Wiosna to świetny czas na remont lub odświeżenie kuchni. Wyższe temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają malowaniu, pracom renowacyjnym, metamorfozom mebli. Część prac można wykonać na zewnątrz, natomiast możliwość otwarcia okien i drzwi na oścież w pomieszczeniach pozwoli wywietrzyć kuchnie z zapachu farb, lakierów czy innych środków. Aby jednak prace remontowe i metamorfozy kuchni się udały, trzeba się do tego przygotować. Zobacz, jak wpuścić do kuchni słońce i radość.
Czy remont kuchni wiosną jest potrzebny?
Wiosna to pora roku pełna słońca. Jego promienie słoneczne nie tylko nas grzeją, ale i wpadają przez okna do domowych wnętrz – doświetlają je, ocieplają, ale także niestety podkreślają wszystkie defekty pomieszczenia. W jasnym pomieszczeniu dokładnie widać brudne ściany, pękający tynk, porysowaną podłogę, uszkodzone płytki, nieestetyczne zacieki na meblach czy plamy na blacie roboczym. Wszystko to sprawia, że nasza kuchnia prezentuje się nam jako pomieszczenie nie atrakcyjne, a my coraz częściej myślimy o remoncie albo chociaż jej odświeżeniu. Dobra wiadomość jest taka, że wiosna to świetny czas na prace odświeżające. Sprzyja im odpowiednia pogoda, a także nowe kolekcje dodatków, mebli i akcesoriów do kuchni.
Od czego zacząć prace remontowo - odświeżające?
Wszelkie zmiany w kuchni warto zacząć od gruntownych porządków. Pozwolą one pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, oczyścić i odgruzować przestrzeń, a także sprawdzić, które sprzęty faktycznie wymagają wymiany czy naprawy. Aby dokładnie posprzątać kuchnię na wiosnę, konieczne jest:
opróżnienie wszystkich szafek i szuflad w meblach, przemycie ich roztworem wody i octu lub płynem czyszcząco – dezynfekującym,
umycie frontów kuchennych,
wyczyszczenie lodówki, kuchenki, zlewozmywaka,
odkamienianie fug w kafelkach,
pochowanie zimowych dekoracji.
Impregnat i Środek do pielęgnacji zlewozmywaków granitowych Blackline, 249,00 zł 149,00 zł
Wyczyszczona i uporządkowana kuchnia od razu wydaje się miejscem przyjemniejszym, i przyjaźniejszym. Porządki pozwalają też uzyskać więcej przestrzeni, która przyda się przy wprowadzaniu wiosennych akcesoriów i tekstyliów.
Odświeżamy kuchnie na wiosnę!
Najprostszym sposobem wprowadzenia wiosennej atmosfery do kuchni jest jej szybkie odświeżenie. Stawiając na nie, trzeba się borykać z rozległym i długotrwałym remontem. Nowy wygląd kuchnia zyskuje bowiem już poprzez wprowadzenie kilku drobnych zmian, wymianie dodatków czy wprowadzeniu nowych elementów dekoracyjnych. Chcąc odmienić kuchenne wnętrze, wystarczy wymienić obrusy, ściereczki, podkładki pod talerze, kubki, miseczki, dzbanki. Nowe dodatki powinny być utrzymane w jasnych i żywych kolorach: żółciach, zieleniach, pomarańczach. W wiosennych kuchniach dobrze sprawdzają się też odcienie pastelowe – lekkie i delikatne świetnie wpisują się w aurę tej pory roku. Warto też pamiętać o kuchennym oknie, które wiosną powinno być ozdobione lekkimi firankami lub zazdrostkami w kwiatowe desenie.
Wiosenny klimat do każdej kuchni wprowadzą żywe rośliny. Wyższe temperatury wprost zachęcają, aby w kuchni urządzić prywatny zielnik lub mini ogródek, w którym zasadzi się rzodkiewkę, cebulkę, marchewkę czy sałatę. Uzupełnieniem kuchennego zielnika będą wazony pełne kolorowych kwiatów, takich jak: narcyzy, hiacynty, tulipany, fiołki, niezapominajki, stokrotki, chabry, goździki, liliowce.
Dużą rolę w kuchni odgrywają również zapachy. Jeśli nie masz czasu na codzienne pieczenie ciasteczek czy ciast, możesz zastąpić ich zapach świecami czy dyfuzorami. Dzięki nim we wnętrzu będą unosić się przyjemne wonie. Wybrać możesz typowo kuchenne zapachy lub te kwiatowo - cytrusowe, które orzeźwiają i dodają energii do działania.
Kiedy odświeżenie to za mało – jak zaplanować prace remontowe w kuchni?
Czasem wprowadzenie wiosennych dodatków to za mało. W takiej sytuacji remont kuchni jest niezbędny. Przygotowując się do niego, przede wszystkim musisz ustalić zakres prac. Jeśli będą one gruntowne łącznie ze zrywaniem podłóg i kuciem płytek, musisz przygotować się na sporo pracy i poświęcenia dużej ilości czasu, a także nie ma co ukrywać – funduszy. Gruntowny remont w kuchni zawsze powinien zaczynać się od ścian i podłóg, a także dużych prac takich jest zburzenie ściany czy jej wybudowanie między salonem a kuchennym wnętrzem. Na dalszym etapie można przejść do wymiany mebli w kuchni, a także sprzętów typu zlew, kuchenka, lodówka, małe AGD. Na samym końcu remontu przychodzi czas na uzupełnienie wnętrza dodatkami, gadżetami i akcesoriami kuchennymi.
Zlewozmywak Granitowy Ibiza, 640 x 490 mm, 449,99 zł 299,99 zł
W czasie oględzin może jednak się okazać, że potrzebny będzie mniejszy remont polegający tylko na wymianie mebli, zlewozmywaka czy malowaniu ścian. W takim przypadku nie zajmie on wiele czasu, a co najważniejsze możesz go przeprowadzić samodzielnie. Tutoriale, jak przeprowadzić metamorfozę mebli kuchennych czy pomalować ściany bez problemu znajdziesz w Internecie. Jeśli nie czujesz się złotą rączką w takich pracach, skontaktuj się z fachowcem, który wyceni pracę, a następnie je wykona.
Wiosna to wspaniały czas, aby pomyśleć o zmianach w domowych wnętrzach. Kwiaty, kolorowe akcesoria, kwiatowe desenie, lekkie tekstylia pozwolą wprowadzić do pomieszczeń mnóstwo ciepła i słońce. Wiosną pomyśleć można również o bardziej kompleksowym remoncie. Ciepłe i długie dni sprzyjają renowacją i metamorfozom. Malowanie, flizowanie czy wymiana sprzętów AGD są więc o wiele prostsze i szybsze niż zimową porą.