Zamierzasz samodzielnie urządzić kuchnię w nowym domu lub mieszkaniu? A może już wkrótce czeka Cię remont generalny? Zaprojektowanie wymarzonej przestrzeni, nie jest łatwym zadaniem i przekonał się o tym każdy, kto próbował zmierzyć się z tym wyzwaniem chociaż raz. Istnieją jednak wskazówki uniwersalne, które z całą pewnością pomogą Ci dobrze zaplanować serce Twojego domu. Zebraliśmy pięć zasad specjalistów w projektowaniu kuchni praktycznej, wygodnej oraz równocześnie pięknej. Mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie dla Ciebie przyjemne, a nowa kuchnia będzie Cię zachwycać przez wiele kolejnych lat.
Jak stworzyć idealny projekt kuchni?
Bardzo dużo osób korzysta z usług firm, zajmujących się projektowaniem wnętrz i jest to wspaniałe rozwiązanie, jeśli na samodzielne planowanie kuchni nie masz czasu lub gdy ten temat wcale Cię nie interesuje. Jednak, jeżeli w myślach chętnie aranżujesz jeszcze niezagospodarowane przestrzenie i masz ochotę przenieść swoje wizje do pustego pomieszczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie! Projektowanie kuchni jest świetną zabawą, może nawet przerodzić się w nową pasję. Od czego należy zacząć?
Zasada 1 – Początkowy plan
Masz już przy sobie czystą kartkę i długopis? Na samym początku planowania nic nie pomoże Ci bardziej niż jasno określone, zapisane cele. Dużo zależy od momentu, w którym obecnie się znajdujesz. Ustalasz plan domu u architekta, kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim, czy może chcesz wyremontować swoją obecną kuchnię?
Wszystko od zera – Twoim zadaniem jest ustalenie lokalizacji kuchni na planie domu? Do tego tematu warto podejść bardzo praktycznie. Najwygodniej będzie, gdy to pomieszczenie znajdzie się blisko drzwi wejściowych, aby można było szybko odłożyć zakupy. Najlepiej, żeby kuchnia znajdowała się od strony północnej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej, ponieważ słońce nie będzie wtedy zbyt mocno ogrzewało pomieszczenia, w którym jest już wystarczająco ciepło, gdy gotujemy. Gdy marzysz o piciu kawy przy promieniach wschodzącego słońca, koniecznie zdecyduj się na umieszczenie okna od strony wschodniej. Zdecydowanie należy przemyśleć również kwestię wielkości kuchni. Wybranie odpowiednich wymiarów zależy od wielu czynników. Czy będzie to kuchnia otwarta, czy może wolisz kuchnię zamkniętą? Gdzie Twoja rodzina będzie jadła posiłki? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w najnowszych projektach domów i mieszkań, jest kuchnia połączona z salonem i jadalnią. To rozwiązanie wspaniale sprawdza się, gdy nie możecie sobie pozwolić na duży metraż domu. Może się jednak zdarzyć, że to kuchnia zamknięta będzie lepszym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników gotowania oraz dla wielbicieli twórczego nieładu. W każdej chwili możecie zamknąć drzwi do jeszcze niewysprzątanej kuchni i delektować się niezakłóconym relaksem w całkiem czystym salonie. Pomyśl także o umieszczeniu stołu, możesz zdecydować się na duży, mały lub całkowity brak stołu w kuchni. Wszystko zależy od tego, jak liczna jest Twoja rodzina oraz czy planujesz budowę osobnej jadalni. Niewielka kuchnia z małym stołem na pewno może wyglądać pięknie, ale dla rodziny wielodzietnej okaże się zwyczajnie niewygodna. Decydując się na stół w kuchni, zadbaj o jej odpowiedni rozmiar, gwarantujący swobodę poruszania się w czasie gotowania!
Gdy ściany już stoją – ale nie ma niczego więcej, możesz się uśmiechnąć! Zaczynasz swoją przygodę z czystą kartą, to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać projekt kuchni. Wybierz swój ulubiony styl architektoniczny wnętrz, koniecznie dowiedz się, czym jest trójkąt roboczy i zaplanuj swój budżet. O tych punktach przeczytasz poniżej!
Czas na zmiany – Jeżeli planujesz remont kuchni, koniecznie zapisz jego przyczyny. Czego brakuje Ci w obecnej kuchni? O czym marzysz, czego potrzebujesz? Czy rozmieszczenie mebli jest wygodne? Masz wystarczającą ilość przestrzeni do gotowania oraz do przechowywania? Wyremontowanie kuchni może się okazać łatwiejsze niż planowanie jej od zera, jeśli zastanowisz się nad swoimi potrzebami i wymaganiami, porównując je ze swoją starą kuchnią. Zastanów się także czy chcesz wymienić wszystko, czy może po prostu odświeżyć wygląd pomieszczenia i zmienić tylko kilka elementów.
