Zlewozmywak i bateria to zestaw nierozerwalny. Sprzęty te powinny tworzyć ze sobą duet idealny zarówno pod względem praktyczności, jak i estetyki. Co więcej, kolor baterii kuchennej i zlewozmywaka muszą też korespondować z pozostałymi elementami wystroju wnętrza takimi jak blat roboczy, meble, podłoga czy ściany. Zastanawiasz się jakie zestawienie kolorystyczne będzie dobrze wyglądać w kuchni? Zobacz nasz poradnik i sprawdź, do jakiego zlewu pasuje złota bateria kuchenna, a z jakim idealnie będzie się komponować biały lub czarny kran.

Kolor baterii kuchennej i zlewozmywaka

Wybierając kolory w kuchni, mamy wiele możliwości. To, jaką paletę kolorystyczną się zastosuje, warto uzależnić od własnego gustu oraz stylu aranżacyjnego, jaki chce się zastosować. Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym, angielskim, skandynawskim, klasycznym, minimalistycznym czy prowansalskim zazwyczaj wiąże się ze stonowanymi i jasnymi barwami: bielą, beżami, odcieniami brązów, pastelami. W tych kolorach utrzymane są zarówno meble, jak i armatura kuchenna czy sprzęty AGD. Jeśli woli się mocniejsze zestawienia kolorystyczne i ciemniejsze barwy, to postawić można na styl modern, nowoczesny, loftowy czy industrialny.

Aranżacja kuchni: najlepsze połączenia kolorystyczne

Dobierając kolor baterii kuchennej do zlewozmywaka, ma się wiele możliwości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przemyśleć, jaki efekt chce się uzyskać. Bezpiecznym połączeniem jest zlew i armatura kuchenna w tym samym kolorze. Sprawia to, że obydwa elementy tworzą spójną całość i stają się przedłużeniem siebie nawzajem. Bateria kuchenna w tym samym kolorze co zlewozmywak to również synonim elegancji we wnętrzu. Total look jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli nie jest się pewnym, jakie połączenie kolorystyczne najlepiej sprawdzi się w aranżacji kuchni lub chce się w niej zastosować dużo wielobarwnych dodatków – wtedy sprzęty strefy zmywania utrzymane w jednym kolorze pozwolą uniknąć kiczu.

 Stawiając na to rozwiązanie, dobrze jest dokonać zakupu baterii i zlewozmywaka w tym samym sklepie. Dzięki temu zyska się pewność, że odcień sprzętów będzie taki sam i będą one idealnie do siebie pasować.  Szczególnie jest to ważne, jeśli postawi się na zlew w kolorze innym niż biały czy czarny, bowiem odcieni beżu, szarości i grafitu jest co, nie miara.

Wybierając kolory w kuchni, pamiętajmy, że liczą się nie tylko najpiękniejsze zestawienia barw, ale też praktyczność i funkcjonalność. Kuchenny kran powinien być łatwy w czyszczeniu, nie powinny na nim pozostawać ślady palców czy tłuste zacieki, a także osadzać się kamień. Takie właściwości mają m.in. granitowe krany. Modele granitowe charakteryzują się nie tylko pięknym wyglądem i szeroką paletą kolorystyczną, ale też wysoką wytrzymałością i odpornością na wysokie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne.

Kolory w kuchni: odważne połączenia

Jeśli we wnętrzach lubi się odważne zestawienia można zlewozmywak i baterię połączyć na zasadzie kontrastu np. biała bateria kuchenna i czarny zlewozmywak lub na odwrót. Ciekawym i odważnym pomysłem jest też sięgnięcie po złotą baterię kuchenną, która idealnie wpisze się w stylistykę wnętrz retro czy vintage. Złoty kran idealnie będzie pasował do czarnych i białych zlewozmywaków. Oryginalne, kontrastowe połączenie uzyska się, łącząc czarny kran z szarym zlewem lub białą baterię kuchenną ze zlewozmywakami w odcieniu beżowym. Baterie chromowane to natomiast modele, które można połączyć ze zlewozmywakami w każdym kolorze. Takie połączenia będą przyciągać wzrok i staną się prawdziwą ozdobą w kuchennym wnętrzu.

Jeszcze odważniejsze będzie sięgnięcie po armaturę kuchenną w jaskrawych, odblaskowych kolorach. Będą one stanowić mocny akcent kolorystyczny. Baterie kuchenne czerwone, żółte, zielone czy niebieskie najlepiej łączyć ze zlewozmywakami w uniwersalnych kolorach, czyli białym lub czarnym.

Kolory w kuchni zawsze są mile widziane, jednak dekoratorzy wnętrz ostrzegają, aby nie przesadzić. Jakich barw nie powinno się ze sobą łączyć przy aranżacji kuchni? Odradzane jest połączenie złotej baterii kuchennej ze stalowym zlewozmywakiem i odwrotnie. Takie zestawienie będzie prezentować się niekorzystnie.