie natomiast prostsze dzięki praktycznemu ociekaczowi.

Rozmiar zlewu zawsze należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości kuchni. Równie ważne jest to, aby wymiary zlewozmywaka były dopasowane do posiadanych mebli kuchennych.

Rozmiar szafki pod zlewozmywak – jak go wybrać?

Szafki kuchenne w sklepach meblowych dostępne są w standardowych szerokościach. Dzięki temu można w nich zamontować większość zlewozmywaków oferowanych przez polskich producentów kuchennego wyposażenia. Najpopularniejsze rozmiary szafek to 40, 45, 50, 60 i 80 centymetrów, przy czym zainteresowaniem cieszą się głównie te dwie ostatnie. W ofercie dostępne są też specjalne szafki do montażu zlewów narożnych. Ich uniwersalne rozmiary to 90 i 105 cm. Standardowe rozmiary szafek do zlewu występują w już gotowych zestawach mebli kuchennych. Mają one wtedy taką samą szerokość jak pozostałe elementy zabudowy. Nie różnią się one również zbytnio od nich wyglądem. Jedynym wyróżnikiem jest ewentualny brak blatu oraz pozbawienie tylnej obudowy, co ma ułatwić instalację elementów hydraulicznych i odpływowych. Front jest zazwyczaj dwudrzwiowy, chociaż w nowoczesnych meblach można spotkać drzwiczki wysuwane. W środku szafka pod zlewozmywak powinna być pusta, tak aby zmieściły się w niej rury i inne oprzyrządowanie.

Szafkę do zlewu można również dokupić osobno. Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne, ponieważ zachodzi niebezpieczeństwo niedopasowania kolorystycznego do pozostałych mebli. Najlepiej na zamówienie mebla na wymiar zdecydować się więc tylko, jeśli marzy się o zlewie w niestandardowym wymiarze.

Wybierając szafkę pod zlew, należy pamiętać, że im większy rozmiar zlewozmywaka, tym więcej centymetrów szerokości powinien mieć mebel. Uniwersalna zasada mówi, że szafka powinna mieć co najmniej 5 cm więcej, niż wynosi rozmiar zlewozmywaka.

Zlew 50 cm – dobry wybór do małej kuchni

Zlewy 50cm to te o niewielkich rozmiarach. W większości posiadają one jedną komorę i ewentualny ociekacz. Idealnie sprawdzą się w niewielkich aneksach kuchennych lub małych kuchniach. Są także dobrym rozwiązaniem, dla osób, które nie wiele gotują, a więc i nie dużo zmywają. Ich niewielki rozmiar nie oznacza, że są mało praktyczne. Dzięki głębokim komorom bez problemu można w nich umyć także większe naczynia czy garnki. W Primagran zlewy 50 cm to te okrągłe, prostokątne oraz kwadratowe. Najpopularniejszym modelem jest Mediolan, który nie zajmuje wiele miejsca na blacie, a przy tym kusi praktycznym ociekaczem i wysoką estetyką.

Warto pamiętać, że zlewy 50 cm to wcale nie te najmniejsze. W mini kuchniach można zastosować jeszcze mniejsze rozmiary zlewozmywaków. Ich montaż możliwy jest nawet w szafkach 40-45 cm.

Zlew 60 cm – zawsze praktyczny standard

Zlew 60cm to ten standardowy. Odpowiada on potrzebom statystycznego Kowalskiego. Wśród propozycji zlewozmywaków 60cm znajdują się głównie modele półtorakomorowe. Dysponują one jedną komorą główną i drugą, mniejszą pomocniczą do płukania mięs, warzyw i owoców. Niektóre ze zlewów 60cm dodatkowo wyposażone są w ociekacz. Ich wysoka funkcjonalność sprawia, że świetnie sprawdzają się w kuchniach bez zmywarki.  

Zlew 80 cm – rozwiązanie dla lubiących gotować

Dla lubiących dużo gotować i piec polecane są zlewy 80cm. Zlewy te to jedne z tych największych przeznaczonych do domowego użytku. Są to duże sprzęty, które pozwolą na komfortowe mycie wszystkich naczyń, patelni, form do pieczenia, garnków. Większość ze zlewów o tych wymiarach posiada dwie pełnowartościowe komory o znacznej głębokości. Dzięki nim w swojej kuchni można poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Zlewy 80 cm najlepiej spiszą się w kuchniach dysponującym znacznym blatem roboczym. Z racji tego, że zabierają one dość dużo miejsca, nie zaleca się ich stosowania w małych wnętrzach.

Rozmiar zlewu wpływa na komfort korzystania z niego. Nie oznacza to jednak, że najlepszą opcją są duże zlewozmywaki. Te małe również mogą zapewnić wygodę pracy. Najważniejsze jest bowiem dobranie rozmiaru zlewozmywaka do swoich potrzeb i przestrzennych możliwości kuchni.