Mole spożywcze to szkodniki, które goszczą w wielu kuchniach. Bardzo łatwo się w nich zadomawiają, niestety o wiele trudniej wyprosić je z kuchni. Na szczęście istnieją sposoby na ich pozbycie się. Aby zwalczyć te szkodniki, wystarczy zastosować jeden z wielu domowych sposobów. Zobacz, jak podjąć walkę z molami spożywczymi i jak skutecznie się ich pozbyć.

Jak pozbyć się moli spożywczych - domowe sposoby na mole spożywcze

Mole spożywcze to owady, które zauważyć można w wielu kuchniach. Choć nie są one groźne dla zdrowia człowieka, to lepiej wypuścić je z kuchennych wnętrz jak najszybciej. Jeśli teraz zadajesz sobie pytanie, jak pozbyć się moli spożywczych, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wytępienie tych szkodników, nie jest takie trudne, jak się wydaje. Opierać można się na domowych sposobach, które charakteryzują się bardzo dużą skutecznością. Domowe sposoby na mole spożywcze to ocet, olejki eteryczne, liście laurowe i owoce cytrusowe. W walce z tymi szkodnikami pomoże też zachowanie porządku w kuchni. Zauważając mole spożywcze, pierwszym krokiem powinno być wyrzucenie wszystkich zainfekowanych produktów. Najczęściej mole spożywcze ukrywają się w produktach sypkich i suchych takich jak mąka, kasza czy ryż. Warto tu zaznaczyć, że larwy moli są w stanie przegryźć foliowe opakowanie i przecisnąć się przez najmniejsze szczeliny, dlatego wyrzucić należy nawet z pozoru dobrą żywność. Jeśli chce się uratować, choć część zgromadzonych zapasów, to powinno się kaszę lub ryż włożyć do szklanego słoika i wstawić na kilka dni do zamrażarki. Dzięki temu znajdujące się w nich larwy moli spożywczych z pewnością zginą. Obowiązkowo natomiast należy pozbyć się tej, w której widoczne są nici i oprzęty. Po opróżnieniu szafek należy je dokładnie wymyć ciepłą wodą z mydłem. Posprzątać należy też tył szafek kuchennych, przestrzeń pod zlewozmywakiem, podłogi i ściany. Po dokładnym umyciu wszystkich powierzchni zaleca się:

  • Przetrzeć powierzchnie w kuchni octem winnym lub roztworem wody z octem przygotowanym w proporcjach 1:1 z dodaniem olejku cytrusowego lub z goździków,

  • Pozostawić w szafkach i półkach miseczkę z gorącym octem, zamknąć szafkę i poczekać aż roztwór przestygnie; alternatywą jest pozostawienie w szafce suchej skórki pomarańczy i goździka, naparu goździkowego lub aromatu waniliowego.

Domowe sposoby na mole spożywcze obejmują też robienie przeciągów w kuchennym wnętrzu. Pomieszczenie powinno się często wietrzyć, w tym czasie otwierając szafki i szuflady. Larwy moli spożywczych nie lubią też wysokich temperatur, dlatego wnętrza półek można „podsuszyć” suszarką do włosów.

Pułapka na mole spożywcze - jak ją przygotować?

Sprzątanie i czyszczenie choć skuteczne, nie sprawi, że od razu pozbędzie się z kuchni szkodników. To, dlatego warto postawić na pułapki na mole spożywcze. Te gotowe można kupić w sklepach z akcesoriami do domu. Pułapki na mole można też wykonać samodzielnie. Do ich stworzenia konieczna jest miseczka, do której będzie wlewać się produkty mające zapach odstraszający szkodniki. Odstraszająco na mole spożywcze będzie działać:

  • Ocet winny zmieszany z winem wytrawnym – ta pułapka na mole przyciągnie owady, które będą topić się w roztworze;

  • Ocet z kilkoma kroplami olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego i cytrynowego;

  • Ocet jabłkowy;

  • Karma dla chomika, którą wsypuje się do woreczka/papierowej torby lub innego naczynia i zostawia w szafce kuchennej; przyciąga ona larwy moli spożywczych.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Zanim zacznie się zastanawiać, jak wytępić mole spożywcze, dobrze ustalić, czy w kuchni na pewno pojawiły się te szkodniki. Mole spożywcze rozpoznasz stosunkowo łatwo. Kuchenne wnętrza zaatakować mogą zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Najczęściej w kuchniach pojawiają się odmiany spichrzanka i mklika mącznego, jednak owady te występują w ponad 1000 gatunków. 

Dorosłe mole spożywcze niemal do złudzenia przypominają mole odzieżowe, ale są od nich większe. Mają one postać motyla o smukłym ciele. W zależności od gatunku mogą przybierać różne barwy od białej, przez srebrną i żółtą, do szaro brunatnej. Charakterystyczną cechą dorosłych osobników jest również to, że łuski na ich skrzydłach układają się we wzory.

W kuchni pojawić mogą się także larwy moli spożywczych. Mają one typową dla motylkowatych postać gąsienicy. Wykluwają się one z zapłodnionych jaj po około 8 dniach. Ich długość waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Larwy moli spożywczych bytują w suchych pokarmach (mąka, kasza, płatki, ziarna zbóż, orzechy, migdały, pieczywo, suszone grzyby itp.), którymi się żywią.  Larwy zazwyczaj trudniej zauważyć niż dorosłe osobniki.

Mole spożywcze zasiedlają ciemne, trudno dostępne miejsca. Najczęściej spotkać je można w spiżarni, w foliowych opakowaniach produktów suchych i szybkich, w kuchennych szafkach.

Larwy moli spożywczych w kuchni – jak im zapobiegać?

Chcąc chronić się przed larwami moli spożywczych, trzeba postawić na prewencję. Obejmuje ona regularne wietrzenie kuchni oraz mycie szafek kuchennych wodą z octem. Bardzo ważne jest również nietrzymanie sypkich produktów takich jak mąka, ryż, kasza, kuskus w foliowych opakowania, a przesypywanie ich od razu do szklanych pojemników. Przed inwazją moli spożywczych kuchnię zabezpieczą też moskitiery montowane w oknach oraz kratkach wentylacyjnych.