Nietypowe kuchnie coraz częściej stosowane są w nowym budownictwie. Wyróżniają się one niecodziennym kształtem, układem. Ulokowane są też w niestandardowych miejscach. Aby były one komfortowe w użytkowaniu, trzeba zastosować niecodzienne rozwiązania aranżacyjne. Pomogą one urządzeniu funkcjonalnej kuchni nawet na najmniejszej przestrzeni. Jakie triki zastosować, jeśli jest się właścicielem trudno ustawnej kuchni?
Jak urządzić kuchnię o nietypowym kształcie?
Typowe kuchnie to te na planie kwadratu lub prostokątów – je najłatwiej urządzić. Prosto można w nich zastosować zasadę trójkąta roboczego czy kuchnię dwurzędową, w której zlew, kuchenka czy lodówka znajdują się po przeciwległych stronach. W kuchniach kwadratowych czy prostokątnych łatwo też wydzielić strefy: przechowywania, gotowania, zmywania. Problemy z tymi napotka się natomiast w kuchni pod skosami, z jedną ścianą pod kątem czy w kształcie trójkąta. W takich pomieszczeniach trudno zastosować standardowe zasady ergonometrii. Nie oznacza to jednak, że kuchnia w takim kształcie musi być mało funkcjonalna. Polecanym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy na wymiar, którą dopasuje się do nierówności. W takim wypadku kuchnia pozostaje w swoim standardowym kształcie i nie ma potrzeby wykonywania żadnych prac budowlanych. Te natomiast będą potrzebne, jeśli chce się doprowadzić wnętrze do standardowego kształtu. W takich sytuacjach ściany można wyrównać za pomocą konstrukcji stalowych karton – gips. To drugie rozwiązanie jest polecane, jeśli kuchnia liczy sobie dużą ilość metrów 2. Przy małych pomieszczeniach wyrównanie nierównych ścian oznacza, że traci się cenne centymetry.
Jak urządzić kuchnię w nietypowych miejscach?
Nowe budownictwo proponuje coraz to mniejsze mieszkania, które przez deweloperów nazywane są mikro apartamentami. Liczą sobie one po 20-25 metrów 2. Sprawia to, że kuchnia nie ma typowego miejsca, a zlokalizowana jest w zaskakującym punkcie np. pod schodami, w wykuszu, we wnęce, w przedpokoju, korytarzu. Takie ulokowanie kuchni sprawia, że standardowe sprzęty i zabudowa nie sprawdza się. Konieczne jest więc nie tylko wykonanie mebli na wymiar, ale zastosowanie zlewozmywaków w nietypowych kształtach np. trapezu. Jeśli ma się taką możliwość, można też zastosować wyspę, która powiększy przestrzeń roboczą. Taką samą rolę będzie pełnić barek lub półwysep kuchenny.
Kiedy zastosować zlew w rogu?
Nietypowe kuchnie sprawiają, że trzeba zastosować w nich niecodzienne sprzęty. Do takich zalicza się zlewozmywak trapezowy. Sprawdzi się on na małej przestrzeni i w nieustawnych pomieszczeniach. Zlewozmywak w kształcie trapezu można zamontować na rogu, oszczędzając w ten sposób miejsce na blacie kuchennym. Plusem tego rozwiązania jest również to, że zlew w rogu to również więcej miejsca do przechowywania i lepsza ergonomia nawet w najbardziej nietypowej kuchni. Ten sprzęt docenią również posiadacze małych kuchni. Dzięki temu, że będzie on umieszczony na rogu, można sobie pozwolić na większy zlewozmywak, np. jednokomorowy z ociekaczem czy nawet model dwukomorowy. Większy model pozwoli wyeliminować konieczność posiadania w niewielkiej kuchni zmywarki. W dużym zlewozmywaku w kształcie trapezu bez problemu można myć naczynia, sztućce, kubki, duże garnki i blachy do pieczenia. Takie możliwości obalają mit, że trapezowy zlewozmywak jest niepraktycznym sprzętem w kuchni.
Nietypowe rozwiązania w kuchni pomogą zaaranżować nawet niecodzienne pomieszczenie. Ich zastosowanie sprawi, że praktyczną i funkcjonalną kuchnią będzie się można cieszyć bez względu na jej powierzchnię, kształt, rozkład, umiejscowienie. Nasz zlewozmywak w kształcie trapezu Katania i Monaco polecamy każdemu, kto szuka nietypowych, acz praktycznych trików aranżacyjnych.