Żaden, nawet najpiękniejszy zlewozmywak, nie spełniałby swojej roli bez syfonu kuchennego. Pełni on bardzo ważną funkcję i jest niezbędny w każdej kuchni. Jednak tak samo, jak dbasz o czystość blatu czy zlewu kuchennego, tak powinieneś też dbać o swój syfon. Regularne czyszczenie go i zapobieganie zatorom pozwoli Ci uniknąć problemów, takich jak brzydki zapach czy zatkanie syfonu kuchennego.

Regularne czyszczenie - podstawa zachowania drożności

Aby syfon mógł bez przeszkód spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli odprowadzać wodę ze zlewu i zapobiegać wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów, należy regularnie dbać o jego czystość. Niestety, po myciu naczyń w zlewozmywaku często pozostają resztki jedzenia, które mogą przedostać się do syfonu i zacząć w nim zalegać. Tłuszcz także osiada na rurach, utrudniając odprowadzanie wody, co również może prowadzić do powstawania zatorów. Dlatego regularne czyszczenie to absolutna podstawa zapobiegania takim nieprzyjemnym sytuacjom. Jak to robić?

Warto pamiętać, że syfony można bez problemu odkręcić, aby usunąć zalegające wewnątrz resztki. Rób to regularnie, najlepiej w gumowych rękawiczkach, podstawiając pod syfon naczynie na ściekającą wodę. Następnie wystarczy mechanicznie usunąć to, co znajduje się w środku - resztki jedzenia czy środków czyszczących. Również dbanie o czystość w samym zlewie ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie syfonu. Jeżeli na bieżąco usuwasz z niego wszelkie zalegające resztki i dokładnie czyścisz talerze z pozostałości jedzenia jeszcze przed rozpoczęciem mycia, do Twojego syfonu trafi o wiele mniej odpadów, które mogłyby stać się problematyczne.

Wykorzystaj domowe środki czyszczące

Systematyczne czyszczenie syfonu to sposób na skuteczne zapobieganie jego zatkaniu, a przecież wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale co w przypadku, gdy zauważysz już, że woda ze zlewozmywaka kuchennego zaczyna wolniej spływać i dociera do Ciebie nieprzyjemny zapach z jego okolic? Oprócz mechanicznego wyczyszczenia syfonu sposobem opisanym powyżej warto także zastosować do czyszczenia różne chemiczne oraz domowe środki - na przykład ocet czy sodę oczyszczoną. Mieszanina ciepłej wody z octem potrafi zdziałać cuda, a unikamy dzięki temu konieczności stosowania żrących środków, które mogłyby okazać się szkodliwe dla syfonu, ale także dla środowiska. W ramach profilaktyki warto też kilka razy w tygodniu przelewać syfon wrzątkiem, aby zapobiec osadzaniu się w środku mydła czy płynu do mycia naczyń.

Przeciwdziałaj powstawaniu zatorów

Oprócz regularnego czyszczenia syfonu, zarówno mechanicznego, jak i z pomocą domowych bądź chemicznych środków czyszczących, warto przeciwdziałać zatkaniu jeszcze na inne sposoby. Przede wszystkim, pilnuj, by do syfonu dostawało się jak najmniej resztek z jedzenia, tłuszczu i śmieci. Aby było to jeszcze łatwiejsze, warto stosować dodatkowe sitko, które wyłapie wszystkie większe elementy, zanim te wpadną do odpływu. Idealnym rozwiązaniem jest na przykład korek zintegrowany z sitkiem. Pamiętaj jednak, że takie sitko także powinno być często i systematycznie czyszczone, aby spełniało dobrze swoją funkcję. W ramach profilaktyki warto także przynajmniej raz w miesiącu użyć specjalnych bio-granulek lub bio-żelu do udrażniania rur.

Zatkany syfon - co robić?

Może się zdarzyć, że pomimo regularnego czyszczenia oraz zapobiegania, w Twoim syfonie i tak powstanie zator. Nie zawsze będziesz w stanie to zatrzymać. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji? Istnieje wiele sposobów, na które możesz spróbować odetkać syfon kuchenny. Może to być między innymi wspomniana już wcześniej mieszanina wody, octu i sody oczyszczonej albo inne bio środki do udrażniania rur. Pamiętaj jednak, by używając takich specjalistycznych preparatów, zawsze robić to zgodnie z podaną na opakowaniu instrukcją obsługi. Jeśli jednak ani domowe, ani sklepowe środki nie pomogą, nie wahaj się poprosić o pomoc hydraulika. Zna on bezpieczne sposoby na usunięcie zatoru bez uszkadzania syfonu - na przykład za pomocą specjalnej sprężyny kanalizacyjnej.