Ciemne plamy na baterii łazienkowej wyglądają nieestetycznie, a do tego kojarzą się z brakiem higieny. Ich uporczywe czyszczenie może jednak pogorszyć sytuację. Szczególnie często problem ciemnych plam występuje na wyjątkowo delikatnych bateriach chromowanych i niklowanych. Ich nieprawidłowa pielęgnacja prowadzi bowiem do starcia zewnętrznej warstwy powierzchni. Dowiedz się, czym jest to spowodowane i jak skutecznie temu zapobiegać!

Źle dobrane preparaty czyszczące

Do czyszczenia baterii łazienkowych należy używać łagodnych substancji. Jeśli sięgasz po preparaty chemiczne, unikaj substancji zawierających silne detergenty, kwasy, chlor, rozpuszczalnik lub składniki o intensywnych właściwościach ściernych. Jeśli czyścisz chromowaną baterię łazienkową domowymi sposobami, czyli przy użyciu octu lub kwasku cytrynowego, rozcieńczaj je. Nigdy też nie myj baterii gorącą wodą! W połączeniu z niektórymi substancjami może szkodzić armaturze, zostawiając na niej odbarwienia lub ścierając wierzchnią powłokę.

Nieumiejętne czyszczenie

Plamy mogą być też efektem Twojego tarcia. Czyszczenie baterii łazienkowych wymaga użycia ściereczek z miękkiego materiału lub szczoteczek o miękkim włosiu. Jeśli czyścić gąbką, to wyłącznie jej miękką stroną. Zbyt mocne szorowanie delikatnej powierzchni armatury spowoduje jej uszkodzenia objawiające się jako nieusuwalne, ciemne plamy w miejscu starcia zewnętrznej warstwy. Ryzyko ich wystąpienia dotyczy szczególnie baterii chromowanych.

Niedostateczne wypłukanie

Pamiętaj też, żeby po zastosowaniu każdego środka czyszczącego – czy chemicznego, czy naturalnego – dokładnie wypłukać armaturę i wytrzeć ją do sucha. Jeśli na powierzchni korpusu zostanie jakikolwiek preparat, to zmieszana z nim woda odparuje, a silnie działające składniki zaczną wypalać powierzchnię, tworząc plamy przypominające ciemne zacieki lub odbarwienia, a w skrajnych przypadkach nawet dziury!

Ciemne plamy na baterii łazienkowej często okazują się niemożliwe do usunięcia. Jeśli więc chcesz przez długi czas cieszyć się piękną armaturą, czyść ją delikatnie, ale regularnie, używając do tego odpowiednich produktów!