Wygodna i funkcjonalna kuchnia jest priorytetem dla każdego. Jednak w ostatnich latach domowemu pomieszczeniu stawiamy o wiele większe wymagania. Od zastosowanych rozwiązań oczekujemy, że usprawni podstawowe czynności, a czasem nawet wyręczy z przykrych obowiązków. Takim wyzwaniom sprostać może tylko inteligentna kuchnia. Co kryje się pod tym pojęciem?
System smart home w kuchni
Inteligentne, nowoczesne i proekologiczne rozwiązania stosowane są w budownictwie od kilku dobrych lat. Pod pojęciem smart home, inaczej inteligentny dom czy automatyka domowa kryją się wszystkie urządzenia, którymi można sterować za pomocą specjalnego panelu, a nawet sprzętów mobilnych – smartfona lub tabletu – z dowolnego miejsca na ziemi. Dla mieszkańców oznacza to łatwą zmianę funkcji systemu, a także możliwość zdalnego monitorowania tego, co aktualnie dzieje się na terenie nieruchomości zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i zużycia energii i proekologiczności. System smart home najczęściej wykorzystywany jest do sterowania domowym ogrzewaniem, alarmem, sprzętami audio czy roletami. Coraz częściej jednak rozwiązania z zakresu inteligentnego domu wkraczają do kuchni.
Inteligentna kuchnia – jakie rozwiązania warto zastosować?
Rozwiązań do inteligentnej kuchni nie brakuje. W dużym stopniu przekładają się na funkcjonalności kuchennego wnętrza. Do takich zaliczyć można np. lodówkę z wewnętrznymi kamerami, których obraz będzie można podejrzeć w aplikacji na smartfonie. Dzięki temu robiąc zakupy, będzie można podejrzeć, jakich produktów brakuje i uzupełnić o nie spiżarnię. W inteligentnych lodówkach za pomocą smartfona sterować można również temperaturą chłodzenia, włączać blokadę rodzicielską czy funkcję szybkiego rozmrażania. Najbardziej zaawansowane modele potrafią natomiast automatycznie rozmrozić produkty czy generować listy zakupów i wysyłać je na telefon właściciela. Podłączona do systemu inteligentnego domu ma jeszcze więcej możliwości np. pozwala kontrolować pranie, włączyć robot sprężający, regulować temperaturę piekarnika, podglądać na ekranie, kto stoi przed furtką lub co robi dziecko w pokoju.
Inteligentne urządzenia w kuchni
Lodówka to jednak niejedyny inteligentny sprzęt w kuchni. Smart może być również piekarnik czy płyta grzewcza. Wyposażone w WiFi oraz Bluetooth mogą być obsługiwane za pomocą mobilnej aplikacji, która pozwala regulować temperaturę, zmienić tryb pracy lub czas pieczenia. Aplikacja pozwala także na zdalne uruchomienie piekarnika, co umożliwia podgrzanie obiadu jeszcze przed powrotem do domu z pracy. W inteligentnych piekarnikach odnajdzie się też elektroniczną książkę kucharską czy automatyczne programy pieczenia. Przykładem nowoczesnych technologii w kuchni jest też sterowana przez aplikacje zmywarka do naczyń czy okap z ekranem dotykowym, który umożliwia odtwarzanie muzyki, wyświetlanie filmów czy przeglądanie stron www. Funkcjami niektórych okapów można sterować za pomocą gestów i komend głosowych.
Z możliwości inteligentnej kuchni zadowolone będą też osoby lubiące dużo gotować. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wyposażenie się w garnki i patelnie z cyfrowym termokontrolerem. Dzięki niemu ryzyko przypalania potrawy zmniejsza się do minimum. Działania tego typu naczyń opiera się na tym, że w uchwycie zamieszczony jest kontroler, który na początku trzeba zaprogramować. Po ustalonym czasie naczynie wysyła sygnał na smartfon lub czujnik, który zawsze ma się przy sobie. Sygnał dźwiękowy informuje, że danie jest gotowe. Na podobnych zasadach działają smart czajniki i ekspresy do kawy. Urządzenia te można zaprogramować tak, aby samoczynnie uruchamiały się o wyznaczonej godzinie np. rano przed wyjściem do pracy. Dzięki temu zaraz po obudzeniu się można napić się gorącej kawy bez wykonywania jednej czynności.
Chcąc unowocześnić kuchnie, można również sięgnąć, chociażby po elektrycznie opuszczane szafki. Wraz ze zlewem umieszczonym na wysokości nie wyższej niż 1 metr, a także osobną lodówką i zamrażarką świetnie sprawdzają się w kuchni osób niepełnosprawnych oraz seniorów o ograniczonej ruchomości.
Nowocześnie i ekologicznie w kuchni
W zakresie sprzętów inteligentne kuchnie nie zapominają też o ekologii. Chcąc o nią zadbać, warto strefę zmywania wyposażyć w przyjazną matce naturze baterię kuchenną. Nowoczesne modele armatury, które pozwalają zatroszczyć się o ekologię to te z perlatorem, czyli specjalną drobną siatką umiejscowioną na końcu kranu. Perlator służy do napowietrzania wody, co przekłada się na ograniczenie jej zużycia nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Ponadto pomaga podnieść ciśnienie w instalacji i stworzy pozory mocniejszego ciśnienia. Baterie kuchenne z perlatorem charakteryzują się też tym, że ukierunkowują strumień wody, dzięki czemu niepotrzebnie nie rozpryskuje się ona na boki. Bez jej marnowania można więc napełnić garnek czy umyć warzywa i owoce. Ekologiczne smart rozwiązania w kuchni zadbają też baterie do zlewozmywaka:
z wyciąganą wylewką,
z ruchomą wylewką,
z dwoma wylewkami,
z dwustopniowym systemem otwierania dźwigni,
z ogranicznikiem przepływu,
z eko- przyciskiem uruchamiającym strumień wody,
z elektronicznym sensorem ruchu.
Smart kuchnia to nie melodia przyszłości, ale przyjemna w obsłudze teraźniejszość. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom kuchenne obowiązki wykonuje się szybciej, prościej, a także mając na uwadze ekologię. Wbrew pozorom wprowadzenie inteligentnych rozwiązań wcale nie jest trudne. Aby móc z nich korzystać, nie trzeba od razu przeprowadzać kompleksowego remontu. Można wdrażać je powoli i stopniowo nie nadwyrężając domowego budżetu.