Zlewozmywak jedno- czy dwukomorowy?

Jednym z największych dylematów, jakie spędzają sen z powiek osobom stojącym przed wyborem zlewozmywaka, jest decyzja co do ilości komór. Z jednej strony bowiem zlewozmywaki dwukomorowe są bardzo wygodne i praktyczne - pozwalają na trzymanie brudnych naczyń w jednej komorze podczas mycia ich w drugiej albo odkładanie świeżo umytych talerzy do drugiej, pustej komory. Zajmują  jednak o wiele więcej miejsca niż zlewozmywaki jednokomorowe - minimalistyczne, idealnie nadające się do niewielkich kuchni, na przykład w blokach. Na co zatem się zdecydować? Na szczęście istnieje idealna alternatywa - zlewozmywak 1,5 komorowy! Często jest to zlew mniejszy niż klasyczny, dwukomorowy model, a jednak zawiera dwie komory - jedną większą i jedną mniejszą oraz płytszą. Z tego względu uznaje się je za zlewozmywaki półtorakomorowe, które mogą być dodatkowo wyposażone w ociekacz. Jest to propozycja doskonała dla osób, które nie mają w swojej kuchni bardzo dużo miejsca, jednak chcą skorzystać z wielu zalet wynikających z posiadania dodatkowej komory w zlewie. Jakie konkretnie są to zalety?

Dodatkowa komora - jakie są jej zalety?

Dodatkowa komora w zlewozmywakach półtorakomorowych, choć jest niewielka, niesie ze sobą wiele korzyści i możliwości wykorzystania podczas codziennego użytkowania. Przede wszystkim dwie komory pozwalają na oddzielne wykonywanie kilku rodzajów prac kuchennych. Na przykład, podczas gdy brudne naczynia leżą w jednej komorze, drugą wykorzystujemy do ich mycia. Taki układ pozwala także na łatwiejsze utrzymanie porządku w kuchni i zaoszczędzenie miejsca na blacie roboczym. Choć komora pomocnicza nie jest przeznaczona do zmywania, bardzo przydaje się do naprawdę wielu innych czynności. Co bardzo istotne, dodatkowa komora nie zmienia znacząco wymiarów całego zlewu. Zazwyczaj zlewozmywak kuchenny 1,5-komorowy ma wymiary pasujące do standardowej szafki o wymiarach 60 cm lub większych. Dzięki możliwym zastosowaniom małej komory, o których piszemy poniżej, taki zlew pozwala także na zaoszczędzenie przestrzeni roboczej na blacie.

Komora pomocnicza - przechowywanie żywności

Jedną z bardziej funkcjonalnych rzeczy, do których możemy wykorzystać małą komorę w zlewie, jest tymczasowe przechowywanie w niej żywności. Chodzi na przykład o rozmrażanie mięsa czy innych produktów mrożonych. Taka komora będzie od razu odprowadzać wodę, dzięki czemu sam proces rozmrażania będzie bardziej higieniczny. Odcedzanie makaronu czy ryżu również będzie łatwiejsze dzięki dodatkowej komorze. Nie trzeba dzięki niej wylewać wody z gotowania wprost na nieumyte jeszcze naczynia, a zamocowanie dodatkowego durszlaka pozwoli świeżo ugotowanym potrawom nieco przestygnąć przed podaniem. Komora pomocnicza jest też idealnym miejscem, w które można odłożyć świeżo umyte owoce czy warzywa. Możesz także wykorzystać ją, by ogrzać produkty spożywcze do temperatury pokojowej.

Mała komora w zlewie - idealne miejsce na brudne sztućce

Czasem umycie jednej łyżeczki czy widelca po prostu się nie opłaca albo nie mamy na to w danej chwili czasu. Dlatego komora pomocnicza w zlewozmywaku jest świetnym miejscem, w które można odłożyć takie brudne sztućce i umyć je później przy okazji mycia większej ilości naczyń. W małej komorze warto także namoczyć brudne sztućce, by później łatwiej usunąć z nich zaschnięte resztki jedzenia czy napojów. A skoro już mowa o namaczaniu, komora pomocnicza doskonale nadaje się też do namaczania słoików czy innych produktów, z których chcemy na przykład usunąć etykietę.

zlewozmywak półtorakomorowy

Osuszanie naczyń w małej komorze

Lubisz mieć swój ulubiony kubek zawsze pod ręką? A może nie masz akurat czasu wycierać kilku drobnych naczyń, które już są umyte? Komora pomocnicza okaże się idealną pomocą właśnie w takich sytuacjach! Może z powodzeniem zastąpić ociekacz lub stanowić miejsce, w którym trzymamy to, co chcemy mieć na wyciągnięcie ręki, zamiast szukać tego za każdym razem w szafce. Jest też idealnym sposobem na oddzielenie od siebie różnych rodzajów naczyń przed lub po umyciu - na przykład delikatne kryształy czy ostre noże nie powinny znajdować się w jednej komorze z innymi naczyniami. W małej komorze można osuszać nie tylko naczynia. To także świetna przestrzeń do przechowywania akcesoriów do zmywania, na przykład gąbki czy szczoteczki, bez konieczności spłukiwania z nich płynu. Dzięki temu przestrzeń wokół zlewu wygląda zawsze czysto i estetycznie.