Armatura kuchenna zyskuje coraz większe znaczenie. Wybierając ją, coraz częściej zwracamy uwagę, jakie funkcje nam proponuje. Zależy nam nie tylko na tym, aby bateria się dobrze prezentowała, ale i ułatwiła pracę, a także (a może nawet przede wszystkim!) wspomagała ekologię w kuchni. Jak wybrać taki sprzęt? Jakie możliwości ma wielofunkcyjna armatura kuchenna?
Bateria kuchenna – podstawowy sprzęt w każdej kuchni
W coraz większej ilości polskich kuchni odnaleźć można zmywarki do naczyń. To one wykorzystywane są do codziennego zmywania garnków, sztućców i naczyń. Okazuje się jednak, że popularność zmywarek nie oznacza, że w kuchennych wnętrzach brakuje miejsca na zlewozmywak. Ten nadal jest podstawowym sprzętem. Zlewozmywak nie może natomiast działać bez baterii kuchennej. Jeszcze do niedawna jej zakup był traktowany po macoszemu. Armaturę uznawaliśmy jako mało znaczący detal. Dziś podejście do baterii kuchennej jest zupełnie inne. Dobra armatura warunkuje nie tylko szybszą pracę, ale i wygodę korzystania. Nowoczesna bateria kuchenna może być wyciągana, przekręcana, podświetlana. Daje szerokie pole do popisu i sprawia, że kuchnia jest bardziej funkcjonalna. Jakie funkcje są najbardziej pożądane w baterii do zlewozmywaka?
Regulacja strumienia wody
Jedną z podstawowych funkcji baterii zlewozmywakowych jest możliwość regulacji strumienia wody. W praktyce oznacza to, że łatwo i szybko można ustawić mocniejszy lub słabszy strumień wody. Ten pierwszy przyda się, kiedy np. chcemy szybko napełnić naczynie, delikatny natrysk będzie natomiast przydatny do mycia warzyw i owoców. W większości modeli regulacja strumienia wody jest możliwa za pomocą jednego, ergonomicznego przełącznika. Znajduje się on w wylewce baterii.
Wyciągana wylewka
Szukając praktyczności strefie zmywania, warto zainteresować się armaturą z wyciąganą wylewką. Modele te posiadają wylewkę na specjalnym wężyku, który chowany jest w korpusie baterii. Ten prosto można wyciągnąć, jeśli potrzebuje się większego zasięgu armatury. Standardowo bateria kuchenna z wyciąganą wylewką ma zasięg 1,5 metra. Na końcu wężyka zamocowany jest obciążnik, dzięki któremu głowica łatwo wraca na swoje miejsce, a wyciągnięty wężyk chowa się w korpusie armatury.
Baterie z wyciąganą wylewką dostępne są w wielu wariantach wybierać można między wariantem klasycznym z chromowanym wykończeniem, a wersjami kolorowymi – dopasowanymi do barwy zlewozmywaka. Wylewka w baterii może mieć formę tradycyjnego węża lub nowocześniejszej sprężyny. Bez względu na model wyciągana wylewka będzie niezwykle praktyczna. Funkcja ta pozwala w łatwym myciu produktów spożywczych oraz trudno dostępnych zabrudzeń. Strumień wody będzie można doprowadzić poza komory zlewozmywaka, co pozwoli czyścić duże przedmioty, które trudno włożyć do komór zlewu. Baterie z wyciąganą wylewką można zamontować niemal do każdego zlewu zarówno tego dwu, jak i jednokomorowego.
Oszczędny termostat
Funkcją, którą często można spotkać w nowoczesnych bateriach zlewozmywakowych, jest termostat. Funkcja ta pozwala na ustawienie żądanej temperatury wody wypływającej z kranu. Baterie z termostatem to te ekologiczne. Pozwalają one na oszczędność wody, ponieważ nie ma konieczności spuszczania zimnej wody, aż będzie lecieć ta o właściwej temperaturze.
Elektroniczny czujnik ruchu
Baterie do zlewu z czujnikiem ruchu często nazywane są tymi bezdotykowymi. Charakteryzują się tym, że posiadają wbudowaną w korpus fotokomórkę. Reaguje ona na obecność dłoni w pobliżu kranu. Fotokomórka, wykrywając je, uruchamia strumień wody, a zaraz po ich zabraniu woda natomiast automatycznie i samoczynnie przestaje lecieć. Jest to kolejne proekologiczne rozwiązanie dedykowane strefie zmywania.
Współczesne baterie do kuchni to sprzęty, które mogą wiele zaoferować. Dzięki nim praca w strefie zmywania staje się łatwiejsza i szybsza. Nie bez znaczenia są też proekologiczne rozwiązania oferowane przez twórców kuchennej armatury. Dzięki nim nie tylko możemy zadbać o matkę naturę, ale i obniżyć własne rachunki np. za wodę. Dobrą informacją jest ta, że współczesne baterie kuchenne łączą w sobie wiele funkcji. Nie musimy więc wybierać, czy wolimy armaturę z termostatem, czy tą z oszczędzającym wodę perlatorem.