Szukasz sposobu na mniejsze zużycie wody w kuchni? Pomóc może bateria z perlatorem. To łatwe rozwiązanie, które przynosi zauważalne efekty. Sprawdź, jak działa kuchenna bateria z perlatorem i jak ją dobrać do swoich potrzeb.

Oszczędzanie wody w kuchni? Perlator!

Kuchnia jest takim miejscem w domu, w którym wykorzystuje się wiele litrów wody. Do mycia naczyń, warzyw i owoców lub dłoni potrzeba znacznych jej ilości. Doskonałym pomysłem jest oszczędna bateria kuchenna, która sprawia, że zużycie wody maleje, a wraz z nim kwota na rachunku. Bardzo skutecznym rozwiązaniem na oszczędniejsze używanie wody w kuchni jest bateria z perlatorem. Opinie o tym urządzeniu są pozytywne, ponieważ jego działanie jest odczuwalne, ale bez utraty komfortu przy korzystaniu z kuchennego kranu.

Używanie perlatora to same zalety, jego działanie jest korzystne nie tylko dla użytkowników, którzy mniej płacą za zużywaną wodę, ale także dla środowiska. Oszczędzanie wody jest działaniem ekologicznym i przyjaznym dla naszej planety.

Jak działa perlator?

Oszczędzanie wody za pomocą perlatora zamontowanego do kranu kuchennego polega na ograniczeniu jej zużycia. Perlator to nic innego jak nakładka montowana na wylot kranu, ma formę pierścienia z odpowiednio skonstruowaną siateczką. Może on zmniejszać ilość wypływającej wody (za sprawą strumienia igiełkowego) lub napowietrzać strumień, tak by wydawało się, że woda wypływa pod wyższym ciśnieniem i że jest jej więcej.

Kuchenna bateria z perlatorem to nie tylko sposób na rozsądniejsze gospodarowanie wodą. Używając kranu z zamontowanym perlatorem, można kierować strumień w wybraną stronę. Dzięki temu ciecz dociera tam, gdzie jest potrzebna i nie rozchlapuje się na boki, co również przyczynia się do marnowania wody. Co więcej, perlator ma wpływ na czystość wody, co przekłada się na walory smakowe oraz na zdrowie. Siateczka zatrzymuje część zanieczyszczeń oraz osadów z rur, dzięki czemu woda ma lepszą jakość i jest smaczniejsza. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu nakładki, ponieważ kamień i inne zanieczyszczenia mogą sprawić, że będzie ona niedrożna.  

Rodzaje perlatorów

Oszczędna bateria kuchenna powinna być wyposażona w perlator. Przy wyborze tego narzędzia pojawia się pytanie, jaki perlator wybrać. Do wyboru są perlatory napowietrzające oraz perlatory tworzące strumień igiełkowy. Ten pierwszy rodzaj wykonany jest z siateczki, za której sprawą przepływająca przez nią woda nabiera większej objętości. Miesza się ona z pęcherzykami powietrza, dzięki czemu wydaje się, że jest jej więcej. W ten sposób zużywa się mniejszą ilość wody potrzebną np. do mycia naczyń lub dłoni. Drugi rodzaj perlatora przepuszcza wodę jedynie przez niewielkie otwory w siateczce. Za sprawą regulowanego przepływu wody jej zużycie jest jeszcze niższe.

Do zlewu w kuchni może zostać także wybrana bateria z perlatorem z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. Pierwszy typ wkręca się do wnętrza baterii, drugi natomiast nakręca się na wylewkę od zewnętrznej strony.