Aranżacja kuchni nie jest łatwym zadaniem, szczególnie dla laików. Błędów, które można popełnić, nie brakuje. Wszystkie one wpłyną na praktyczność i funkcjonalność wnętrza, a niekiedy również na estetykę pomieszczenia. O tym, jak wystrzegać się błędów w projektowaniu kuchni możesz dużo przeczytać na forach internetowych czy blogach takich jak nasz. Aby ułatwić Ci ich unikanie, postanowiliśmy podsumować najczęstsze problemy w aranżacji kuchni. Przejrzyj je i wystrzegaj się w czasie urządzania czy remontu tego domowego pomieszczenia.

Błąd nr 1: brak pomysłu na kuchnię

Kuchnia to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania i urządzenia. Wynika to z tego, że musi łączyć w sobie wiele cech m.in. praktyczność i estetykę. Trudności w aranżacji kuchni sprawiają, że często zbyt późno myślimy o tym, jak ona ma wyglądać. Zwykle aranżację kuchni zostawiamy na sam koniec. Sprawia to, że mogą pojawiać się problemy z rozmieszczeniem elektroniki, instalacji wodno-kanalizacyjnej, układu ścian itp. To, dlatego projekt kuchni warto zrobić już na pierwszym etapie wykańczania domu czy mieszkania. Należy tu podkreślić, że dużym błędem jest również nadmierne skupianie się przy projektowaniu kuchni na kwestiach estetycznych. Kuchnia powinna być przede wszystkim pomieszczeniem użytkowym. Nie warto więc stawiać na rozwiązania promowane na Pintereście czy Instagramie. Zdjęciami pięknych kuchni można się inspirować, ale kopiowanie projektu 1:1 nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Błąd nr 2: zbyt mała/ zbyt duża kuchnia

Kuchnia to jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń. Trudno sobie bez niej wyobrazić jakikolwiek dom czy mieszkanie. Potrzeba posiadania tego pomieszczenia sprawia, że wiele projektów idzie w przesadę i tworzy kuchnie zbyt duże. Sprawia to, że odległości pomiędzy podstawowymi sprzętami są zbyt duże i korzystanie z nich wymaga zrobienia setki kroków dziennie. Błędem jest też zbyt mała kuchnia, w której nie mieści się podstawowe wyposażenie. Specjaliści od ergonomii wskazują, że projekt kuchni powinien przewidywać na nią od 7 do 15 m2. Będzie to optymalna powierzchnia, która pozwoli na zastosowanie zasad ergonometrii. Ich przykładem jest kuchnia dwurzędowa, czyli ta, w której lodówka, zlewozmywak są zlokalizowane po przeciwnych stronach wnętrza. Formą zabudowy dwurzędowej jest również kuchnia z wyspą, półwyspem lub stołem.

Błąd nr 3: zabudowa kuchenna niezgodna z trójkątem roboczym

Kwestie estetyczne sprawiają, że chcemy, aby rozmieszczenie sprzętów kuchennych dobrze się prezentowało. To duży błąd. Ustawienie powinno być przede wszystkim praktyczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na trójkąt roboczy. Mówi on jak ustawić podstawowe sprzęty, czyli kuchenkę, lodówkę i zlew. Zachowując pomiędzy tymi sprzętami odpowiednie odległości, a także ustawiając je we właściwej kolejności, praca będzie łatwiejsza. Ergonometria mówi, aby odległości wynosiły:

  • 120-270 cm między lodówką a kuchenką

  • 120-210 cm między zlewem a kuchenką i zlewem a lodówką.

Jeśli pomieszczenie jest małe, to należy zachować minimum 60 cm pomiędzy wyżej wymienionymi sprzętami. Ponadto, aby praca była komfortowa projektowanie kuchni, powinno opierać się na wyznaczeniu stref. Lodówka i szafki w jej sąsiedztwie będą stanowić strefę przechowywania produktów spożywczych. Zlew do kuchni będzie wyznaczał strefę zmywania. W niej oprócz zlewozmywaka powinno znaleźć się miejsce na środki czystości, detergenty, kosz na śmieci, ociekacz. Warto tu podkreślić, że zlewozmywaki kuchenne mogą przejąć niektóre funkcje blatu roboczego. Aby tak jednak było, konieczne jest wyposażenie ich w odpowiednie akcesoria np. deski do krojenia, durszlaki, sitka, tarki. Jest to bardzo ważne w małych kuchniach.

Błąd nr 4: źle dobrane oświetlenie

Oświetlenie w kuchni to kluczowa sprawa. Niestety często o nim zapominamy lub traktujemy po macoszemu. Sprawia to, że w kuchni pracuje się niekomfortowo. Brak dobrego oświetlenia sprawia też, że narażamy się na niebezpieczeństwo. Projekt powinien obejmować oświetlenie górne - oświetlające całe pomieszczenie oraz oświetlenie punktowe – doświetlające konkretne strefy. Kuchnia z wyspą wymaga dodatkowego oświetlenia, umiejscowionego nad wyspą. Jeśli kuchnia ma okno, to najlepiej tak zaprojektować ciąg roboczy, aby światło kuchenne padało na niego. Taki układ można osiągnąć, umieszczając blaty robocze pod oknem.

Wchodzenie na taboret, aby zdjąć mąkę z najwyższej półki, brak możliwości obrotu wokół własnej osi między zabudową czy schylanie się przy używaniu zlewozmywaka, to najczęstsze błędy, jakie popełniamy, decydując się na samodzielne projektowanie kuchni. Aby ich uniknąć, należy zapoznać się ze wszystkimi lapsusami, które można popełnić i wyeliminować je już na wczesnym etapie projektu.