Wszystkim nam zależy na utrzymaniu higieny w kuchni. Szczególnie ważny jest zlewozmywak, którego używamy praktycznie cały czas. Brzydki zapach ze zlewu jest kłopotliwym problemem. Czasem pojawia się nawet wtedy, gdy zlew jest często czyszczony. To wina bakterii, które mogą się w nim rozwijać. Zebraliśmy najlepsze sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu ze zlewu.

Co zrobić, gdy śmierdzi ze zlewu?

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu, jest zakup sitka na odpadki. Osłonka zatrzymuje resztki jedzenia, wystarczy wyciągnąć ją ze zlewu i wyrzucić pozostałości. Dzięki temu rozwiązaniu chronione są rury, do których nie wpadają już żadne drobinki pożywienia.  

Kolejnym często stosowanym pomysłem jest wykorzystanie soku z cytryny. Przed wlaniem soku do odpływu zlewu, można dodać do niego troszkę soli. Po 20 minutach do środka trzeba wlać gorącą wodę. Fetor powinien zniknąć. Jeśli sok z cytryny nie zadziała, możesz skorzystać z przepychacza. Z łatwością wypompujesz odpadki, które zalegają pod zlewem. Jednak pamiętaj, aby po ich wyrzuceniu, dokładnie umyć powierzchnię zlewozmywaka. Pomóc może również zwykła sól. Wystarczy wsypać do odpływu 4 łyżeczki, a po 30 minutach zalać je zimną wodą.

Być może brzydki zapach ze zlewu spowodowany jest brakiem używania go przez długi czas. W takim wypadku wystarczy wlać do środka trochę czystej wody, a przykry zapach zniknie. 

Mocne środki chemiczne powinny być stosowane, dopiero gdy zawiodą domowe metody. Należy pamiętać, aby stosować je zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ ich nieprawidłowe użycie może skutkować zniszczeniem zlewu oraz rur.

Żaden z podanych sposobów nie działa? Problemem może być niewłaściwie wykonana instalacja odpływu zlewu lub niskiej jakości syfon. W tym wypadku należy skontaktować się ze specjalistą, a syfon wymienić na nowy.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnego zapachu z odpływu zlewu, powinniśmy również oczyszczać syfon raz na jakiś czas. Dobrym pomysłem jest wsypanie do odpływu mieszanki soli kuchennej z sodą oczyszczoną w stosunku 1:1, a następnie zalanie proszku niewielką ilością octu. Po 15 minutach powstałą pianę należy zalać wodą.

Nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu - jak mu zapobiegać?

Chcąc zachować czystą kuchnię, przede wszystkim musimy o nią regularnie dbać. Nawet, jeśli uda nam się rozwiązać problem brzydkiego zapachu ze zlewu, to może on powracać, kiedy zapomnimy o częstym sprzątaniu. Warto zapamiętać, że do odpływu nie można wrzucać resztek pożywienia, ani wlewać olejów wykorzystywanych do smażenia. Mogą one zablokować się w rurach i zacząć gnić, co spowoduje pojawienie się różnego rodzaju bakterii, a nieprzyjemny zapach powróci. Zewnętrzny stan higieny zlewu także ma bardzo duży wpływ. Nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy nasz zlew zaczyna wyglądać, jak kosz na odpadki. Wystarczy umyć go raz dziennie odpowiednim środkiem do pielęgnacji zlewów, aby jego powierzchnia pozostała czysta i bezpieczna.

Równie ważna jest impregnacja, która gwarantuje ochronę zlewu przed różnymi plamami, oraz osiadającym na jego powierzchni brudem.

Nieprzyjemny zapach z odpływu - postaw na antybakteryjność

Chcesz mieć pewność, że myjesz owoce, warzywa i mięso w bezpiecznym miejscu? Wybierz zlew, który jest chroniony przed bakteriami, grzybami i pleśnią. Na początku produkcji niektóre firmy dodają aktywne jony srebra do materiału, z którego wykonany będzie zlew. Nowoczesna i potwierdzona laboratoryjnie technologia zabezpiecza zlewozmywak przed przykrym zapachem, plamami oraz chorobotwórczymi zarazkami.