Wybór syfonu wydaje się decyzją niezbyt istotną. Często uważamy, że przy urządzaniu kuchni trzeba podjąć o wiele więcej kluczowych ustaleń. To jednak mit. Wbrew pozorom to, jaki syfon się zastosuje, ma wpływ na praktyczność i funkcjonalność strefy zmywania. Jaki więc model wybrać? Czym się kierować? Oto krótki poradnik na temat syfonów do zlewów kuchennych.

Jak dobrać syfon do zlewu?

Syfon to niezbędny element każdego zlewozmywaka. Potrzebny jest on do każdego zlewu bez względu na materiał jego wykonania typ, kolor czy liczbę komór. Choć nie jest on widoczny, to pełni bardzo ważną rolę. Jego podstawowym zadaniem jest odprowadzenie wody z komór zlewozmywaka. Odpowiada również za zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Aby syfon do zlewozmywaka mógł dobrze spełniać swoją rolę, musi być dobrze dobrany i poprawnie założony. Warto też wyposażyć kuchnię w trwały i solidny syfon. Elementy, na które należy zwrócić uwagę przy jego zakupie to:

  • materiał wykonania,

  • budowa,

  • kompatybilność ze zmywakiem,

  • korek,

  • podłączenia.

Materiał wykonania

Dziś większość syfonów zlewozmywakowych produkowana jest z tworzyw sztucznych. Zastosowanie tego materiału sprawia, że są one tanie, wystarczająco wytrzymałe i powszechnie dostępne. Syfony z tworzyw sztucznych są też niezwykle praktyczne. Na rynku znaleźć można również modele ze stali nierdzewnej mosiądzu i aluminium. Mimo ich licznych zalet mają one jednak jedną główną wadę – cenę. Jest ona wysoka, a jednocześnie syfony z tych materiałów nie są szczególnie lepsze od tych plastikowych. Po model ze stali czy aluminium sięga się więc zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej, rzadziej w domowych łazienkach, w kuchniach praktycznie się ich nie stosuje.

Budowa syfonu zlewozmywakowego

Budowa syfonu do zlewu kuchennego jest bardzo ważna. Wynika to z tego, że nie są to elementy w żaden sposób ustandaryzowane. Typy, jakie obecnie dostępne są na rynku to:

  • syfony butelkowe

  • syfony rurowe, inaczej nazywane tymi w kształcie litery U.

Te pierwsze to syfony wysokie i bardzo wąskie, które wymagają okresowego czyszczenia. Sprawia to, że za praktyczniejsze uważa się modele rurowe. Są one samoczyszczące i rzadziej się zapychają. Ich wadą jest jednak trudność w czyszczeniu, gdy to okazuje się konieczne. Tego rodzaju syfon należy rozebrać do czyszczenia, co wymaga czasu oraz umiejętności. Warto też wspomnieć, że w sklepach spotkać można też trzecią opcję, do której zalicza się syfony niestandardowe. W tej kategorii wybór jest naprawdę szeroki i zależny do producenta. Spotkać można te o nietypowych kształtach i dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Kompatybilność syfonu ze zmywakiem

Aby syfon był kompatybilny ze zlewozmywakiem, należy pod uwagę wziąć jego średnicę i kształt odpływu/odpływów. W ostatnim czasie popularne są syfony kwadratowe, nie jest to jednak jedyna dostępna opcja. Syfon powinien być też dopasowany do materiału wykonania zlewozmywaka. Zlewy granitowe mają zazwyczaj o wiele dłuższą śrubę niż modele stalowe. Oznacza to, że syfon do zlewu kompozytowego nie będzie pasował do tego stalowego i odwrotnie.

Kompatybilność musi być też zapewniona w zakresie komór. Do zlewów jednokomorowych potrzebny jest syfon wyposażony w jeden odpływ i przelew. Modele półtora- lub dwukomorowe potrzebują bardziej skomplikowanego syfonu. Aby go dobrać, konieczne jest posiadanie wiedzy na temat rozstawu otworów oraz położenia przelewów.

Syfon z przelewem czy syfon bez przelewu?

Ważną kwestią w przypadku syfonów do zlewów kuchennych jest też obecność lub brak przelewu. Przelew jest specjalnym otworem w komorze zlewu (ewentualnie na ociekaczu), który w przypadku zablokowania lub zatkania głównego odpływu zabezpiecza przed przelaniem się wody poza zlewozmywak. Syfon z przelewem jest więc bezpieczniejszym wyborem. Najczęściej przelew jest jeden, jednak w przypadku dwukomorowych zlewów może się zdarzyć, że syfon z przelewem będzie miał dwa dodatkowe otwory. Przelewy w syfonach do zlewozmywaków mogą być okrągłe lub kwadratowe.

Syfon z korkiem ręcznym czy automatycznym?

System do odprowadzania wody z komór zlewu może być wyposażony w korek klasyczny (ręczny) lub automatyczny. Standardowym rozwiązaniem jest ten pierwszy, w nowocześniejszych syfonach stosowany jest korek automatyczny. Cieszy się on dużą popularnością ze względu na swoją praktyczność i funkcjonalność. Syfon z korkiem automatycznym wyposażony jest w system umożliwiający otwieranie i zamykanie spustu za pomocą pokrętła lub dźwigni. Cały mechanizm ukryty jest pod zlewem, a jedynym wystającym elementem, jest pokrętło, za pomocą którego porusza się korkiem. Największym plusem tego rozwiązania jest możliwość zablokowania/odblokowania odpływu jednym ruchem bez konieczności zanurzania rąk w wodzie.

Wbrew pozorom wybór syfonu do kuchennego zlewu to nie przysłowiowa bułka z masłem. Ten mały i z pozoru nieistotny element na co dzień ma ogromne znaczenie. Jeśli zależy nam, aby nasza strefa zmywania była funkcjonalna, bezawaryjna i wyglądała estetycznie, syfonowi warto poświęcić trochę więcej czasu. Przed zakupem dobrze przeanalizować „za” i „przeciw” każdego z modeli i wybrać taki, który spełni wszystkie nasze (i zlewozmywaka oczekiwania).