Kuchnia jest sercem domu. To w niej przygotowujemy posiłki, jemy je, spotykamy się z domownikami, aby wspólnie spędzić czas. Do kuchni często zapraszamy też znajomych czy przyjaciół. Badania wskazują, że w kuchni spędzamy średnio 6 godzin i 52 minuty (mężczyźni nieco dłużej, bo 7 godzin i 6 minut) tygodniowo. Nic więc dziwnego, że jej urządzeniu poświęcamy wiele uwagi. Mimo tego z czasem sprzęty i ich rozmieszczenie może nas denerwować. Szczególnie irytuje źle zaaranżowana strefa zmywania. Jak jej uniknąć? Wystarczy wybrać wygodny zlewozmywak. Poznaj jego cechy.

Wygodny zlewozmywak w małej kuchni

Mała kuchnia to pomieszczenie najtrudniejsze do urządzenia. Na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty, a przy tym rozmieścić je w praktyczny sposób. Ograniczona powierzchnia sprawia, że trzeba walczyć o każdy centymetr i szukać kompromisu. Takim są małe zlewozmywaki. Tym mianem określa się modele jednokomorowe i półtorakomorowe. Modele zlewozmywaków, które dedykowane są małym kuchniom to Ryga, Mediolan, Ibiza, Oslo. Przy czym najmniej miejsca w małej kuchni zajmą zlewozmywaki okrągłe, czyli Genewa i Barcelona. Zamontować można je w szafkach 40-45 centymetrów. Większe modele jednokomorowe jak Praga pasować będą do szafki 60 centymetrów.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów zlewozmywaki jednokomorowe charakteryzują się wysoką funkcjonalnością.  Za najwygodniejsze modele zlewozmywaków uważa się te wielofunkcyjne, czyli wyposażone w ociekacz. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku krótkiego blatu roboczego lepiej wybrać model bez niego lub postawić na zlew narożny, który pozwala na oszczędzenie miejsca w kuchni. Funkcję ociekarki może zastąpić składana suszarka czy mata do suszenia.

Jak dużego zlewu potrzebujesz w swojej kuchni?

Wielkość zlewozmywaka jest sprawą indywidualną. Trudno wskazać tę najlepszą, ponieważ każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby i przyzwyczajenia, a także możliwości. Standardowym wyborem jest zlewozmywak do szafki 60 cm, o szerokości całkowitej 48-50 cm. Taka wielkość zlewozmywaka nie zawsze się jednak sprawdza.  Jak już wspominaliśmy w małej kuchni najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zlewozmywak jednokomorowy. Zapewni on wygodę pracy, będzie praktyczny, a przy tym nie zajmie dużo miejsca. Mały zlewozmywak sprawdzi się również w kuchni singla lub tej, w której naczynia zmywa głównie zmywarką.  Na duży zlewozmywak warto natomiast postawić, jeśli kuchnia jest znacznych rozmiarów lub nie planuje się w niej montażu zmywarki do naczyń. Z dużego zlewu zadowolone będą także osoby, które lubią i dużo gotują. W ich kuchniach idealnie sprawdzą się zlewozmywaki dwukomorowe takie jak modele Bergen czy Kopenhaga.  Szukając kompromisowego rozwiązania, można postawić na zlewy 1,5 – komorowe, czyli te wyposażone w jedną komorę główną i drugą, mniejszą- pomocniczą.

Jaki zlewozmywak będzie najlepszy?

Oprócz wielkości zlewu na wygodę jego użytkowania wpływa materiał, z którego zlewozmywak jest wykonany. Tutaj wybór jest szeroki. Nadal najpopularniejsze są zlewy ze stali nierdzewnej. Na duże zainteresowanie nimi wpływa przede wszystkim cena oraz szeroki wybór modeli. Niestety te zlewozmywaki nie mogą się pochwalić wysoką estetyką czy wytrzymałością większą niż zlewy wykonane z innych materiałów. To, dlatego bardzo szybko pojawiają się na nich drobne zarysowania, których nie da się usunąć. Stalowym zlewozmywakom grożą również nieestetyczne zacieki i osad kamienny. Aby ich unikać, konieczna jest czasochłonna pielęgnacja. O wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości są zlewozmywaki granitowe. Wyróżniają się one wysoką trwałością i solidnością. Dzięki temu, że dostępne są w różnych wzorach, kształtach i modelach  ich walory estetyczne są również na wysokim poziomie. Zlewozmywaki granitowe będą pasować do stylizowanych jak i nowoczesnych kuchennych wnętrz.

W którym miejscu w kuchni zamontować zlewozmywak?

Złotą zasadą wygody w kuchni jest zastosowanie tzw. trójkąta roboczego. Zgodnie z nim zlewozmywak powinien zostać zamontowany między kuchenką a lodówką. Ważne jest również zachowanie pomiędzy sprzętami odpowiednich odległości. Zlewozmywak od lodówki powinny dzielić 120-210 cm, natomiast od kuchenki 90-210 cm. Jeśli mała kuchnia nie pozwala na zachowanie takich dystansów, to można postawić na liniowy układ mebli i sprzętów. Stawiając na niego, trzeba pamiętać, aby nie umieszczać kuchenki i zlewozmywaka w bezpośrednim sąsiedztwie, bo może to grozić niebezpieczeństwem. O tym, gdzie zamontować zlewozmywak, aby móc cieszyć się jego praktycznością i bezpieczeństwem użytkowania, przekonasz się w naszym poradniku: Gdzie umieścić zlew w kuchni? Porady projektanta wnętrz.

Wygodny zlewozmywak to marzenie każdej Pani Domu. Wbrew pozorom nie jest łatwo go znaleźć. Wynika to z tego, że na wygodę użytkowania tego sprzętu wpływa wiele czynników. Liczy się tu nie tylko wielkość zlewozmywaka, ale także ilość komór, miejsce jego umieszczenia, wysokość, na jakiej się zamontuje komory, prostota czyszczenia, umiejscowienie ociekacza (jest to szczególnie ważne przy wyborze zlewu dla leworęcznych), materiał wykonania. Szczegółowe poradniki o tym, jak dobrać odpowiedni parametr zlewozmywaka do swoich potrzeb znajdziesz na naszym blogu.