Zasada 2 - Wymarzony styl
Jak według Ciebie wygląda kuchnia idealna? Większość osób ma swoje ulubione style architektoniczne wnętrz, a co podoba się najbardziej Tobie? Możliwości jest mnóstwo, a wymarzony efekt można łatwo osiągnąć, jeśli tylko wiemy, czego chcemy. Dobrym pomysłem jest przeglądanie na internetowych blogach inspirujących zdjęć kuchni i zapisywanie tych najciekawszych dla Ciebie. Zwróć uwagę na połączenia kolorystyczne, piękne ściany, fronty szafek i dopasowany kolor podłogi potrafią stworzyć niezwykły klimat. We współczesnych kuchniach dominuje nowoczesny, minimalistyczny styl oraz skandynawska praktyczność. Niektórzy decydują się na błyszczący glamour, lub drewniany styl angielski, czy prowansalski. W sklepach internetowych z pewnością znajdziesz elementy pasujące do Twojej wizji kuchni. Dobrym tego przykładem są zlewy, które można kupić naprawdę w każdym stylu i kolorze! Zlew nie musi być niedopasowanym elementem, który zniszczy aranżacje całej przestrzeni. Potwierdzają to zlewy marki Primagran, które zachwycają klientów nie tylko doskonałą jakością, ale także designem i różnorodnością oferowanych produktów. Żadna część Twojej wyśnionej kuchni nie powinna być brzydka czy nudna, nawet zlew. To jaki projekt kuchni stworzysz, zależy tylko od Ciebie!
Zasada 3 - Trójkąt roboczy
Czym jest trójkąt roboczy? Według wielu architektów wnętrz to jedna ze złotych, magicznych zasad projektowania kuchni. Polega na stworzeniu wygodnego oraz praktycznego układu trzech najważniejszych miejsc w kuchni. Pierwszym wierzchołkiem naszego trójkąta jest lodówka, drugim zlew, a trzecim płyta kuchenna. Odtworzenie układu trójkąta roboczego, ma za zadanie zmniejszyć ilość kroków, które musimy przejść w czasie gotowania, a to sprawia, że praca jest mniej męcząca, a w kuchni łatwiej przygotowuje się posiłki. Odstępy między poszczególnymi elementami zależą oczywiście od wielkości pomieszczenia, ale już samo wykorzystanie tej zasady jest naprawdę pomocne.
Zasada 4 – Wizualizacja
Niezwykle istotną częścią projektowania kuchni jest stworzenie jej wizualizacji. Możesz to oczywiście zrobić na kartce papieru, ale dla większości osób wygodniejsze będzie skorzystanie z darmowych lub płatnych programów do aranżacji wnętrz. Dzięki wizualizacji łatwiej będzie Ci praktycznie rozmieścić meble, wykorzystując zasadę trójkąta roboczego oraz ustalić ich wymiary. W ten sposób łatwiej będzie Ci też zastosować kilka uniwersalnych reguł, wymaganych w każdej kuchni. Ustawiając sprzęt, zwróć uwagę, aby lodówka i kuchenka nie stały ani obok okna, ani obok siebie. Wynika to z praktycznych względów, lodówka nie powinna się nagrzewać przez promienie słoneczne lub ciepło wytwarzane przez kuchenkę, a wiatr, który znajdzie się w kuchni przez otwarte okno, może zdmuchnąć płomień pod garnkiem. Robiąc wizualizację, łatwiej będzie Ci również zwrócić uwagę na kwestię oświetlenia w projekcie Twojej kuchni.
Zasada 5 - Ustalenie budżetu
Podobno pieniądze na drzewach nie rosną, dlatego kolejną, niezwykle istotną zasadą jest ustalenie budżetu. Kuchnia idealna, to taka, na której realizację możemy sobie pozwolić! Na pewno pomoże wybranie odpowiednich materiałów, których ceny znacząco się różnią. Warto również ustalić priorytetowość niektórych sprzętów. Może lepiej zdecydować się na wyższej jakości, granitowy zlew, który przetrwa próbę czasu, a mikrofalówkę lub ekspres dokupić dopiero w późniejszym czasie? Kuchnię łatwo zmodernizować, kupując najnowsze sprzęty, ale zdecydowanie nie trzeba kupić wszystkich w tym samym momencie. Warto jednak zadbać o kilka dodatkowych gniazd elektrycznych, aby móc później podłączyć nowe urządzenia i nie psuć wyglądu kuchni nieestetycznymi, często niebezpiecznymi przedłużaczami. Ustalenie i trzymanie się budżetu to niełatwe zadanie, ale jeżeli uda się Wam jego realizacja, to na pewno będziecie zadowoleni. Powodzenia!