Wygodna kuchnia dzieli się na kilka stref. Jedną z nich jest ta zmywania. Podstawowym sprzętem, jaki w nim znajdziemy, jest zlewozmywak. Aby jednak można było z niego komfortowo korzystać, a zmywanie naczyń nie było prawdziwą zmorą, warto odpowiednio go ustawić. Nie bez znaczenia jest również pozostałe wyposażenie, które pomoże poradzić sobie z brudnymi naczyniami. Zobacz, jakimi zasadami kierować się tworząc miejsce dla zlewozmywaka w kuchni.

Gdzie umieścić zlewozmywak w kuchni?

Podstawową zasadą organizacji funkcjonalnej strefy zmywania jest właściwe umieszczenie jej najważniejszego sprzętu, czyli zlewozmywaka. To, gdzie zostanie on zamontowany, ma duży wpływ na funkcjonalność i komfort pracy w pomieszczeniu, jeśli chcesz unikać niepotrzebnej krzątaniny i usprawnić wykonywanie podstawowych czynności, postaw na logiczny ciąg kuchenny. Zgodnie z zasadami ergonometrii zlew powinien stać między lodówką i kuchenką. O tym, jakie odległości zachować pomiędzy poszczególnymi sprzętami dowiesz się z naszego artykułu Jak ergonomicznie urządzić kuchnię? W trójkącie między zlewem, kuchenką a lodówką.

Montując zlewozmywak, weź też pod uwagę, czy jesteś prawo- czy leworęczny. Osoby z dominującą prawą ręką powinny mieć zlewozmywak po swojej lewej stronie. Leworęczni odwrotnie. Dzięki temu rozwiązaniu zmywanie będzie łatwiejsze, a poruszanie się po kuchni sprawne, szybkie i intuicyjne. Właściwy montaż jest ważny, szczególnie jeśli decydujesz się na zlewozmywak z ociekaczem. Dzięki niemu odkładanie umytych już naczyń będzie wygodniejsze. Pamiętaj, że zlewy Primagran są odwracalne - oznacza to, że możesz je zamontować w dowolnym układzie.

Zlew z ociekaczem czy bez?

Urządzając strefę zmywania, na pewno zadajesz sobie pytanie, czy wybrać zlew z ociekaczem czy bez niego. Pamiętaj, że ociekacz ma wiele zalet i znacznie ułatwia pracę w kuchennym wnętrzu. Warto zdecydować się na niego, nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią roboczą. W niewielkich aneksach dobrym rozwiązaniem będą zlewozmywaki narożne, które zajmują mało miejsca i pozwalają zaoszczędzić przestrzeń na blacie roboczym. Jeśli zdecydujesz się mimo to na zlew bez ociekacza, to pomyśl o dokupieniu przenośnej suszarki do naczyń. Możesz ustawić ją obok zlewozmywaka lub na nim.

Pamiętaj, że ociekacz to nie jedyny element zlewozmywaka, nad którym musisz się zastanowić. Równie ważna jest ilość komór i ich głębokość. Podstawowa zasada mówi, aby duże modele wybierać do kuchni o sporych rozmiarach, w których dodatkowo się gotuje. Szukając zlewu do aneksu kuchennego, spokojnie możesz postawić na model jednokomorowy. Wystarczy Ci on też, jeśli jesteś mało gotującym singlem lub dodatkowo w strefie zmywania montujesz zmywarkę.

Czy warto uzupełnić strefę zmywania o zmywarkę?

Nie ma co ukrywać, że zmywarka to jeden z praktyczniejszych kuchennych sprzętów. Dzięki niej nie musisz martwić się o zmywanie naczyń – wkładasz, nastawiasz, wyciągasz czyste talerze, garnki, sztućce. Czy jednak zawsze warto w nią inwestować? Pamiętaj, że urządzenie to nigdy nie zastąpi zlewu. W nim bowiem nie tylko umyjesz naczynia, ale także płuczesz mięso, warzywa czy owoce. Jeśli więc masz miejsce tylko na jedno urządzenie, nie ma dyskusji – wybierz zlewozmywak. Ze zmywarki zrezygnuj też, jeśli rzadko gotujesz. Jej napełnienie zajmie dużo czasu, a zalegające w niej brudne naczynia mogą zacząć wydawać nieprzyjemny zapach.

Nie tylko zlewozmywak – czy praktyczne rozwiązania w strefie zmywania?

W strefie, gdzie myjesz naczynia, powinien się znaleźć nie tylko zlewozmywak, ale i uzupełniające go akcesoria. Niewątpliwie tym podstawowym jest bateria kuchenna. W zakresie armatury masz naprawdę duży wybór. Oprócz tych zwykłych, tradycyjnych, dostępne są modele naszpikowane techniką, innowacyjne, przyjazne środowisku. Najpopularniejszym, a przy tym praktycznym rozwiązaniem będą baterie z wyciąganą wylewką i obrotowym perlatorem. Jeśli w kuchni cenisz solidność, dobrym wyborem będzie armatura z ceramiczną głowicą i mosiężnym korpusem. Sprawi to, że ze sprzętu będzie mogło się korzystać przez lata. Nie zapominaj również, że nowoczesne baterie zlewozmywakowe wyposażone są w rozwiązania, które pozwalają oszczędzać wodę w kuchni.

Oprócz baterii ważne jest również to, w co wyposażysz strefę koło zlewozmywaka. W szafce, w której jest on zamontowany, powinien stanąć kosz, najlepiej ten pozwalający na łatwe segregowanie odpadów. Chcąc zachować estetykę w kuchni, nie możesz też zapomnieć o dozowniku na płyn do mycia naczyń. Najlepiej zdecyduj się na ten wbudowany w zlewozmywak. Jest on łatwy w napełnianiu i praktycznie niewidoczny dla oczu. Największą zaletą dozownika na mydło jest uniknięcie plastikowych butelek z detergentami na brzegach zlewu. Przydatnym akcesorium do strefy zmywania są również filtry do wody. Ich zadaniem jest filtrowanie wody z kranu, przez co staje się ona lepsza w smaku.

Estetyka też się liczy!

Strefa wokół zlewu jest integralną częścią kuchni, dlatego powinna pasować do jej charakteru i stylu. Aby była ona spójna z resztą pomieszczenia, powinna być utrzymana w tym samym klimacie. Kieruj się tą zasadą, wybierając sprzęty i akcesoria do niej. Jeśli nie czujesz się swobodnie w łączeniu różnych kierunków i stylów aranżacji postaw na minimalistyczne rozwiązania. Prosty w formie zlewozmywak i bateria nie powinny się gryźć nawet z najbardziej ekstrawaganckim wyglądem mebli czy pozostałych sprzętów.

Kuchnie uważa się za jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Nawet najmniejszy błąd może skutkować tym, że praca w niej będzie nie wygodna. Na szczęście na naszym blogu, a także Facebooku i Instagramie znajdziesz praktyczne rozwiązania, które sprawdziły się wielu kuchniach i aneksach. Szczególną uwagę w naszych podpowiedziach zwracamy na to, jak zaaranżować strefę wokół zlewu. Jeśli masz więc wątpliwości, co się sprawdzi, a co nie, koniecznie przejrzyj nasze propozycje w tym zakresie.