Prace remontowe w kuchni zazwyczaj wiążą się z większymi lub mniejszymi utrudnieniami. Aby przebrnąć przez nie możliwie bezproblemowo, warto zaplanować ich przebieg. Jak najlepiej przygotować się do remontu, czy to małej, czy dużej kuchni?

Remont kuchni wymaga szczególnej uwagi, ponieważ każdy element, począwszy od wyboru materiałów, sprzętów i mebli, po ich rozmieszczenie wpływa na efekt końcowy.

Planowanie remontu najlepiej rozpocząć od dokładnego określenia budżetu. Precyzyjne określenie granic pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących materiałów i sprzętów. Warto mieć świadomość, że w trakcie remontu może się okazać, że konieczny będzie zakup dodatkowych materiałów, co rzecz jasna zwiększy koszty całego przedsięwzięcia. 

Samodzielny remont kuchni

Jeśli planujemy jedynie odświeżenie ścian lub posadzki najprawdopodobniej nie potrwa to dłużej niż kilka dni. Takie niewielkie zmiany w kuchni nie wymagają wieloetapowego planowania, a same prace często można wykonać samodzielnie. Warto pomyśleć o dokładnym zabezpieczeniu okien i mebli oraz opróżnieniu szafek, co zdecydowanie ułatwi ich przemieszczanie w trakcie malowania.

Gruntowne zmiany krok po kroku - jak wybrać fachowca? 

Kiedy planujemy gruntowny remont kuchni, sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona. Niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiedniego fachowca. Najlepiej sprawdzi się osoba z polecenia, która wykonywała podobny remont u znajomych lub kogoś z rodziny. Przeszukując dokładnie ogłoszenia i fora internetowe, również można znaleźć fachową ekipę remontową.

 Jeśli nie zamierzamy korzystać z usług architekta wnętrz, a jedynie ekipy remontowej, pomocne mogą się okazać darmowe programy do projektowania. Pomogą one zwizualizować  efekt końcowy, co zdecydowanie ułatwi wybór poszczególnych elementów kuchennego wyposażenia. Po ustaleniu budżetu i sprecyzowaniu swoich wyobrażeń o wymarzonej kuchni, należy przystąpić do ustalania dalszych etapów działania. 

O czym pamiętać instalując sprzęty kuchenne?

Po wyborze mebli oraz sprzętu trzeba zwrócić uwagę na to, czy zostaną one zainstalowane w odpowiednich miejscach. Istnieją bowiem zasady, których przestrzeganie zależy od funkcjonalności i ergonomiczności kuchni np.:

  •      odpowiednie wysokości blatów oraz odstępy między poszczególnymi strefami,
  •      zlewozmywak umieszczony w niewielkiej odległości od pionu kanalizacyjnego,
  •      kuchenka znajdująca się w pobliżu wentylacji, aby możliwa była instalacja okapu,
  •      najlepsze miejsce dla lodówki nie znajduje się w pobliżu kuchenki lub innych źródeł ciepła,
  •      optymalna liczba gniazdek umożliwiająca łatwe podłączenie sprzętu.

Nawet jeśli korzystamy z usług ekipy remontowej, warto mieć świadomość o poszczególnych etapach prac, które będą musiały zostać przeprowadzone. Począwszy od usuwania starych tynków, przez modernizację instalacji elektrycznej, aż po układanie posadzki i montaż mebli. Dobre planowanie i sprawnie działająca ekipa wybawi nas od prac remontowych trwających tygodniami.