Jeszcze do niedawna kuchnia pełniła w domu jedynie rolę praktyczną. Zmieniło się to w ostatnich latach, kiedy otworzyła się na salon i stała się częścią reprezentacyjnego pomieszczenia. Sprawiło to, że do designu tego domowego pomieszczania zaczęto przykładać coraz większą wagę. Prekursorami w tym stali się Skandynawowie, którzy z aranżacji kuchni urządzili prawdziwą sztukę. Styl, który wypracowali, jest dziś tym najpopularniejszym. Białymi wnętrzami zachwycają się panie domu na całym świecie i pytają czym uzupełnić kuchnię skandynawską, aby uzyskać harmonijną całość. Dekoracji do kuchni skandii nie brakuje tak samo, jak sprzętu AGD inspirowanego daleką północą. Jakie one są?
Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim to ta modna i zawsze na czasie. Wyróżnia się ona jasną paletą kolorów, meblami o prostych kształtach, naturalnymi materiałami i dużą dozą praktyczności. Tą Skandynawowie cenią ponad wszystko. To, dlatego we wnętrzu stawiają na funkcjonalne i wygodne sprzęty, meble oraz dodatki. Dzięki tym aspektom kuchenne prace stają się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Styl skandynawski w kuchni, mimo że spójny, przybiera różne oblicza. Może przybierać on formę minimalistycznego i nowoczesnego designu, jak i przytulnej, przyjaznej przestrzeni. To, co łączy te dwie odsłony stylu skandynawskiego to kolor. Zarówno przytulna kuchnia scandi, jak i ta nowoczesna urzeka niezwykłą jasnością. We wnętrzu dominują jasne barwy takie jak biele, szarości, beże i pastelowe odcienie żółci, zieleni, niebieskiego. Mocniejsze akcenty kolorystyczne dostosowane są w dodatkach do kuchni skandynawskich. Dobierając je, warto jednak pamiętać, aby ich kolory i styl nawiązywały do natury i otaczającej przyrody.
Kuchnia skandynawska charakteryzuje się również miłością do naturalnych materiałów. Najważniejszą rolę odgrywa drewno. W aranżacjach skandynawskich stosuje się przede wszystkim drewno dębowe, które wyróżnia się ciepłą barwą i wysoką solidnością. Popularna jest też sosna i olcha, które charakteryzują się oryginalną barwą i bogatym usłojeniem. Drewniane elementy połączone z jasnymi elementami i dużą ilością światła, to kwintesencja stylu skandynawskiego w kuchni.
Zlew skandynawski - czyli kolory sprzętów i mebli w kuchni skandii
Miłość Skandynawów do porządku i praktyczności przejawia się w doborze sprzętów AGD i mebli. Dzięki nim możliwe jest dobre zorganizowanie przestrzeni i ułatwienie prac takich jak gotowanie i zmywanie. W kuchni skandynawskiej nie może więc zabraknąć półek ściennych, wózków do serwowania, barków, wyspy, pojemnych szuflad i szafek. Wszystkie te elementy ukryte są w zabudowie meblowej, najczęściej wykonywanej z drewna i wykończonej w kolorze bieli, szarości, a nawet czerni, którą zestawia się z kolorowymi dodatkami. Komplet mebli uzupełniany jest również o stół, który jest centralnym punktem w skandynawskich wnętrzach. Duży, drewniany jest miejscem spotykania się całej rodziny.
Obok mebli równie ważne są sprzęty. Przede wszystkim powinny być one funkcjonalne i wspomagać pracę. Jednocześnie Skandynawowie cenią dobry design. To dlatego w ich kuchniach często goszczą granitowe zlewy w odcieniu szarego melanżu. Szary zlewozmywak idealnie komponuje się z drewnianymi elementami i bielą, podkreślając ją. Dobierając do tego baterię kuchenną w tym samym kolorze, można uzyskać harmonię w strefie zmywania. Aby zachować minimalistyczną formę stylu scandi, najlepiej sięgać po komplety oszczędne w formach, czyli o organicznych zdobieniach. Przykładem idealnego zlewu skandynawskiego będzie model Bergen połączony z baterią kuchenną Primagran 5000. W mniejszych kuchniach najlepiej natomiast sprawdzi się szary zlewozmywak Paryż, do którego można dopasować baterię Primagran 9000, a chcąc uzyskać nowoczesny szlif, zlew można połączyć z baterią kuchenną Prima Gran 8000. Najlepiej też, jeśli szary zlew stanie obok lodówki i kuchenki w tym samym odcieniu.
Warto jednak zaznaczyć, że szary zlewozmywak to nie jedyny dobry wybór do kuchni skandynawskiej. Równie dobrze we wnętrzu będą prezentować się sprzęty AGD utrzymane w bieli oraz czerni. Szczególnie dużą popularnością cieszą się zlewy czarne, które są hitem ostatnich sezonów. Idealnie współgrają one nie tylko z białymi meblami kuchennymi, ale także i tymi w odcieniach szarości, beżu, wrzosu, ecru i hebanu. Dzięki czerni kuchnia zyskuje nieco ekstrawaganckiego klimatu.
