Pytanie: czy można wylać olej z patelni do zlewu to jedno z tych najczęściej pojawiających się na forach pań domu i facebookowych grupach poświęconych sprzątaniu i prowadzeniu gospodarstw domowych. Mimo że odpowiedź na nie padła już wiele razy, to nadal wiele osób nie wie co zrobić ze zużytym olejem roślinnym. Jeśli i ty masz ten problem, zobacz nasz poradnik i dowiedz się, dlaczego oleju nie powinno się wylewać do zlewu.

Gdzie wylać olej z patelni?

Problem z utylizacją oleju po smażeniu ma wiele osób. Najczęściej kierując się wygodą, oszczędnością czasu, a także niewiedzą wylewają go do odpływu zlewozmywaka lub do toalety. Tymczasem jest to najgorsze, co można zrobić. Dlaczego? Wynika to z budowy rur odpływowych i kanalizacyjnych. Wlewanie do nich tłuszczów kuchennych prowadzi do wytwarzania się na nich niebezpiecznego osadu, który może doprowadzić do zatykania się i pękania, a w konsekwencji zalania całego mieszkania. Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie: gdzie wylać olej - wiesz już, że na pewno nie do zlewozmywaka. Nadal jednak pozostaje problem, co z nim zrobić?

Co zrobić ze zużytym olejem?

Możliwości pozbycia się zużytego oleju jest kilka. Ten najprostszy to zebranie go papierowym ręcznikiem z patelni lub innego naczynia i wyrzucenie tego ręcznika do kosza. Metoda ta sprawdza się, jeśli tłuszczu nie ma zbyt dużo. Co, jednak kiedy chce się wyrzucić olej po smażeniu frytek? Wtedy metoda z ręcznikiem nie zadziała. Nadal ma się kilka możliwości.

Po pierwsze olej można ponownie wykorzystać. Warto o tym pamiętać i nie wyrzucać tłuszczów kuchennych po jednym smażeniu. Będzie to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale i to w duchu zero waste. Do ponownego wykorzystania nadaje się jednak tylko ten olej, który:

 • Był używany temperaturze nieprzekraczającej 190 stopni Celsjusza, pozwoli to uniknąć spalenia tłuszczu;

 • Nie był mieszany z innymi tłuszczami - do smażenia najlepiej jest używać tylko jednego rodzaju tłuszczu;

 • Został przecedzony przed ponownym użyciem, pozwoli to wyeliminować elementy żywności, które mogły w nim pozostać;

 • Był przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym i zacienionym miejscu- ma to wyeliminować problem jełczenia oleju.

Warto pamiętać, że zużyty tłuszcz można wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale też do robienia mydła czy lampek olejnych handmade. O tym jak tworzyć domowe przedmioty ze zużytego oleju można dowiedzieć się, oglądając tutoriale DIY na YouTube.

Kolejnym rozwiązaniem lepszym niż wylewanie oleju do zlewozmywaka jest oddanie tłuszczu do ponownego przetwarzania. Jest on wykorzystywany ponownie jako paliwo napędowe dla pojazdów. Przekazanie zużytego oleju jest traktowane jako darowizna, którą można odliczyć od podatku. Jeśli nie ma się czasu na pakowanie i wysyłanie zużytego oleju, to zawsze można go oddać do specjalnych placówek zbierających nietypowe odpady. W wielu miastach Polski akcje zbierania niestandardowych śmieci prowadzone są regularnie. W przypadku, gdy nietypowe śmieci odbierane są zbyt rzadko, to aby nie magazynować słoiczków z olejem w domu, można je wyrzucić. Trzeba jednak zachować pewne zasady. Oleju nie wylewa się do toalety, zlewu, kosza lub kompostownika. Przed utylizacją należy wymieszać go ze żwirkiem lub piaskiem, tak aby stracił swoją płynną formę i dopiero wyrzucić.

Czego jeszcze nie należy wyrzucać do zlewu?

Zużyty olej to nie jedyna rzecz, której nie powinno się wylewać do kuchennego zlewozmywaka. Do odpływu zlewu w kuchni nie powinny też trafiać:

 • odpady higieniczne (mokre chusteczki, waciki, prezerwatywy, tampony, podpaski),

 • papierosy,

 • fusy po kawie i herbacie,

 • resztki makaronu, ryżu, mąki,

 • leki,

 • naklejki z owoców warzyw,

 • etykiety ze słoików,

 • skorupki jajek.

Wszystkie te odpady są niebezpieczne dla rur odpływowych bardzo szybko i bardzo łatwo prowadzą do ich zatkania i awarii. W najlepszym wypadku wrzucanie takich odpadów do odpływu kuchennego zlewozmywaka skończy się przetykania rur, w najgorszym zalaniem całego mieszkania i koniecznością remontu.