Styl industrialny do wnętrz mieszkalnych wkroczył stosunkowo niedawno. Wykształcił się w połowie XX wieku w Nowym Jorku, kiedy to dawne budynki przemysłowe zaczęto wykorzystywać jako mieszkania. Właśnie w ten sposób powstały mieszkalne lofty. Charakteryzowały się one dużą przestrzenią i wysokimi sufitami. Często ściany loftów były ceglane, widoczne były na nich instalacje, rury i inne poprzemysłowe elementy. Miłośnicy kreatywnego designu i niesztampowości w wystroju wnętrz postanowili je wykorzystać i zamiast niszczyć, stworzyć z nich nietuzinkowe dekoracje wnętrz. W ten sposób powstał styl industrialny, inaczej nazywany loftowym. Pokochali go przede wszystkim mieszkańcy wielkich miast. W XX wieku głównie design ten pojawiał się w salonach, coraz częściej jednak wkracza do kuchni. Jak wygląda kuchnia w stylu loftowym?

Kuchnia w stylu loft - cechy charakterystyczne

Kuchnia industrialna kusi funkcjonalnością, praktycznością i wysoką estetyką. Pasuje zarówno do apartamentów, jak i małych kawalerek czy domów jednorodzinnych. Najlepiej jednak będzie się komponować z wnętrzami loftowymi. Design doceni szorstkość, chłód i brak wykończenia, a jednocześnie specyficzną przytulność pofabrycznych przestrzeni. Kuchnie w stylu industrialnym poznać można po nieotynkowanych ścianach, postarzanych elementach stalowych, drewnie, cegle, widocznych elementach instalacji hydraulicznej i gazowej. Charakterystyczną cechą stylu loftowego jest również oświetlenie, które przybiera formę ciężkich, przemysłowych lamp. Surowy, post przemysłowy design stylu industrialnego łączy z funkcjonalnością i ascetyzmem zarówno w zakresie dekoracji, jak i mebli oraz sprzętów. Kuchnie loftowe podobają się więc miłośnikom miejskich wnętrz, minimalizmu i prostoty idącej w parze z praktycznością.

Kuchnia w stylu loftowym to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy może pochwalić się dużą, otwartą przestrzenią i wysokimi sufitami, które ułatwiają zaaranżowanie wnętrza w designie poprzemysłowym. Dobra wiadomość jest taka, że nie oznacza to, że z loftowej kuchni trzeba rezygnować. Styl industrialny dobrze też wpisze się w mieszkanie w bloku czy w niewielkim domku jednorodzinnym. Aby jednak aranżacja dobrze się prezentowała, to warto zastosować kilka trików. Mają one przede wszystkim na celu powiększyć optycznie wnętrze. Polecanymi przez projektantów wnętrz rozwiązaniem jest zastosowanie chłodnych i jasnych barw na ścianach, które połączy się z ciemną podłogą. Ten zabieg nie tylko powiększy pomieszczenie, ale sprawi, że wnętrze wyda się wyższe. Odpowiednio grając kolorami kuchnie w stylu loftowym urządzić można nawet w niewielkiej kawalerce. Przemysłowe meble i dodatki dobrze będą czuć się i sprawdzać w wielofunkcyjnych mieszkaniach, gdzie sypialnia, jadalnia i salon są ze sobą połączone.

Jak wprowadzić styl loftowy do kuchni?

Jednym z najprostszych sposobów wprowadzania poprzemysłowego designu do kuchni jest zastosowanie odpowiedniej kolorystyki. Najbardziej pożądane są szarości, ciemny błękit, khaki i bordo. Dobrze widziana w kuchni industrialnej jest też czerń oraz odcienie naturalnego drewna – barwy te sprawdzą się jako baza kolorystyczna. Dodatki czy mniejsze elementy mogą natomiast przyjmować wyraziste, mocne kolory np. pomarańcz, żółć, czerwień, zieleń. Mają one ożywić surowe wnętrze i dodać mu przytulności.

