W większości polskich kuchni kosz na odpadki odnajdziemy w szafce pod zlewozmywakiem. Taka jego lokalizacja wynika z wygody, a także z faktu, że to w tej strefie wykonuje się większość czynności kuchennych produkujących duże ilości śmieci. Pozwala to na szybkie ich wysunięcie i powrócenie do pracy. Kosz kuchenny pod zlewem to nie tylko wygoda, ale także estetyka. Zamknięty w szafce nie jest wystawiony na widok publiczny i nie psuje aranżacji. Coraz częściej jednak w szafce pod zlewozmywakiem zaczyna brakować miejsca na pojemniki na śmieci. Wynika to z tego, że od kilku lat jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów. Oznacza to, że tradycyjne wiaderko pod zlewem już nie wystarcza. Jak rozwiązać ten problem?

Kosz na śmieci pod szafkę zlewozmywakową

Do szafki pod zlewozmywakiem schować można różnego typu kosze na odpadki. Dobór kształtu i rozmiaru zależy do tego, jakie wymiary ma szafka. Standardowo w większości szafek do zagospodarowania pozostaje przestrzeń o wymiarach 60x60 cm. Jak ją praktycznie i ekologicznie wykorzystać? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup czterech trójkątnych pojemników o szerokości 60 cm – po ich połączeniu otrzymuje się kwadratowy śmietnik, który zajmie całą przestrzeń szafki. Dzięki temu, że kosz jest podzielony na 4 części, bez problemu można zastosować segregacje na odpadki organiczne, makulaturę, plastik, szkło.

Jeśli szafka pod zlewem jest mniejsza, warto sięgnąć po kreatywniejsze rozwiązania. Jednym z ciekawszych pomysłów jest wykorzystanie drzwiczek od mebla, na których można zamontować dwa mniejsze pojemniki np. na plastik, papier czy zużyte baterie. Na podłożu szafki postawić natomiast kosze na resztki jedzenia i szkło, których zazwyczaj produkuje się w kuchni więcej. Kreatywność pozwala na umieszczenie kosza do segregacji nie tylko w małej szafce pod zlewem, ale i w tej narożnej. Posiadając taką, wystarczy kosz zamontować na stelażu.

Podsumowując, chcąc umieścić kosz kuchenny pod zlewem, można skorzystać z takich opcji jak:

  • kosze wstawiane do szuflady z pokrywami lub bez nich, dzielone na 2,3 lub 4 części, niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe pojemniki pozwalające przechowywać np. akcesoria do czyszczenia czy zapasy płynu do naczyń; kosze tego typu wykonywane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, które łatwo dopasowuje się do szuflady, wypełnia całą jej przestrzeń;

  • segregatory na odpady do szafek z frontami na zawiasach – tu najprostszą opcją są kosze wstawiane, wolnostojące; dostępne są one w różnych wysokościach, pojemnościach i kształtach; bardziej zaawansowaną technologią segregatorów są te z systemem wysuwanym lub wysuwano-uchylnym; oznacza on, że po otwarciu frontu szafki kosz wyjeżdża z mebla, dzięki czemu dostęp do pojemnika jest szybki i łatwy; sortowniki na zawiasach mogą składać się z jednego lub więcej pojemników; najwygodniejszy jest podział na frakcję suchą i mokrą;

  • kosze z mocowaniem na frontach na prowadnicach – po otwarciu szafki wysuwa się cały kosz, dzięki czemu dostęp do pojemników jest bardzo wygodny; kosz tego typu mocowany jest do frontu i osadzony na dwóch prowadnicach, często ma hamulec, który spowalnia zamknięcie szafki; niekiedy spotkać można się też ze specjalnym pedałem, po którego naciśnięciu uzyskuje się dostęp do pojemnika;

  • kosze do szafek narożnych;

  • kosze wbudowane w blat – jest to praktyczne i coraz częściej stosowane rozwiązanie; pozwala ono na zapewnienie maksymalnego porządku w kuchni; odpady znajdujące się na blacie roboczym po prostu zgarnia się do specjalnego otworu.  

Co zamiast kosza kuchennego pod zlewem?

Pod szafką zlewozmywakową nie zawsze jest miejsce na kosz. Jeśli jest ona wąska, jej znaczną część zajmują rury i odpływy lub też jeśli zaplanowało się przechowanie w niej innych rzeczy, trzeba znaleźć inne miejsce na kosz. Najbezpieczniej będzie umieścić go w niewidocznej dla oczu wnęce. Co, jeśli takiej nie ma? Wtedy kosz można postawić w dowolnym niezagospodarowanym kącie w kuchni. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba sięgać po pojemniki wolnostojące. Ważne jest również wybranie kosza, który będzie estetyką pasował do kuchennego wnętrza. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne zadanie. W sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego bez trudu można znaleźć kosze na śmieci o różnych kształtach, wzorach, kolorach. Niektórych z designerskich modeli wcale nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie – mogą zająć honorowe miejsce w kuchni i stać się jej ozdobą.

Segregacja odpadów – zasady

Kosz kuchenny pod zlewem ułatwia segregacje odpadów, ale nie zrobi wszystkiego za nas. Zanim zaczniemy wrzucać odpadki do sortowników, trzeba znać zasady ich podziału. Ze szczegółowymi regułami można zapoznać się na stronie Ministerstwa Środowiska. 29 grudnia 2016 roku wydało ono Rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania frakcji odpadów. Mówi ono jak poprawnie segregować odpady.

Warto przypomnieć, że podstawową zasadą jest to, aby rozdzielać surowce, które nie nadają się do powtórnego przetwarzania od tych, które można wykorzystać do recyklingu. Chcąc realizować tę zasadę, szafkę pod zlewozmywakiem trzeba wyposażyć w kosz o co najmniej dwóch pojemnikach. Pozwoli to podzielić odpady na sekcję mokrą i suchą, czyli tą do powtórnego przetworzenia. Idąc o krok dalej, należy oddzielić od siebie tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne (BIO). W niektórych gminach w Polsce konieczne jest też rozdzielania szkła kolorowego od białego. Dzięki segregacji możliwe jest pozyskanie pełnowartościowych surowców, które można ponownie przetworzyć i wykorzystać.