Aranżując kuchnię, należy podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest ta dotycząca koloru, jaki będzie dominował w pomieszczeniu. Wbrew pozorom wybór ten jest bardzo ważny, bowiem wpłynie nie tylko na estetykę wnętrza, ale także, na to, jak będziemy się w nim czuć. Dobór kolorystyki uzależniony jest przede wszystkim od naszych preferencji i upodobań, warto jednak poznać zasady koloroterapii. Nauka ta znana jest od starożytności i należy do gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Mówi ona, że kolor wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i na zdrowie czy apetyt – co jest szczególnie ważne w kuchni. Jakie barwy warto zastosować w kuchni? Lepiej postawić na tonacje zimne czy ciepłe?

Barwy zimne i ciepłe – czym są?

Zanim zacznie się aranżować kuchnię, warto przyjrzeć się tzw. kołu barw. Podzielone jest ono na dwie grupy kolorów: ciepłe i zimne. Te pierwsze stanowią czerwienie, żółcie, pomarańcze i odcienie beżowe, kremowe. Ich zastosowanie oznacza, że mamy do czynienia z kuchnią w barwach ciepłych. Błękity, zielenie i szarości uznawane są natomiast za barwy chłodne. Warto też zaznaczyć, że koło kolorów wyróżnia również barwy ciepłe kolory naturalne i zimne kolory naturalne. Na nie możesz się zdecydować, jeśli marzysz o uniwersalnej kuchni, która modna będzie przez lata.

Kuchnia w barwach ciepłych – jak ją urządzić?

Barwy ciepłe to idealne rozwiązanie do kuchni. Świetnie sprawdzą się one też w pokojach reprezentacyjnych takich jak salon czy jadalnia. Dobrze będą się też prezentować w pomieszczeniach, których okna wychodzą na północ. W nich zazwyczaj panuje ciemność, a ciepłe barwy dodają wnętrzu żywotności, energii i optycznie je doświetlają.

Barwy ciepłe to te stymulujące, pikantne i pobudzające. Jeśli lubisz mocne odcienie i nie boisz się odważnych rozwiązań w kuchni postaw na kolor cytrynowy, mandarynkowy czy fuksje. Subtelniejszy efekt osiągnie się, malując kuchenne ściany na odcienie ciemnopomarańczowy czy musztardowy. Ponadczasowa kuchnia w barwach ciepłych to natomiast ta stawiająca na neutralne tonacje np. mleczna czekolada czy blada trufla. Dają one wrażenie subtelnej elegancji i przytulności. Naturalne ciepłe barwy idealnie będą współpracować ze stylem skandynawskim, rustykalnym, prowansalskim, toskańskim.

Kuchnia w barwach ciepłych najlepiej będzie się prezentować w połączeniu z naturalnymi, chłodniejszymi dodatkami i elementami wystroju. Jeśli pomalujesz ściany na pomarańczowo czy żółto, to postaw na drewnianą lub białą zabudowę. Sprzęty takie jak lodówka, kuchenka czy zlew powinny być natomiast utrzymane w bieli lub beżu.

Kuchnia w barwach zimnych – jak ją urządzić?

Chłodne kolory ścian pomagają wyciszyć emocje i uspokoić zmysły. Sprawia to, że chłodne barwy idealnie spisują się w pokojach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu, rzadziej stosowane są w kuchniach czy jadalniach. Morskie błękity czy odcienie lilii szczególnie dobrze wyglądają w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na południe i dobrze nasłonecznionych. Jeśli zastosujesz na ścianach chłodne kolory neutralne, to dodatkowo wyważą i ustabilizują one pomieszczenie, tworząc w nim nowoczesny i elegancki klimat. Kuchnia w barwach zimnych to ta w stylu nowoczesnym, modern, loftowym, skandynawskim, a także industrialnym. W taki design idealnie wpisują się chłodne odcienie takie jak, chociażby szarości czy biele.

W chłodnych kuchniach nie może zabraknąć również sprzętów utrzymanych w tej samej kolorystyce. Białe, szare lub czarne zlewozmywaki będą idealnym wyborem, podobnie jak kuchenki i lodówki w tych samych barwach. W zakresie dodatków np. baterii do zlewu postawić można na zimną stal chromowaną. Chcąc ocieplić kuchnie w zimnych kolorach, można postawić na dodatki w barwie czekolady, szmaragdu, turkusu, złota, orchy, fioletu.

Zmiana wystroju kuchni w zimie

Kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo łatwo można grać kolorami. Wystarczy tylko pomalować ściany (a nawet jedną) lub zmienić dodatki i pomieszczenie zyska nowe oblicze. Co ciekawe w kuchni można szybko zmienić tonację barw z zimnej na ciepłą. Chłodne pomieszczenia można ocieplić, wprowadzając do niego akcesoria w ciepłej tonacji np. poduchy dekoracyjne, tekstylia, małe AGD itp. Podobny zabieg można zastosować przy kuchni w ciepłej tonacji.