Marzysz o idealnie urządzonej kuchni, w której nie zabraknie proekologicznych rozwiązań? W takim razie ten artykuł powstał specjalnie dla Ciebie! Doradzamy, na co zwrócić uwagę, przy tworzeniu ekologicznej kuchni i w trakcie jej użytkowania. Podpowiemy też jaki zlewozmywak wybrać, aby zmywać ekologicznie. Zainteresowana? Koniecznie przeczytaj, co jeszcze możesz zrobić, aby pomóc środowisku. 

Zmywarka czy zlewozmywak – które jest bardziej ekologiczne?

Znany od lat dylemat między zakupem zmywarki a zlewozmywaka wciąż bywa kwestią problematyczną, szczególnie w czasie urządzania pierwszej kuchni w nowym mieszkaniu lub w domu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno obu produktów, jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Problemem jest  przede wszystkim niewielki metraż kuchni. Mają więc do wybóru zlew czy zmywarka wiele pań domu decyduje się na ten pierwszych sprzęt. Dlaczego? Zlewozmywak jest elementem niezbędnym do funkcjonowania każdej kuchni. W zmywarce nie umyjemy warzyw, owoców, mięsa i dużych garnków. 

Mimo niezbędności zlewu w kuchni wiele osób twierdzi, że jest on mało ekologiczny. Wskazują oni, że zmywarka jest rozwiązaniem, które pomoże zaoszczędzić pieniądze oraz zadba o środowisko. Czy tak jest faktycznie?

Niestety sprawa nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Ekologiczne zmywanie ręczne może odbywać się w każdym zlewozmywaku, natomiast nie będzie cechą wszystkich zmywarek. Naturalnie wszystkie modele pobierają prąd, co zauważyć można na stale rosnących rachunkach, natomiast nie każda zmywarka zajmie się skutecznie myciem naczyń i sztućców, szczególnie z zaschniętym brudem. Będziemy to musieli zrobić ponownie, zmywając ręcznie. A jeżeli częściej jemy na mieście niż w domu lub mieszkamy sami, musimy się liczyć z uruchamianiem niezapełnionej zmywarki, co nie jest korzystne ani dla środowiska, ani dla naszego portfela. Czekanie cały tydzień, aż uzbieramy odpowiednią ilość naczyń, nie jest zdrowe, ponieważ na brudnych talerzach może pojawić się niebezpieczna pleśń. 

Jak oszczędzać wodę w kuchni? 

Zasoby wody zdanej do picia ubywają każdego roku, prawdopodobnie nieodwracalnie. Jak możemy pomóc naszej planecie oraz przyszłym pokoleniom? Starając się maksymalnie oszczędzać wodę. I chociaż w kuchni korzystanie z wody pitnej jest niezbędne, to możemy je ograniczyć. Co jest istotne? 

  • Sprawny kran, który nigdzie nie przecieka. Zdarza nam się o tym zapomnieć, ale konsekwencje są większe, niż się wydaje. Przez uszkodzone krany ubywa na świecie naprawdę wiele wody, dlatego warto rozwiązać ten problem od razu, gdy się pojawi. 

  • Ponowne wykorzystanie wody (na przykład po gotowaniu ziemniaków lub ryżu), do podlania kwiatków w ogródku lub na balkonie. Jeżeli woda jest zbyt mocno zanieczyszczona do nawilżenia roślin, to ciepłą można wlać na brudne naczynia, znajdujące się w zlewozmywaku. Skutecznie zmyje z nich brud, zanim zabierzemy się do zmywania ręcznego. 

Podstawą jest oczywiście używanie tylko tej ilości wody, która jest potrzebna, dlatego nie warto wlewać do czajnika czy garnka na makaron zbyt dużej ilości, która później zostanie zwyczajnie zmarnowana. I najważniejsze: należy pilnować, aby nieużywany kran został porządnie zakręcony!

Jaki zlew i bateria pozwolą oszczędzać wodę w kuchni?  

Kupując nowy zlew i baterie, warto wybrać te, które dodatkowo pomogą nam zadbać o środowisko. Szczególnie ważne jest, aby bateria była jednouchwytowa i posiadała perlator, czyli specjalną nakładkę napowietrzającą wodę. Perlator powinien być wymienny. Takie rozwiązanie zmniejsza zużycie wody nawet o połowę, tworząc odpowiedni strumień, nierozchlapujący wody na boki. Kupując ekologiczny zlewozmywak, dobrze wybrać wysokiej jakości model z odpływem i powłoką odporną na zabrudzenia, aby nie marnować zbyt dużej ilości wody na dodatkowe zmywanie plam ze zlewozmywaka. 

Jak oszczędzać wodę myjąc naczynia w zlewozmywaku?

Zmywanie w zlewozmywaku to bardzo dobra opcja, kiedy chcemy zaoszczędzić wodę. Co zrobić, aby zmywanie bez zmywarki było, jak najbardziej ekonomiczne? Przede wszystkim zakupić korek do zatkania odpływu. Dzięki temu do jednej komory zlewozmywaka wlejemy wodę z płynem do mycia naczyń, a do drugiej możemy nalać wodę czystą do późniejszego wypłukania przedmiotów z detergentu. Jeżeli mamy zlewozmywak jednokomorowy to analogicznie używamy korka i najpierw myjemy wszystkie naczynia wodą z płynem i dopiero pod koniec je oczyszczamy. Takie rozwiązanie naprawdę się sprawdza i pomaga zadbać o środowisko, w którym żyjemy.