Sposoby na czyszczenie fug

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy czyszczeniu fug jest regularność. Mycie fug powinno się odbywać przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że spoiny przy zlewach należy myć znacznie częściej, ponieważ są dużo bardziej narażone na wilgoć. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które pomogą nam w dokładnym wyczyszczeniu fug, ale równie warte uwagi są domowe sposoby. Warto tu zaznaczyć, że w ramach domowych sposobów skuteczne jest nie tylko czyszczenie fug octem. Domowe sposoby na czyszczenie fug niejednokrotnie sprawdzają się lepiej, a przy okazji są dużo tańszym rozwiązaniem. Można także eksperymentować, wybierając za każdym razem inną metodę, aby znaleźć tą najwygodniejszą i najskuteczniejszą.

Jak wyczyścić fugi – usuwamy pleśń 

Wysoka wilgotność, z którą mamy do czynienia np. przy zlewozmywakach, jest szczególnie niebezpieczna dla kondycji spoin. Kiedy nie czyścimy ich regularnie, z połączenia zanieczyszczeń i wody szybko może powstać pleśń, na początku wyglądająca, jak małe, czarne kropki. Pozbycie się jej jest niestety problematyczne. Jak usunąć pleśń z fug? Sposobów jest wiele. Jednak w tym przypadku najlepiej sprawdzają się środki chemiczne. Są one łatwe w użyciu i nie niszczą powierzchni płytek. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem jest kupienie odpowiedniego preparatu. Pamiętajmy o czytaniu etykiet i wyborze produktu, który jest konkretnie przeznaczony do rodzaju spoin zastosowanych w kuchni. Podstawową kwestią jest również nasze bezpieczeństwo, należy zawsze używać ochronnych rękawic, oraz długo wietrzyć pomieszczenie. Po nałożeniu zakupionego preparatu, trzeba najczęściej poczekać około 30 minut i zetrzeć go suchą gąbką lub szmatką. Jeśli jednak szuka się alternatywnego i bezpieczniejszego rozwiązania, dobrym pomysłem będzie zakup parownicy. Powinna posiadać specjalną dyszę do trudno dostępnych miejsc. Wysoka temperatura jest gwarancją zniszczenia pleśni i innych bakterii, a sam sposób jest szybki i łatwy, a przede wszystkim bezpieczny. Zanieczyszczenia spłyną z fug razem ze skroploną wodą, wystarczy je później posprzątać.  

Jak wyczyścić fugi w kuchni?

Nic tak nie odstrasza, jak nieporządek w kuchni. Spędzamy w niej dużo czasu i dbanie o jej higienę to podstawa! Spoiny zabrudzone tłuszczem mogą przerażać, ale łatwo da się to zmienić. Ważny jest wybór odpowiednich narzędzi. Najlepsza będzie specjalna szczotka do fug, ale stara szczoteczka do zębów też da radę. Można również użyć gąbki lub ściereczki z bawełny. Z pomocą w czyszczeniu fug w kuchni przychodzi produkt, który znajduje się w każdej spiżarni. Jest nim proszek do pieczenia! Można połączyć go z wodą, tworząc łatwą do rozprowadzenia pastę lub posypać nim przetarte wilgotną szmatką fugi. W każdym przypadku należy odczekać 30 minut, aby potem wymyć spoiny szczoteczką, szczególnie w okolicy zlewu i zetrzeć proszek wilgotną ścierką. To idealne rozwiązanie, aby zniknęły tłuste plamy, osad z rdzy i kamień. Jeśli zależy Ci na czasie, to możesz także kupić gotowe płyny, mleczka, a nawet specjalne wilgotne chusteczki, które działają natychmiast, dokładnie czyszcząc Twoją kuchnię.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Czyszczenie fug sodą i octem to najpopularniejszy z domowych sposobów. Namoczoną szczoteczką lub ścierką można szybko i dokładnie umyć fugi. Sposób ten pozwala wyczyścić spoiny w różnych kolorach. Panie domu, które zastanawiają się jak wyczyścić białe fugi, powinny natomiast sięgnąć po sok z cytryny. Wystarczy nalać go na gąbkę i przetrzeć brudną powierzchnię. Nie jest mocny, ale poradzi sobie z tłustym nalotem, rdzą i kamieniem. Po około 15 minutach należy zmyć go czystą wodą. Można także wykorzystać płyn do WC, zawierający chlor. Zmieszany z wodą dobrze wyczyści fugi, lecz konieczna jest stała wentylacja pomieszczenia z powodu nieprzyjemnego zapachu. Posprzątać można, używając również pasty do zębów, nie jest to już aż tak skuteczne rozwiązanie, jednak może szybko odświeżyć wygląd fug.