Wybór między umywalką nablatową a wpuszczaną w blat to nie wszystko. Równie trudną decyzją bywa ta dotycząca kształtu podstawowego elementu armatury łazienkowej. Choć umywalki owalne i okrągłe przez lata dominowały na rynku, to dziś mają sporą konkurencję w postaci modeli prostokątnych, a nawet kwadratowych. Dowiedz się, jakie są różnice w ich funkcjonalności i która opcja jest lepsza do konkretnego pomieszczenia. Te informacje pomogą Ci podjąć właściwą decyzję!

Umywalki okrągłe i owalne

Umywalki okrągłe i owalne to klasyczny kształt, który pojawiał się w łazienkach przez wiele dekad. To także najpopularniejsza forma modeli wpuszczanych w blat. W takiej postaci najlepiej pasują do szafek i tworzą schludną, funkcjonalną aranżację w każdej łazience. Uniwersalny design daje mnóstwo możliwości ich wykorzystania, a optymalny kształt czyni je nieskomplikowanymi w czyszczeniu. Nie ma tu trudno dostępnych miejsc, a forma jest wygodna podczas mycia rąk, golenia i wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych.

umywalka okrągła nablatowa biała

Umywalka nablatowa okrągła Morelia 40 x 40 cm SLIM

Gdzie sprawdzą się umywalki okrągłe i owalne?

Umywalki okrągłe i owalne pasują do pomieszczeń o dowolnym metrażu, w tym także do niewielkich łazienek. W najmniejszych pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni, doskonałym wyborem będą umywalki okrągłe. Ze względu na powszechność i ponadczasowość modele owalne i okrągłe są odpowiednie do aranżacji utrzymanych w stylu klasycznym. Bez problemu wkomponujesz je jednak do każdego innego wnętrza. Nablatowa wersja umywalki owalnej szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z owalną wanną. Taki komplet pasuje głównie do nowoczesnych łazienek.

Umywalki prostokątne

Ze względu na swoje parametry umywalki prostokątne to głównie modele nablatowe. Ich montaż na blacie jest bowiem o wiele łatwiejszy niż dopasowanie do szafki. Czyni je to modelami funkcjonalnymi. Nie tylko atrakcyjnie prezentują się we współczesnych aranżacjach, ale też zapewniają wysoki komfort użytkowania. Warto jednak pamiętać, że obecność rogów sprzyja odkładaniu się osadów, a do tego utrudnia czyszczenie. Z tego powodu umywalki prostokątne są bardziej wymagające w pielęgnacji.

umywalka łazienkowa nablatowa w kształcie prostokąta

Umywalka nablatowa prostokątna Vaduz 50 x 40 cm

Gdzie pasują umywalki prostokątne?

Umywalki prostokątne stanowią doskonały wybór do nowoczesnego wnętrza, w którym chcesz podkreślić jego modernistyczny, oryginalny charakter. Geometria daje wrażenie szyku i ładu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że prostokątne formy najlepiej odnajdują się w przestronnych pomieszczeniach, których nie przytłaczają swoją wyrazistą bryłą. Umywalki prostokątne i kwadratowe są propozycjami idealnymi do surowych aranżacji urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym.

Czym kierować się przy wyborze umywalki?

Kształt umywalki, tak jak jej rozmiar, powinien być dostosowany przede wszystkim do przestrzeni, jaką dysponujesz. Pamiętaj, że decyzja o kształcie jest ściśle powiązana z rodzajem umywalki i sposobem jej montażu. Miejsce potrzebne pod model nablatowy wyliczysz zupełnie inaczej od tego niezbędnego do umywalki wpuszczanej. Dopiero po upewnieniu się, jaki kształt i rozmiar pasują do konkretnego wnętrza, możesz dobrać umywalkę do własnych preferencji. Bazując na designie, najczęściej dobiera się model pasujący kształtem do miski toaletowej, wanny lub kabiny prysznicowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby pokusić się o niebanalne kontrasty!