Powodów, dla których warto filtrować wodę pitną z kranu, jest co najmniej kilka - od zdrowotnych po praktyczne. Jak działają filtry do wody pod zlew i na jaki rodzaj filtracji się zdecydować?
Filtry do wody pod zlew - czy warto w nie inwestować?
Jak wiadomo, należy dbać o codzienne nawadnianie organizmu i wypijać odpowiednią ilość wody. W wodzie pitnej mogą znajdować się różnego rodzaju metale ciężkie, pozostałości pestycydów, azotanów i innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Szkodzą one naszemu organizmowi czasami nawet w niewielkich ilościach.
Pomimo tego, że woda pitna zostaje uzdatniona w wodociągach, siłą rzeczy wędruje przez cały system rur i zbiorników, który często bywa przestarzały. Dlatego, zanim trafi ona do kranu, może zebrać po drodze resztki ołowiu czy azbestu, znajdujące się we wnętrzach rur. Działanie filtrów polega między innymi na usuwaniu tego typu zanieczyszczeń.
Korzystanie z wody butelkowanej nie należy do rozwiązań ekologicznych. Nie dość, że zużywamy w ten sposób ogromne ilości plastiku, to na dodatek przyczyniamy się do napędzania systemu jej przygotowywania i transportowania, co dodatkowo obciąża środowisko. Używanie filtrów do wody pod zlew jest zatem działaniem proekologicznym.
Gdyby obliczyć łączną kwotę wydaną w skali roku lub nawet miesiąca na wodę butelkowaną z pewnością byłaby to spora suma, w szczególności, gdy mamy na myśli np. rodzinę czteroosobową. Woda filtrowana w domu to zatem spora oszczędność pieniędzy.
Jaki filtr do wody pod zlew wybrać?
Zanim dokonamy zakupu filtra do wody montowanego pod zlewem, należy dowiedzieć się jakie właściwości fizykochemiczne posiada nasza kranówka. W tym celu można skorzystać z badania wykonywanego w stacji sanepidu i oddać próbkę wody do laboratorium. Po otrzymaniu wyników jesteśmy w stanie stwierdzić, czego naszej wodzie brakuje, a czego należałoby się z niej pozbyć.
Najdokładniejszą metodą filtracji wody stosowaną w filtrach pod zlew jest odwrócona osmoza. System ten usuwa z wody wszystkie szkodliwe substancje, bakterie i wirusy. Polega na działaniu jednej lub kilku membran osmotycznych. Coraz to nowsze rozwiązania nie wymagają obecności zbiornika gromadzącego czystą wodę i nie wyjaławiają wody. Dodatkowo nie są to urządzenia zajmujące wiele miejsca.
Woda przepływająca przez taki filtr jest idealnie czysta, lecz niestety pozbawiona minerałów. W celu wzbogacenia wody w wartościowe mikroelementy należy zamontować pod zlewozmywakiem mineralizator lub specjalny system wytwarzający wodę o właściwościach prozdrowotnych. W ten sposób oczyszczona woda z cennymi składnikami będzie wypływać z oddzielnej wylewki zamontowanej na zlewie.
Kolejnym systemem do oczyszczania wody jest ultrafiltracja. Urządzenie filtrujące również jest montowane pod zlewozmywakiem. Usuwa ono bakterie e-coli, wirusy, makrocząsteczki, białka i zawiesiny. Polecane jest do filtrowania wody o względnie dobrej jakości. W tym przypadku nie są usuwane minerały, a urządzenie zużywa śladowe ilości energii.
Systemem podobnym do odwróconej osmozy jest nanofiltracja. Technologia działania również opiera się na membranie. Woda przechodząca przez tego rodzaju filtr zawiera minerały i cechuje się wysokim poziomem czystości. Cały system jest bardzo wydajny i nie potrzebuje dodatkowego zbiornika magazynującego wodę. W porównaniu do odwróconej osmozy dokładność filtracji wypada jednak nieco gorzej.
Wybór podzlewozmywakowego filtra do wody to z pewnością dobre i praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu możemy uwolnić się od stosu plastikowych butelek i mieć wygodny dostęp do czystej i smacznej wody prosto z kranu.