Drugim sposobem na uzyskanie efektu post fabrycznego kuchennego wnętrza jest zastosowanie materiałów wykończeniowych. Głównym elementem jest metal zarówno w formie chromowanej stali, jak i miedzianej blachy. Z metalu w kuchni industrialnej wykonuje się meble, lampy i inne elementy dekoracyjne. Innym materiałem, który lubiany jest przez styl loftowy jest cegła. Najczęściej gości ona na ścianie. Jeśli w kuchni nie ma możliwości zastosowania tradycyjnej cegły, można postawić na kafelki naśladujące ten materiał lub fototapetę imitującą cegłę. Cegłom towarzyszyć powinien (lub je zastąpić) beton. Pokryć można nim zarówno ścianę, jak i podłogę. Aby nie przytłoczyć kuchni, warto wprowadzić do niej lżejsze materiały – szkło, drewno, plastik.  Dzięki nim uzyska się wyraźne, twarde i surowe linie, a przy tym zachowa spójność całego pomieszczenia.

Sprzęty i meble industrialne do kuchni

Kuchnia industrialna słynie ze swojej praktyczności. Nie może więc w niej zabraknąć funkcjonalnych mebli oraz sprzętów. Tych pierwszych warto poszukać w sklepie ze starociami, na pchlich targach, babcinych strychach czy aukcjach internetowych. Dobrym wyborem będą metalowe szafki, obrotowe taborety, stoły warsztatowe. Inspiracją dla idealnej zabudowy meblowej powinny być meble „Barcelona” Miesa van der Rohe lub krzesło „Wassily” Marcela Breuera, ale również bardziej współczesne projekty, na przykład meble z oferty polskiej marki Iker. 

Sprzęty do kuchni w stylu industrialnym powinny być utrzymane w surowym klimacie, tak samo jak otoczenie. Nie sprawdzą się tu więc urządzenia w jasnych i żywych kolorach. Do stylu loftowego idealnie pasować będzie kolor metaliczny. Z metalowymi meblami, betonowymi podłogami i ceglanymi ścianami dobrze będzie współgrać chromowana armatura kuchenna oraz szary zlewozmywak. W kuchni stać może też metaliczna lodówka jednodrzwiowa z zamrażarką. Uzupełnieniem będzie okap z aluminium, ze szklanymi elementami, w kolorze czarnym W tym kolorze powinien być również utrzymany piekarnik czy zmywarka. Ważne jest, aby każdy sprzęt, który znajdzie miejsce w kuchni w lofcie, miał minimalistyczny i prosty styl. Do industrialnych wnętrz nie będą pasować rzeźbione i bogato dekorowane zlewozmywaki, tostery, ekspresy do kawy.

Dodatki lubiane przez styl loftowy

Kuchnie industrialne nie przepadają za dodatkami i ozdobami. Nie oznacza to jednak, że nie polubią się z żadnymi dekoracjami. Surowy wystrój warto uzupełnić przemysłowymi lampami. Te są podstawową dekoracją o charakterze nowojorskiego loftu. Można powiesić je nad barkiem jadalnym, wyspą kuchenną lub stołem. W mniejszym pomieszczeniu zamiast jednej, dużej lampy lepiej jest zawiesić kilka mniejszych lub zdecydować się na nagie żarówki na grubych kablach. W małych kuchniach dobrze wyglądać będą też lampy stylizowane na kreślarskie. Inne dekoracje, które podkreślą charakter industrialny kuchni to:

  • stary, kolejowy zegar o dość dużej średnicy,

  • jutowe tekstylia takie jak ściereczki do naczyń, rękawice kuchenne, fartuchy,

  • żeliwne garnki i patelnie,

  • metalowe kosze i misy np. na warzywa i owoce,

  • aptekarskie słoiczki na przyprawy,

  • czarny chlebak z metalowymi elementami,

  • duże zdjęcia, plakaty, grafiki przedstawiające największe, światowe metropolie takie jak Nowy Jork, Chicago, Londyn, Tokio lub… Warszawę

  • reprodukcję obrazów Jacksona Pollocka lub Wilhelma Sasnala.

Styl industrialny to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne.  Zapraszając go do kuchni, zyskuje się pewność, że pomoże stworzyć wnętrza zarówno estetyczne, jak i praktyczne i funkcjonalne. Dzięki swojej surowości i minimalizmowi styl loftowy dobrze będzie się prezentował nie tylko w dużych apartamentach, ale i w małych kawalerkach.