Czarne zlewozmywaki to w ostatnich latach prawdziwy hit! Doskonale pasują do nowoczesnych kuchni, wprowadzając do nich oryginalność i elegancję. W sprzedaży pojawiają się modele wykonane głównie z czystego granitu, kompozytu i konglomeratu. Ich popularność doprowadziła do rozprzestrzenienia się wielu mitów na temat problemów z czyszczeniem ciemnej armatury kuchennej. Czy utrzymanie czarnego zlewozmywaka w czystości rzeczywiście jest takie trudne?

czarny zlewozmywak jednokomorowy

Zlewozmywak kuchenny granitowy jednokomorowy z ociekaczem Valencia

Czyszczenie a materiał wykonania zlewozmywaka

Sposób czyszczenia armatury kuchennej zależy nie tyle od jej koloru, ile przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonana. Użycie odpowiednich akcesoriów i środków czyszczących pozwoli uniknąć jej uszkodzenia, jednocześnie dając oczekiwany efekt pielęgnacyjny. Na szczęście najpopularniejsze zlewozmywaki z granitu, konglomeratu oraz kompozytu wyróżniają się podobnymi właściwościami. Powstają bowiem z tych samych kamieni, głównie z granitu, kwarcu i marmuru, lecz połączonych w innych proporcjach. Ich cechą charakterystyczną jest duża odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania. Dzięki temu odpowiednie, regularne czyszczenie nie może im zaszkodzić.

Czym czyścić czarny zlewozmywak?

Zlewozmywaki z konglomeratu, kompozytu i granitu są niezwykle proste w czyszczeniu. Bez względu na kolor możesz stosować te same środki myjące. Przy lekkich zabrudzeniach wystarczy codzienne umycie zlewu wodą z płynem do mycia naczyń. Do poważniejszego czyszczenia, które jest zalecane minimum raz w tygodniu, wykorzystuj ciepłą wodę z detergentem przeznaczonym do tego typu powierzchni. Może to być jeden z dostępnych u nas preparatów, np. środek do codziennej pielęgnacji zlewozmywaków wykonanych z różnych materiałów, w tym chromowanych i niklowanych, bądź środek do codziennej pielęgnacji Blackline stworzony specjalnie z myślą o ciemnej armaturze. W przypadku konglomeratu i kompozytu możesz czyścić zlewozmywak ściereczką lub miękką gąbką. Do trudno dostępnych miejsce sprawdzi się szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Do samego granitu zaleca się jednak wyłącznie miękką ściereczkę lub papierowy ręcznik. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie stosować preparatów zawierających kwasy, substancje żrące ani wybielające!

Usuwanie osadu z kamienia

O ile zwykłe zabrudzenia na czarnym zlewozmywaku są prawie niewidoczne, o tyle osad z kamienia widać z daleka. Jest to problem powszechny w budynkach, w których występuje twarda woda. Nieestetyczne zabrudzenia mogą pojawić się w ciągu kilku dni. Do ich usunięcia warto wybrać proste, domowe sposoby. Jako płyn do mycia sprawdzi się woda z octem w proporcji 1:1. Taką mieszanką spryskaj zlewozmywak lub przetrzyj go ściereczką. Możesz też sporządzić pastę z sody i octu w proporcji 2:1, którą zostawisz na kilka minut, a następnie spłuczesz. Sprawdzą się też specjalne, delikatne mleczka do usuwania osadów z kamienia. W naszej ofercie znajdziesz preparaty czyszczące i jednocześnie zabezpieczające armaturę takie, jak impregnat do zlewu granitowego i impregnat do zlewu Blackline o ulepszonej formule. Za każdym razem pamiętaj o dokładnym spłukaniu preparatu i wytarciu zlewu do sucha!

Podsumowanie

Ciemne zlewozmywaki czyści się praktycznie tak samo jak armaturę w każdym innym kolorze. Pielęgnacja zależy bowiem od materiału wykonania, a nie od barwy. Czy zatem czarny zlewozmywak jest trudny do czyszczenia? Jak widać – nie! Wystarczy jedynie wiedzieć, jak często go myć, jakie materiały do tego wykorzystywać i jak skutecznie to robić. Niemniej czarny zlewozmywak to propozycja kierowana głównie do mieszkań z miękką wodą, w których nie ma nadmiernych problemów z odkładaniem się osadu z kamienia.