Urządzanie własnej kuchni nieuchronnie wiąże się z wyborem kranu i pytaniem – lepsza będzie bateria nablatowa czy ścienna? Przed wyborem warto zapoznać się z cechami obu baterii oraz poznać ich wady i zalety. Wiedza ta pomoże w dobraniu odpowiedniego produktu do swoich oczekiwań i warunków kuchennych. Warto pamiętać, że jest to część intensywnie używana oraz wystawiana na działanie wody, dlatego powinna być wykonana z trwałych materiałów, odpornych na zużycie i uszkodzenia mechaniczne.

Bateria nablatowa – czym jest?

Bateria nablatowa do kuchni jest najczęściej wybieranym typem kranu. Montuje się ją do blatu lub w otworze zlewozmywaka. Pod zlewem doprowadzone są złącza ciepłej i zimnej wody, więc podłączenie takiej baterii nie stanowi problemu. Inna nazwa to bateria sztorcowa. Aby było możliwe założenie tego typu baterii, wymagane jest zrobienie otworu w blacie lub zlewie. Obecnie wyposażenie kuchni zawiera otwory o uniwersalnym rozmiarze, do którego pasuje każdy kran, a w przypadku blatów wykonywanych na wymiar można zlecić wycięcie otworu w odpowiednim miejscu. Armatura ta najczęściej ma jeden uchwyt, co oznacza, że znajduje się w niej mieszacz do płynnego regulowania wody ciepłej i zimnej.

Bateria ścienna – czym jest?

Rozwiązaniem, które jest coraz mniej popularne, jest bateria ścienna do kuchni. Jest ona montowana do ściany, nad zlewem. Podłącza się ją do złącza ciepłej i zimnej wody wychodzących ze ściany. Ten rodzaj baterii wybierają najczęściej osoby, które remontują kuchnię, ale nie zmieniają sposobu rozmieszczenia instalacji wodnej. Armatura ścienna składa się z dwóch osobnych kurków, dla ciepłej i dla zimnej wody, chociaż można nabyć również modele jednouchwytowe.

Gdzie sprawdzi się bateria nablatowa? Gdzie sprawdzi się bateria ścienna?

Oprócz kryterium wizualnego, czyli koloru i kształtu kranu, ważny jest również sposób sterowania oraz miejsce, w którym zostanie on zamontowany. Zarówno bateria nablatowa, jak i naścienna muszą być zakładane w określonych miejscach, uzależnionych od przebiegu instalacji wodociągowej.  W przypadku wymiany armatury na nową nie opłaca się zmieniać sposobu przyłączenia wody, natomiast jeśli kuchnia jest przygotowywana od podstaw, można rozważyć obie opcje.

Zaletą baterii nablatowej jest możliwość jej samodzielnej naprawy w przypadku uszkodzenia – elementy wymienne są powszechne i łatwe do nabycia. Można ją zdemontować i wymienić w dowolnej chwili, bez większego trudu. Czynność ta polega na odkręceniu starej baterii i założeniu nowej do gwintowanych końcówek rur z wodą ciepłą i zimną.

Mimo szczególnego uroku i wyjątkowości bateria ścienna do kuchni jest trudniejsza do zamontowania oraz do naprawienia. Wymiana wymagałaby ingerowania w ścianę, co jest praco- i czasochłonne w przypadku założonego już kranu. Dlatego o montażu baterii ściennej należy zdecydować, zanim kuchnia zostanie wykończona. Jednak jej zaletą jest to, że pozostawia wolne miejsce na zlewozmywaku, co może mieć znaczenie w mieszkaniach z małą kuchnią lub kawalerkach z aneksem kuchennym. Również pod względem estetycznym dla wielu osób może być atrakcyjniejszym wyborem – większość elementów jest schowana w ścianie.