Nowoczesne budownictwo uwielbia otwarte kuchnie. Większość mieszkań wybudowanych w budynkach z ostatniej dekady zamiast tradycyjnej zamkniętej kuchni proponuje aneks. Takie rozwiązanie coraz częściej stosują nawet domy jednorodzinne. Aneksy zazwyczaj połączone są z salonem, tworząc sporej wielkości powierzchnie. Zalet tego rozwiązania nie brakuje (tak samo jak i wad), przy całej jego praktyczności, warto jednak zadać sobie pytanie, jak zaaranżować kuchnię połączoną z salonem. Jakimi zasadami się kierować? O jakich trikach nie zapomnieć?
Aneks kuchenny – dziś to nie problem
Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkanie z aneksem kuchennym uznawane było za to gorsze. Aneks kojarzył się z niewielkim metrażem, mało ustawnym wnętrzem i problemami. Dziś jest jednym z najmodniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Spotkać można go nie tylko w małych kawalerkach czy tzw. mikro mieszkaniach, ale i w wielkopowierzchniowych penthousach czy domach jednorodzinnych. Obecnie coraz więcej osób prosi deweloperów o otwarcie kuchni na salon, a tym samym wyburzenie ścianki działowej będącej w projekcie. Skąd ta zmiana? Przede wszystkim w nowych możliwościach aranżacyjnych. Aneks pozwalają one urządzić tak, aby był on praktyczny i sprzyjał integracji rodziny. Ciekawe wnętrze z aneksem można stworzyć zarówno na 17, jak i 140 metrach kwadratowych. Jak to zrobić?
Gdzie zaaranżować kuchnię otwartą w mieszkaniu?
Najczęściej kuchnia otwarta połączona jest w salonie. Można urządzić ją na jednej ze ścian lub zaaranżować w formie narożnej. To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy od specyfiki pomieszczenia, umiejscowienia okien oraz przyłączy wodnych. Jeśli w mieszkaniu masz niewiele miejsca, to wygodnie będzie urządzić aneks na jednej ścianie. Zajmuje on niewielką przestrzeń i pozwoli na komfortową pracę. W małych kawalerkach sprawdzi się również aneks narożny. Dzięki niemu zaoszczędzisz kilka centymetrów, które powiększą salon.
W mikroapartamentach spotkać można się z tym, że mini kuchnia przeniesiona jest do przedpokoju. To rozwiązanie nie zawsze się jednak sprawdza. Problem będziesz mieć, jeśli korytarz jest źle oświetlony i otoczony kilkoma parami drzwi - do salonu, sypialni, łazienki. Zmniejszysz przez to rozmiar kuchni, a także stworzysz z niej swoistą poczekalnię. Jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na wyburzenie kilku ścianek i połączenie aneksu z salonem.
Jak urządzić kuchnię w aneksie?
Aneks kuchenny to nic innego jak wydzielona część pomieszczenia mieszkalnego (najczęściej salonu). Ma on pełnić rolę kuchni i tak samo jak ona musi być funkcjonalne! Urządzając go, nie można więc iść na kompromisy. W aneksie musi dać się gotować, konieczna będzie też strefa zmywania i przechowywania. Urządzenie pełnowartościowej kuchni może jednak rodzić problemy, głównie ze strony niewielkiego metrażu. To, dlatego do aneksu polecane są multifunkcjonalne sprzęty i meble, a także mniejsze wersje podstawowych urządzeń. Oznacza to, że np. dwukomorowy zlew, zastąpi zlewozmywak narożny, a lodówkę do sufitu ta o mniejszych wymiarach. Nie bez znaczenia jest również to, aby w trakcie urządzania aneksu zrezygnować ze wszystkich zbędnych gadżetów i urządzeń. Nie korzystasz z ekspresu do kawy lub robisz to sporadycznie? Nie trać cennego miejsca i zastąp go sprzętem, który faktycznie będzie przydatny.
