Umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa to hit ostatnich lat. Jest pożądana w nowoczesnych łazienkach o modernistycznym wystroju. Daje szerokie możliwości aranżacyjne, pasując do pomieszczeń urządzonych w dowolnym stylu. Możesz kupić ją na samym końcu meblowania mieszkania, ponieważ nie musi być precyzyjnie dopasowana do mebli łazienkowych. Warto wybrać armaturę i blat pasujący zarówno do umywalki, jak i do wystroju całej łazienki, lecz możesz też eksperymentować z oryginalnymi kontrastami.

Umywalka nablatowa okrągła Hawaii 40 x 40 cm SLIM

Zalety

Niewątpliwą zaletą umywalki nablatowej jest większy komfort użytkowania. Jest montowana wyżej od umywalki wpuszczanej, co przekłada się na wygodniejsze mycie czy golenie. Wysoki rant chroni przed zachlapaniem, więc łatwiej zachować czystość w łazience. Sam blat stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania i możesz traktować go jako półkę na kosmetyki. Miejsce styku umywalki z blatem daje natomiast możliwość dokładnego czyszczenia, co podnosi ogólną higienę w pomieszczeniu. Poza tym umywalki nablatowe występują w przeróżnych kształtach i dają możliwość stworzenia niezwykle oryginalnych aranżacji.

Wady

Umywalki nablatowe są mocniej wyeksponowane, przez co bywają bardziej narażone na uszkodzenia. Łatwiej jest je stłuc lub porysować podczas codziennego korzystania z łazienki. Wymagają też dokładniejszego mycia, ponieważ musisz czyścić wnętrze, ale i zewnętrzną ścianę misy. Zniechęcające do nabycia takiego modelu bywają też ceny. Są to produkty droższe od klasycznych, powszechniejszych umywalek wpuszczanych. Tym bardziej że ich blat musi być odporny na działanie wilgoci, czyli wykonany z wysokogatunkowych, trwałych surowców.

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalki wpuszczane w blat to najpopularniejsza opcja, która szczególnie dobrze odnajduje się w łazienkach o niewielkim metrażu. Pamiętaj jednak, że dla wygody i lepszego efektu warto zdecydować się na zakup gotowego kompletu umywalki z szafką. Będziesz mieć pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują i tworzą estetyczną całość.

Zalety

Jednym z głównych atutów umywalki podblatowej są niewidoczne elementy montażowe, czyli syfon i rury ukryte w szafce. Taka instalacja wygląda schludnie i doskonale pasuje do małych pomieszczeń, w których zaleca się minimalizm na każdej płaszczyźnie. Poza tym jest to opcja pozwalająca lepiej chronić blat i pozostałe meble, które są w mniejszym stopniu narażone na kontakt z pryskającą z kranu wodą. Jeszcze jedną zaletą jest dodatkowa przestrzeń użytkowa w szafce. Dzięki niej pod umywalką możesz schować środki czystości lub kosmetyki.

Wady

Umywalki wpuszczane w blat mają dwie podstawowe wady. Przede wszystkim trudniejszy jest tu dostęp do elementów montażowych, więc ciężej jest dokonać ewentualnych napraw. Poza tym zarówno sama umywalka, jak i wspomniane części zajmują miejsce w szafce, zmniejszając powierzchnię, którą wykorzystasz do przechowywania innych produktów. Jeśli chodzi o kwestie aranżacyjne, to model wpuszczany determinuje rezygnację z szuflady bezpośrednio pod umywalką. W tym miejscu będzie bowiem znajdowała się dolna część samej umywalki.

Decyzja

Wybór rodzaju umywalki powinien być podyktowany aranżacją konkretnej łazienki, indywidualnymi preferencjami użytkowników oraz budżetem, jakim dysponujesz. Z pewnością jednak modele wpuszczane w blat są idealne do niewielkich łazienek, a umywalki nablatowe sprawdzą się w nowoczesnych, przestronnych pomieszczeniach. Wybierając model nablatowy, należy zadbać o solidny, wytrzymały blat, a decydując się na umywalkę wpuszczaną – o szafkę dopasowaną do aranżacji. Która opcja jest lepsza? To zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej łazienki!

Umywalka toaletowa prostokątna Melilla 40 x 22 cm