Zlewozmywak to absolutnie konieczny element wyposażenia każdej kuchni. Choć dostępne są różne rodzaje zlewów kuchennych, zlewy podwieszane cieszą się coraz większą popularnością. Wyglądają niezwykle elegancko i estetycznie, a na dodatek ułatwiają utrzymanie czystości w kuchni i zwiększają przestrzeń roboczą. Jednak przed zakupem takiego zlewozmywaka, warto dobrze przemyśleć kwestię blatu kuchennego, w który taki zlew będzie wkomponowany. Jest to istotne z kilku względów. Jakich konkretnie? Zapraszamy do lektury!

Zlewozmywak podblatowy - na czym to polega?

Istnieją różne rodzaje zlewozmywaków: nakładane, wpuszczane i podblatowe. Wszystkie z nich mają oczywiście swoje wady i zalety. Jednak te ostatnie, czyli zlewozmywaki podwieszane, prezentują się wyjątkowo estetycznie i są bardzo praktyczne. Są one montowane w blacie kuchennym nie od góry, ale od spodu - w specjalnym otworze wyciętym w blacie. Dzięki takiemu sposobowi mocowania zlewozmywak swoimi krawędziami nie wystaje ponad blat, a to sprawia, że utrzymanie czystości w kuchni jest o wiele łatwiejsze - w szczelinach nie zbiera się bowiem brud, woda ani okruchy. Co więcej, z poziomu blatu zlew staje się niemalże niezauważalny, a to jest bardzo pożądane w tak modnych dziś, minimalistycznych kuchniach utrzymanych w stylu skandynawskim, retro czy industrialnym. Zlewozmywak podblatowy jest zatem rozwiązaniem idealnym dla osób ceniących sobie styl i wygodę, a także precyzyjne wykończenie mebli kuchennych.

Blat do zlewozmywaka podwieszanego - czym powinien się odznaczać?

Skoro zlewozmywak podblatowy jest tak wkomponowany w blat kuchenny, to istotny jest tutaj wybór nie tylko samego zlewu, ale także blatu. Chodzi nie tylko o kolor, ale przede wszystkim o rodzaj materiału, z jakiego wykonany zostanie blat. Okazuje się bowiem, że nie każdy rodzaj blatu będzie dobrze współgrał ze zlewozmywakiem podwieszanym pod względem technicznym.

Blat kuchenny może być wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, granit czy kompozyt. Jeśli jednak chcemy zamontować w nim zlewozmywak podblatowy, warto zdecydować się na blat wykonany z materiału odpornego na działanie wody. Jest to konieczne ze względu na to, że krawędzie zlewu nie chronią w tym przypadku krawędzi blatu, a otwór w nim wycięty mógłby zacząć chłonąć wilgoć. Dlatego blat do zlewozmywaka podwieszanego powinien być wykonany na przykład z kompozytu, kamienia naturalnego (np. granit) czy spieków. Wówczas będzie mógł pełnić także praktyczną funkcję ociekacza. Nie oznacza to oczywiście, że montaż zlewu podblatowego nie będzie możliwy na przykład w drewnie. Konieczne będzie wtedy jednak odpowiednie zabezpieczenie blatu przed wilgocią, na przykład przy pomocy specjalnego lakieru, oleju czy impregnatu. Tego typu zabezpieczenia trzeba regularnie odnawiać oraz o nie dbać, by na blacie nie zaczęła się pojawiać pleśń i grzyb. Nie tylko wyglądałoby to nieestetycznie, ale byłoby także niehigieniczne, szczególnie w kuchni - miejscu, które służy do przygotowywania jedzenia.

zlewozmywak podwieszany

Jaki kolor blatu wybrać?

Z estetycznego punktu widzenia ogromne znaczenie ma także sam kolor zarówno blatu kuchennego, jak i zlewozmywaka podwieszanego. Jeśli zależy Ci na minimalistycznym wyglądzie nierzucającym się w oczy, postaw na zlewozmywak kuchenny w kolorze zbliżonym do blatu. Do jasnych powierzchni świetnie pasują zlewy podwieszane w odcieniach bieli, beżu czy szarości. Ciemne blaty będą się świetnie komponować z czarnymi zlewozmywakami, które są obecnie najpopularniejszą propozycją projektantów wnętrz. Taki ciemny zlew to także świetny wybór dla osób, które lubią kontrastowe połączenia i mają w kuchni czarne dodatki w postaci sprzętów AGD, takich jak okap, płyta indukcyjna czy piekarnik. Do ciemnego zlewozmywaka granitowego pasować będzie zatem niemal każdy kolor blatu. Warto jednak pamiętać o tym, że jaśniejsze blaty są łatwiejsze do utrzymania w czystości - nie rzucają się na nich w oczy okruszki czy zacieki od wody.

Zlewozmywak podwieszany - granitowy czy stalowy?

Podobnie jak blaty, zlewozmywaki podblatowe także mogą być wykonane z różnych materiałów. Zlewy stalowe są przystępne cenowo i minimalistyczne, jednak utrzymanie ich w czystości często wymaga nieco więcej wysiłku. Konieczne jest używanie odpowiedniej chemii czyszczącej, by na zlewozmywaku nie powstawały nieestetyczne zacieki czy przebarwienia. Należy także uważać na wgniecenia i zarysowania. Dlatego najpopularniejszym i najrozsądniejszym wyborem będzie zdecydowanie zlewozmywak podblatowy granitowy. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki surowców są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy uderzenia, ale przede wszystkim idealnie współgrają z najmodniejszym rozwiązaniem czyli blatami kamiennymi i ze spieków. Minimalistyczny design i niezwykła funkcjonalność przemawiają wyraźnie za zastosowaniem granitowego zlewu podwieszanego, cechującego się wysoką jakością i wytrzymałością.