Pamiętaj, że na wygodę pracy w kuchni wpływa zastosowanie zasad ergonomii. Ich wrażenie jest jeszcze ważniejsze w aneksie. Wprowadzą one na małej powierzchni wygodę i komfort pracy i sprawią, że wszystkie czynności będzie można wykonywać w odpowiedniej kolejności.
Czego nie może zabraknąć w kuchni otwartej na salon?
Kuchnia otwarta na salon powinna być tak samo wyposażona jak ta tradycyjna, zamknięta. Niestety nie na wszystkie sprzęty znajdzie się w niej miejsce. Są jednak takie, z których absolutnie nie możesz zrezygnować. Co jest ważne?
Zlewozmywak – bez niego żadna kuchnia nie będzie funkcjonować; jest on potrzebny do mycia naczyń oraz przygotowywania produktów do gotowania; na małej przestrzeni najlepiej jest postawić na zlewy o małych wymiarach np. jednokomorowe; jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym, to idealnym wyborem będzie zlewozmywak narożny; umieszczony na łączeniu szafek - w rogu nie zabierze cennej przestrzeni, a przy tym będzie praktycznym sprzętem;
Kuchenka – w aneksie najlepiej zrezygnować z kuchenki z piekarnikiem i postawić na płytę grzewczą; dolna szafka pod płytą sprawdzi się jako miejsce do przechowywania; piekarnik zastąpić można mikrofalówką z funkcją pieczenia, którą umieści się w górnych szafkach;
Okap – pozwoli on na przygotowywanie posiłków, tak aby zapachy nie przeszkadzały domownikom spędzających czasie w salonie; okap odprowadzi zapachy pochodzące ze smażenia, duszenia i podgrzewania; idealny okap do małej kuchni to ten o dużej wydajności.
Nie można też zapomnieć o meblach. Te idealne do kuchni połączonych z salonem powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce oraz niezwykle pojemne. Coraz częściej można też spotkać się z tym, że do aneksów polecana jest zabudowa bez górnych szafek. Takie rozwiązanie pozwala powiększyć optycznie wnętrze, jednak zmniejsza powierzchnię do przechowywania.
Jak zaaranżować salon z kuchnią?
Połączenie salonu z kuchnią wielu osobom wydaje się tym nienaturalnym. „Roboczy” charakter kuchni kłóci się z tym reprezentacyjnym pokoju dziennego. Kluczem pogodzenia tych dwóch światów jest zastosowanie odpowiednich trików.
W sklepach ze sprzętem kuchennym kupić można eleganckie zlewozmywaki, lodówki czy kuchenki, które nie tylko pięknie się prezentują, ale i mogą pochwalić się wręcz salonowym designem. W sklepach meblowych na zwolenników aneksów czekają natomiast meble kuchenne, które trudno odróżnić od tych salonowych. Trikiem, który warto zastosować, jest też oddzielenie aneksu od pokoju dziennego. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najpraktyczniejszych rozwiązań jest postawienie na barek kuchenny lub wyspę. Nie tylko dzieli ona pomieszczenie na dwie strefy, ale i tworzy dodatkową przestrzeń roboczą oraz miejsce do spożywania posiłków.
Mieszkanie z aneksem to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić miejsce w nieruchomości. Kosztem osobnej zamkniętej kuchni można zwiększyć powierzchnię salonu czy sypialni. Pomysłów na zaaranżowanie niewielkiego aneksu nie brakuje, dlatego dziś nie kojarzy się on już z małą praktycznością i niewygodą. Coraz więcej producentów sprzętów kuchennych proponuje też specjalne urządzenia, przeznaczone do aneksów takim jest, chociażby zlewozmywak narożny. Dzięki temu stawiając na mini aneks, nie traci się na funkcjonalności i nie musi rezygnować z wygodnej kuchni. Wszystko to sprawia, że mieszkania z aneksem to już nie tylko kawalerki, ale i o wiele większe apartamenty.