Instalacje do odzyskiwania wody w krótkiej perspektywie czasowej mogą być technologią powszechną, a może nawet obowiązkową. Zmiany klimatyczne, a także stale pogłębiający się deficyt wody pitnej sprawia jednak, że o tym jak ją odzyskiwać, powinniśmy myśleć już dziś. Rozwiązanie to pozwoli nie tylko zadbać o środowisko naturalne, ale także zapewni konkretne oszczędności w domowym budżecie. Obecnie dużą popularnością cieszy się przede wszystkim odzyskiwanie deszczówki. Wynika to z dużej promocji rozwiązania, a także dopłat samorządów do instalacji odzyskiwania deszczówki. W oszczędności warto jednak iść o krok dalej i zainteresować się wodą szarą. Czym ona jest i jak można ją ponownie wykorzystać w domowym gospodarstwie?

Czym jest szara woda?

Wg Europejskiej Normy 12056-01 szara woda to ta wolna od fekaliów, zabrudzona, wytwarzana w czasie domowych procesów. Inaczej mówiąc, szara woda to inna nazwa wody ściekowej. Jej nazwa pochodzi od koloru, który przybiera. Ze względu na znajdujące się w niej zanieczyszczenia, szara woda nie nadaje się do picia czy gotowania.  Jest ona wytwarzana podczas domowych czynności takich jak: kąpiel, pranie, sprzątanie, gotowanie czy mycie naczyń. W sumie dziennie wytwarzamy ok. 55 litrów szarej wody! Statystyki wskazują, że aż 10% pochodzi z mycia brudnych naczyń, jeszcze więcej wytwarzamy w wyniku mycia i kąpieli – aż 36%! 

Ilość wytwarzania wody ściekowej sprawia, że wiele osób zastanawia się jak ją odzyskiwać. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, jakby się wydawało. Wykorzystanie wody ze zlewu jest możliwe, jeśli zainstaluje się w domu specjalne instalacje. System odzysku wody ma za zadanie ją zbierać, a następnie oczyszczać, poprzez przepuszczenie jej przez filtry. Po zakończeniu całego procesu szara woda jest pozbawiona tłuszczu, minimalnie zanieczyszczona oraz nieznacznie obciążona bakteriami.

Wykorzystanie wody z mycia naczyń

Zgromadzenie i oczyszczenie szarej wody to dopiero pierwszy krok. Kolejny to zastanowienie się, jakie są możliwości jej wykorzystania. Okazuje się, że wykorzystanie wody ze zlewu może być bardzo różnorodne. Do najpopularniejszych rozwiązań należy:

• sprzątanie,

• mycie naczyń,

• spłukiwanie wody w toaletach,

• mycie samochodu,

• podlewanie terenów zielonych.

Jakie korzyści przynosi wykorzystywanie wody ze zlewu?

Od XX wieku wiemy, że rezerwy wody gruntowej znacząco się kurczą. Co więcej, proces uzdatniania wody staje się coraz bardziej kosztowny. Sprawiło to, że coraz więcej osób interesuje się ponownym odzyskiwaniem i użytkowaniem szarej wody. Już teraz w wielu krajach Europ stosuje się zakaz stosowania wody pitnej do podlewania ogródków i rekomenduje się sięganie w tym celu po wodę ściekową. W Polsce takich przepisów jeszcze nie wprowadzono, mimo to i tak warto postawić na wykorzystywanie wody ze zlewu. Istnieje wiele korzyści z jej recyklingu, a jako te najważniejsze uważa się:

• mniejszy pobór wody pitnej z rzek i innych zbiorników wodnych,

• mniejszy wpływ na środowisko ze względu na brak konieczności budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków (przy integracji systemu szarej wody z toaletą kompostującą),

• zmniejszenie potrzebnego ciśnienia w sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ze względu na mniejszy pobór wody i mniejszą ilość ścieków,

• nawożenie gleby,

• mniejsze zużycie energii i chemikaliów w porównaniu z tradycyjnym oczyszczaniem wody,

• odbudowanie się poziomu wód gruntowych,

• zwiększony wzrost roślinności,

• odzyskanie składników nawożących, które w systemie tradycyjnym byłyby kierowane do oczyszczalni.