Konglomerat i ceramika to dwa materiały najczęściej wykorzystywane do produkcji funkcjonalnych, trwałych, estetycznie wyglądających umywalek. W sprzedaży znajdziesz wykonane z nich modele o rozmaitych parametrach i różnym designie. Skąd zatem wiadomo, którą umywalkę wybrać do własnej łazienki? Warto dowiedzieć się więcej o tych materiałach, żeby poznać zalety i wady obu propozycji. Dzięki temu możesz świadomie zdecydować, która opcja wpisuje się w Twoje oczekiwania i jest najlepsza do urządzanego pomieszczenia.

Umywalka ceramiczna

Umywalki ceramiczne to modele najczęściej pojawiające się w sprzedaży. Pierwotnie tworzone z wypalanej gliny, dziś są produkowane z różnych surowców poddawanych obróbce termicznej, w tym z porcelitu lub fajansu.

okrągła biała umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa okrągła Morelia 40 x 40 cm SLIM

Zalety

Za wyborem umywalki ceramicznej przemawia przede wszystkim jej wysoka trwałość. Ceramika dobrze znosi kontakt z wodą. Jest odporna na działanie kamienia i rdzy. Dodatkowa warstwa szkliwa stanowi świetne zabezpieczenie, np. przed zarysowaniami. Niestraszny jest jej również kontakt z różnymi substancjami, w tym detergentami. Dzięki temu ceramika jest łatwa w pielęgnacji. Do jej czyszczenia możesz stosować zarówno dostępne w sklepach preparaty myjące, jak i sprawdzone sposoby domowe. Nie można również zaprzeczyć, że atutem umywalek ceramicznych jest ich dostępność i przystępna cena, która wynika z materiału wykorzystanego do ich stworzenia oraz z powszechności ich występowania.

Wady

Powierzchnia umywalek ceramicznych nie jest idealnie gładka, co nie dla każdego jest wystarczająco atrakcyjne wizualnie. Poza tym taka struktura sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń, w tym bakterii. Z tego powodu wyjątkowo warto zachować systematyczność jej czyszczenia, co jednak nie każdemu przypadnie do gustu. Warto też wiedzieć, że choć ceramika jest wytrzymała, to jej ewentualne wyszczerbienia są niemożliwe do naprawienia, dlatego uszkodzona umywalka nadaje się wyłącznie do wymiany.

Umywalka konglomeratowa

Umywalka konglomeratowa powstaje z połączenia naturalnych minerałów w proszku z żywicami akrylowymi i poliestrami. Wykazuje się niewielką kruchością i gładkością powierzchni.

biała umywalka nablatowa konglomeratowa

Umywalka nablatowa prostokątna Vaduz 50 x 40 cm

Zalety

Dla wielu klientów niewątpliwym atutem jest fakt, że dzięki innej kruchości konglomeratu ewentualne wyszczerbienia mogą zostać delikatnie zamaskowane. Można w tym celu użyć np. pasty polerskiej. Oprócz tego umywalki konglomeratowe bywają atrakcyjniejsze pod względem wizualnym. Dostępne są modele wykończone matowo lub z połyskiem, a ich powierzchnia jest cieplejsza i przyjemniejsza w dotyku niż w przypadku ceramiki. Różnorodność umywalek konglomeratowych to także rezultat łatwiejszej obróbki materiału. Na rynku znajdziesz modele o fantazyjnych kształtach, ciekawie zdobione, a nawet kolorowe. Natomiast wzrastająca liczba dostępnych produktów sprawia, że ich ceny powoli zrównują się z umywalkami ceramicznymi, co dodatkowo zachęca do ich nabycia.

Wady

Dla większości osób główną wadą umywalek konglomeratowych jest ich cena. Bywa wyraźnie wyższa od standardowych umywalek z ceramiki. Poza tym, mimo dużej odporności konglomeratu, szkodzą mu niektóre substancje. W związku z tym musisz dokładnie dobierać środki czyszczące. Takim umywalkom nie sprzyja stosowanie substancji na bazie chloru, amoniaku i kwasów. Należy więc sięgać po delikatne środki i miękkie ściereczki. To o tyle ważne, że nieodpowiedni dobór preparatów może doprowadzić do obniżenia walorów estetycznych konglomeratu. Jego powierzchnia stanie się matowa, a nawet może stracić kolor.

Podsumowanie

Umywalki ceramiczne są opcją dla osób ceniących sobie klasyczne, tradycyjne rozwiązania oraz gotowych do przedłożenia niskiej ceny nad nowoczesny design. Nie zmienia to faktu, że ceramika ma pewne walory, które docenisz podczas codziennego użytkowania. Natomiast umywalka konglomeratowa to wybór niemal obowiązkowy do nowocześnie urządzonych wnętrz. Przemawia za nią praktyczność czyszczenia i możliwość drobnych napraw w przypadku zniszczenia. Decydując się na nią, musisz jednak liczyć się z większym wydatkiem. Czy warto? To zależy wyłącznie od Twoich oczekiwań!