Design zlewu skandynawskiego nie może wyprzedzać jego praktyczności. Marząc o kuchni inspirowanej daleką Północą, warto więc zwrócić uwagę na wygodę sprzętu. Tą zapewnia odpowiednia wielkość komór. Największe zapewni model Bergen, który może pochwalić się dwoma komorami o głębokości 190 mm i szerokości 334 mm. Również duże komory posiada zlew Kopenhaga, który dostępny jest w skandynawskiej szarości. Jeśli szuka się natomiast dużego zlewozmywaka z ociekaczem, to dobrym wyborem będzie Sydney lub zachowująca minimalistyczny design Sewilla. Wszystkie wymienione modele spełniają najwyższe standardy funkcjonalności, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego Szweda, Fina, Norwega czy Duńczyka. Ich najważniejsze cechy to:
Łatwa i szybka pielęgnacja,
Odporność na przebarwienia, zabrudzenia, zarysowania, uderzenia, szoki termiczne, wysoką temperaturę,
Antygrzybiczna formuła,
Formuła antybakteryjna.
Dodatki w stylu skandynawskim – stylowe propozycje
W skandynawskich kuchniach dominują dodatki użyteczne. Ich wprowadzenie do kuchni powinno być dobrze przemyślane. We wnętrzu powinny znaleźć się tylko niezbędne dekoracje i akcesoria. Dzięki temu uniknie się efektu zagracenia wnętrza i optycznego nieporządku.
Top 10 dodatków w stylu skandynawskim
Tekstylia - styl skandynawski uwielbia tekstylia, również w kuchni. Ściereczki, obrusy, ozdobne poduszki to absolutny must have. Jeśli lubisz w kuchni odważne rozwiązania postaw na dywan. Najlepiej sięgać po te, które dobrze komponują się z podłogą np. w jasnych, pastelowych kolorach. Pamiętaj, że tekstylia w kuchni skandynawskiej powinny być wykonane z naturalnych materiałów np. lnu, juty czy bawełny.
Rośliny – skandynawski design uwielbia wszystko, co naturalne i bliskie naturze, dlatego w kuchennym wnętrzu nie może zabraknąć roślin. Ich zieleń idealnie będzie harmonizować się z jasnymi barwami mebli i sprzętów. O tym, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w kuchni, przeczytasz na naszym blogu w poradniku: Jakie kwiaty lub zioła pasują do kuchni? Które rośliny wybrać? Ważne są również pojemniki, w jakich przechowuje się kwiaty i zioła. Dobrym wyborem będą blaszane wiaderka czy drewniane skrzynki.
Lampy – większość domów i mieszkań Skandynawów posiada duże okna, o takich w polskich mieszkaniach możemy tylko pomarzyć (o ile nie mieszkamy w starych kamienicach). To, dlatego w kuchni nie może zabraknąć stylowych lamp. Oświetlenie ma zastąpić to naturalne. Lampy do kuchni w stylu skandynawskim to te metalowe, proste w formie, wieszane trójkami.
Małe akcesoria kuchenne - toster czy czajnik o ciekawym designie to idealny dodatek do kuchni skandynawskiej. Sprzęt tego typu będzie nie tylko ozdabiał wnętrze, ale i przysłuży się swoją praktycznością.
Druciane koszyki – będą one nie tylko dekorować wnętrza, ale również i pełnić rolę pojemników do przechowywania. W drucianych miskach można przechowywać owoce czy też warzywa.
Kubki – nie ma prostszej dekoracji niż kubek. Potrafi on zachwycić swoim kolorem czy formą, a jednocześnie jest niezwykle praktyczny. Kubki jako dekoracje można powiesić na relingu lub na stojaku eksponując ich design.
Chlebaki - są to praktyczne pojemniki na pieczywo. W kuchni skandynawskiej sprawdzą się chlebaki drewniane, ceramiczne, porcelanowe, metalowe, bambusowe. Mogą być ozdobione napisami lub delikatny geometrycznymi wzorami.
Pojemniki na przyprawy – te dekoracje przydadzą się w każdej kuchni. W stylowych pojemnikach można przechować kawę, herbatę, cukier, mąkę, makaron, ciasteczka, kasze czy przyprawy. Ciekawym wyborem będą pojemniki z napisami, które informują o ich przeznaczeniu. Dostępne są też te gładkie lub we wzory. Wiele z nich jest tak stylowych, że żal je chować w półkach, lepiej ustawić je na blacie lub w otwartej półce.
Dozowniki na płyny – styl skandynawski nie znosi nieporządku. Design scandi zostanie zaburzony plastikowymi butelkami z płynem czy gąbeczkami do mycia naczyń ustawionymi na brzegach zlewu. Chcąc tego uniknąć, wyposaż swoją kuchnię w dozownik na płyn. Możesz postawić na te mobilne lub wygodniejszą opcję wbudowaną w zlewozmywak. Te drugie będą praktycznie niewidoczne dla oczu, a przy tym niezwykle funkcjonalny.
Obrazy – puste ściany mogą obniżać przytulność wnętrza, dlatego w kuchni skandii zawsze powinno znaleźć się miejsce na obrazy. W galerii znaleźć mogą się zdjęcia rodzinne, inspirujące cytaty czy rysunki nawiązujące do gotowania.
Jasne kolory, naturalne materiały, duża ilość drewna, stylowe i praktyczne dodatki, funkcjonalne sprzęty- to najprostszy przepis na kuchnię skandynawską. W swoich domach zastosowało go już wiele osób. Też marzysz o jego wykorzystaniu? Inspiracje znajdziesz na naszym Instagramie, a po zlewy skandynawskie zapraszamy do naszego sklepu.