Płytki na powierzchniach płaskich sprawdzają się zarówno w łazience, w kuchni, jak i przedpokoju. Pozwalają stworzyć ciekawe i efektowne aranżacje, które jednocześnie będą praktyczne i funkcjonalne. Niestety z czasem płytki na ścianach i podłogach tracą na swojej prezencji. Odpowiadają za to fugi, które łatwo się brudzą. Zobacz, jak wymienić fugi w kuchni.
Wymiana fugi w kuchni - czy to się opłaca?
Kuchnia jest nazywana sercem domu. Nic dziwnego, spędzamy w niej naprawdę dużo czasu. Dlatego dbamy o jej wygląd oraz czystość. Ponieważ to pomieszczenie jest naturalnie narażone na większą wilgotność i przeróżne zabrudzenia, decydujemy się na położenie płytek ceramicznych na ścianach i podłodze. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na wiele lat, jednak z czasem traci na wyglądzie z powodu odstraszających fug pomiędzy płytkami. Niestety spoiny niszczą się i brudzą bardzo szybko, szczególnie w okolicy zlewu. Potrzebne jest ich regularne czyszczenie, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Jednak to zadanie jest niewątpliwie czasochłonne, musi być powtarzane przynajmniej raz w miesiącu. Z drugiej strony zbyt mocne szorowanie jest powodem ścierania się fug. Często najlepszym wyjściem okazuje się ich wymiana, dużo tańsza, niż układanie w kuchni nowych płytek.
Jak usunąć starą fugę?
Kiedy czyszczenie nie przynosi efektów, a fugi są wykruszone lub popękane, możemy je usunąć. To zadanie wymaga cierpliwości i często dużego nakładu pracy i czasu, ale ostateczny wygląd pomieszczenia przyniesie dużo satysfakcji. Na początku warto przygotować niezbędne przedmioty. Czym i jak wymienić fugę?
Do zdrapania fugi potrzebne będą ostre i wytrzymałe narzędzia. Świetnie sprawdzi się nożyk z wymiennym ostrzem, metalowa szpachelka, śrubokręt, specjalistyczny skrobak do fug, a nawet żyletki. W sklepach budowlanych można również zakupić nakładki na wiertarkę, które są przeznaczone do usuwania spoin-to rozwiązanie jest mniej pracochłonne, jednak zwiększa ryzyko uszkodzenia krawędzi płytek.
Niezależnie od metody musimy uważać, aby starą fugę usunąć jak najdokładniej, szczególnie przy zlewozmywaku. Po wyskrobaniu spoin należy dokładnie oczyścić miejsce pracy. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz, który zbierze cały pył i resztki fug. Powierzchnie należy także wytrzeć mokrą szmatką, żeby dobrze wyczyścić i nawilżyć szczeliny przed wymianą fug w kuchni. Gdy wszystko jest gotowe, możemy zająć się nałożeniem nowej fugi. Pamiętajmy, aby stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na zakupionym opakowaniu. Wyjątkowo ważna jest proporcja wody i mieszanki, ponieważ ma to duży wpływ na jakość zaprawy.
Jak wymienić fugę silikonową?
W kuchni używa się silikonu sanitarnego przy zlewach i za blatami kuchennymi. Najczęściej są to białe fugi szczególnie narażone na działanie wody, co sprawia, że szybko się niszczą i tracą szczelność, a na ich powierzchni pojawia się niezdrowa pleśń. Do ich usunięcia możemy wykorzystać specjalne środki chemiczne, które zmiękczą silikon, ułatwiając nam usunięcie fug. Takie rozpuszczalniki bez problemu kupimy w sklepach budowlanych. Nakładamy je bezpośrednio na spoinę i czekamy, aż preparat zadziała. Po określonym przez producenta czasie używamy wilgotnej szmatki lub gąbki, którą zetrzemy starą fugę. Następnie powierzchnie trzeba umyć przed nałożeniem nowej warstwy silikonu. Można to łatwo zrobić ręczną wyciskarką, a później wygładzić plastikową szpachelką. Wymiana silikonowych fug w kuchni zdecydowanie odświeży wygląd pomieszczenia.
Jak wymienić fugę mineralną?
Ze względu na bogaty skład fugi mineralne są wybierane najczęściej. Nazywane również cementowymi, charakteryzują się wytrzymałością i solidnie trzymają się podłoża, co utrudnia ich usunięcie. Najłatwiej je wymienić, gdy zaczynają się kruszyć lub pękać. Jak więc wymienić fugi mineralne? Aby to zrobić, niezbędne jest użycie odpowiednich narzędzi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wiertarka ze specjalnymi nakładkami lub niewielka szlifierka z założoną końcówką do frezowania. Pomocny okaże się również ostry nożyk i specjalny pilnik do usuwania fug. Należy uważać, aby nie popsuć krawędzi płytek i ich powierzchni. Zanim przystąpimy do fugowania, konieczne jest odkurzenie pyłu i resztek starych spoin. Nową masę trzeba przygotować dokładnie z zaleceniami producenta, wsypując zaprawę do niewielkiego pojemnika z wodą. Gotową nakładamy czystą szpachlą, a nadmiar usuwamy zwilżoną gąbką. Na samym końcu zabrudzone płytki myjemy ścierką lub gąbką namoczoną w czystej wodzie. Aby fugi nienagannie prezentowały się przez długi czas, należy je regularnie myć.