W nowoczesnym budownictwie kuchnia przyjęła rolę pomieszczenia reprezentacyjnego. Z racji tego, że najczęściej łączona jest z salonem, musi się prezentować równie dobrze jak pokój dzienny. Oznacza to, że poszczególne elementy wystroju muszą do siebie pasować. Nie inaczej jest w przypadku zlewozmywaka i blatu roboczego Jak łączyć kolory zlewów kuchennych z blatami?

Moda na drewniane blaty robocze

Moda na drewniane blaty w kuchni rozpoczęła się już kilka lat temu. Wynika ona z popularności designu skandynawskiego, który do kuchni zaprosił białe meble, praktyczne dodatki i dekoracje, a także naturalne materiały. Ulubionym materiałem designu skandynawskiego jest właśnie drewno. To z niego wykonuje się meble (które później malowane są na biały kolor), a także blaty robocze. Takie zestawienie prezentuje się niezwykle naturalnie, a przy tym elegancko. Uzupełnieniem tego zestawu są sprzęty- obowiązkowo praktyczne i funkcjonalne! Nic więc dziwnego, że w kuchniach skandynawskich często montowany jest zlew kompozytowy, czyli ten popularnie nazywany granitowym lub z kruszywa granitowego. Zlewozmywakowi zawsze towarzyszy nowoczesna bateria kuchenna pozwalająca na oszczędzanie wody. W designie skandynawskim funkcjonalność jest niezwykle ważna, styl ten nie zapomina jednak i o estetyce. Niezwykle ważne jest więc zadanie sobie pytania, jaki kolor zlewu pasuje do drewnianego blatu? Który odcień zlewozmywaka będzie pięknie się prezentował, a przy tym będzie praktyczny?

Jaki kolor zlewu pasuje do drewnianego blatu?

Kolor zlewozmywaka powinien współgrać z całością wnętrza oraz barwą pozostałych sprzętów kuchennych. Najlepiej zdecydować się na jeden odcień, dzięki temu będzie można cieszyć się spójną i harmonijną aranżacją. W przypadku, gdy w kuchni posiada się drewniany blat, wybór koloru sprzętów nie jest trudny. Dlaczego? Bowiem do drewna pasuje niemal każdy kolor.

Klasycznym połączeniem będzie drewniany blat i biały zlew. Jeśli sięgnie się po zlewy wpuszczane, to wybrać można między różnymi kształtami – okrągłym, kwadratowym, prostokątnym - każdy z nich będzie dobrze wyglądał w zestawianiu drewnem. W dużej kuchni warto postawić na duże zlewy nakładane w białym odcieniu. W połączeniu z drewnianym blatem wprowadzą do kuchni rustykalny klimat. Zlewy nakładane w białym kolorze dobrze będą się też prezentować w kuchniach urządzonych na styl angielski, prowansalski czy cottage.

Z drewnianym blatem ładnie będzie też współgrać zlewozmywak o odcieniu beżowym. Takie zestawienie często stosowane jest przy w kuchniach stylizowanych. Beż w połączeniu z drewnem wprowadza we wnętrzu przytulny i ciepły klimat, rodem z kuchni naszych babć. 

Jeśli woli się nowocześniejsze wnętrza, to warto zainteresować się modnymi w tym sezonie zlewami w kolorze czarnym. Zlewozmywaki w tym odcieniu łączy się w drewnianym blatem w kuchniach minimalistycznych, loftowych, skandynawskich i nowoczesnych. Zestawienie to jest kwintesencją prostoty i surowości. Czarny zlew kompozytowy najlepiej będzie wyglądał na blacie w kolorze jasnego buku, miodowymi odcieniami dębu oraz ciemną akacją. Industrialny, surowy charakter kuchni uzyska się również, łącząc drewniany blat ze zlewozmywakiem grafitowym lub szarym.

Jaki zlew można zamontować w drewnianym blacie?

Drewno to ponadczasowy i elegancki materiał. Ma jednak opinię trudnego w utrzymaniu. W Internecie można znaleźć też informacje, że montaż zlewu w drewnianym blacie nie należy do najłatwiejszych. Czy faktycznie tak jest? Dużo zależy od typu zlewozmywaka. W drewnianym blacie montować można zarówno zlewy wpuszczane, jak i zlewy nakładane. Odradza się natomiast stosowanie modeli podblatowych, czyli mocowanych od spodu blatu. Przez to, że ich krawędzie są stale odsłonięte, drewno stale narażone jest na kontakt z wodą, co przekłada się na jego puchnięcie i szarzenie.

O, ile typ zlewozmywaka ma duże znaczenie, o tyle materiał zlewozmywaka nie jest tak ważny. Drewno dobrze będzie wyglądać w towarzystwie zlewu ceramicznego i kompozytowego. W tej kwestii kierować należy się jednak praktycznością sprzętu. Wybierając zlewozmywak ceramiczny, cieszyć się będzie powierzchnią, która nie chłonie zapachów i nie absorbuje zapachów.  Nie będzie się też mieć problemów z jego czyszczeniem. Niestety zlewozmywak ceramiczny jest bardzo drogi. Piękną i równie praktyczną alternatywą dla nich są zlewy z kompozytu. Wyróżniają się one powierzchnią odporną na działanie wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne.

Drewniany blat w kuchni daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dobrze będzie się on prezentował w każdym połączeniu kolorystycznym. To, jaki odcień zlewu czy innego sprzętu się wybierze, będzie miało duży wpływ na charakter kuchennego wnętrza. Barwę zlewozmywaka warto więc dokładnie przemyśleć. Nie zapominając o praktyczności, przeanalizować trzeba też typ zlewu i materiał jego wykonania.